III. nádvoří Pražského hradu

Pha1 - Pražský hrad4026

Třetí nádvoří, a jedno z turisty nejhojněji navštěvovaných míst, vzniklo kolem roku 1541, přesněji v období, kdy zde roku 1541 vypukl velký požár. Tím došlo k zasypání veškerých staveb, které v prostorách tohoto nádvoří stávaly již v období středověku. Vydejme se na největší z hradních nádvoří, ukrývající další skvosty naší vlasti. Pro navnadění například největší zvon v Čechách. Dále na tomto nádvoří, v jižním traktu, nalezneme sídlo prezidenta České republiky.

Stránka o Pražském hradě více čtěte zde

III. nádvoří Pražského hradu – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Úvodem několik informací:

Archeologické vykopávky: III. nádvoří
Díky archeologickým průzkumům mohlo dojít ke zmapování původního vzhledu a také další historie nádvoří. Nalezeny byly hliněné valy, pocházející z poloviny 10. a 11. století, dále pohřebiště, zbytky dřevěných srubů z 10. století, také zbytky románských a gotických domů z pozdější doby, kostel Sv. Bartoloměje a hlavní komunikace slovanského sídliště. Všechny zmíněné nálezy jsou zachovány pod betonovou konstrukcí a žulovou dlažbou, která byla provedena podle návrhu J. Plečnika v době, kdy na Hradě sídlil prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který Jože Plečnika povolal.

Krásy nádvoří: III. nádvoří Pražského hradu

Dominantou celého nádvoří je chrám svatého Víta. Podrobněji se o této významné sakrální památce dozvíte z dalšího příspěvku. Chrám, přesněji jeho jižní bok, tvoří celou severní stranu třetího nádvoří. Chrámová věž dosahuje výšky 99,6 metrů, čímž ze svého ochozu návštěvníkům nabízí překrásný výhled na celé město. Věž nese čtyři renesanční zvony, z nichž zvon Zikmund, pocházející z roku 1549, je největším zvonem v Čechách. Odlitý je z bronzu a dosahuje výšky 203 cm. Hodiny na věži chrámu pocházejí z dob Rudolfa II., horní ciferník o průměru 425 cm ukazuje hodiny, spodní o průměru 383 cm čtvrthodiny. V blízkosti věže spatříte slavnostní vstup, který do chrámu ústí Zlatou branou. Zde si nezapomeňte udělat čas a prohlédnout si mozaiku, nacházející se v horní části brány. Mozaika s názvem Poslední soud pochází z let 1370 – 1371.

Staré proboštství: III. nádvoří a obelisk
V blízkosti katedrály se nachází budova starého proboštství. Původně se jednalo o románský biskupský palác. Současná barokní podoba stavby pochází z přestavby ze sedmnáctého století. Ze stejného historického období pochází také datace portálu a nárožní sochy, na které je vyobrazen svatý Václav.

Žulový monolit:
Monolit ze žuly se tyčí na třetím nádvoří Pražského hradu do výšky šestnácti metrů. A kde se vlastně vzal? Byl dovozen až z Mrákotína. Původně měl být vyšší, ale při transportu se však kámen rozlomil. Přepravu financoval T.G.Masaryk ze svých soukromých zdrojů. Postaven byl při příležitosti desetiletého výročí trvání Masarykovy republiky, které se konalo v roce 1928. Slouží jako památník obětem první světové války. Obelisk byl vytvořen podle návrhu J. Plečnika. Celý tento kolos z leštěné ušlechtilé žuly, vážící sto deset tun, byl roku 1996 doplněn dvoumetrovým jehlanem na špici.


socha sv. Jiří Dále si zde můžeme prohlédnout sochu svatého Jiří. Jedná se totiž o jednu z nejvýznamnějších českých gotických soch vyrobených z bronzu. Socha znázorňuje sv. Jiří bojujícího s drakem. Protože však byla několikrát poškozena, můžete se na nádvoří prohlédnout pouze kopii. Za originálem se musíte vydat do Národní galerie. Doufám, že pro vás i vaši rodinu byla prohlídka hradních nádvoří poučná a zajímavá. Dále se tedy vydejme za poznáním staveb, nacházejících se v areálu Hradu

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

3. nádvoří Pražského hradu 50.090094, 14.400265 Třetí nádvoří Pražského hradu Třetí nádvoří, a jedno z turisty nejhojněji navštěvovaných míst, vzniklo kolem roku 1541, přesněji v období, kdy zde roku 1541 vypukl velký požár. Tím došlo k zasypání veškerých staveb, které v prostorách tohoto nádvoří stávaly již v období středověku. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/iii-nadvori-prazskeho-hradu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Olšanské hřbitovy – místo posledního odpočinku významných osobností | Náměstí Winstona Churchilla » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “III. nádvoří Pražského hradu”

  1. Dr bečvář Katona Judit, Ph.D napsal:

    Dobrý den, socha Svatého Jiřího, bojujícího s drakem není dílem české gotiky, a mad´arských mistrů Gyorgy Kolozsvari a Marton Kolozsvari z Uher, Transylvánie. Právděpodobně jejich mistrovské dílo daroval madˇarský král Nagy Lajos /Ludvík Velký/ svému thánovi, Karlu IV. Naštěstí, protože z ostatních jejich děl Turci udělali děla. Originál, který se nachází v N.Galerii, již také není úplně originální, protože jedna jeho, poškozená požárem část byla znovu zlitá. S přáním hezkého dne: Bečvář Katona Judit

  2. Georgina, KLARIS PhDr. napsal:

    Dobrý den pani Doktorko, údajně mne pomlouváte, že neovládám maďarštinu? – (2017) To, že Vy neovládáte češtinu, je evidentní. Ve Vaši poznámce jsem našla hned 6 chyb a to nejen gramatických ale také faktických a to dosti hrubých. Klidně mi zavolejte, ráda Vám vysvětlím Vaše chyby. Jinak Vás ani neznám, nikdy jsem o Vás neslyšela – a myslím, že Vy mne také ne, jinak byste nemohla o mne šiřit takové hlouposti jako např. to, že neumím maďarsky. Kromě toho je to i velmi neprofesionální. Zdravím. Georgina Klarisova PhDr.

Zanechat komentář