Podskalská celnice na Výtoni a Muzeum vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni je poslední památkou, která připomíná krásné a zapomenuté časy Podskalí a Vltavských vorařů. V dnešní době je v této bývalé celnici muzeum, kde si mohou návštěvníci připomenout tvrdou práci vorařů a zapomenutou pražskou čtvrť Podskalí. 

Rozcestník: vše o  Podskalská Celnice na Výtoni – Muzeum Vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství Bývalá rybářská osada Podskalí získala své jméno  díky poloze pod skalou a zaujímala oblast přibližně od dnešního Železničního mostu až po Mánes. Osada zde existovala již na sklonku 12.století; její obyvatelé získali postupně monopolní právo na obchod se dřevem,které sem bylo plaveno po Vltavě. Obchodu se tu dařilo a proto tato oblast postupně získávala na významu. Již ve 14. století zde byly vystavěny čtyři kostelíky, z nichž se dodnes zachoval kostel sv. Kosmy a Damiána, těsně pod Emauzy. Největší rozkvět Podskalí zaznamenalo v 18.století, kdy se toto malé idylické místo z valné části postavené z dřevěných domků začalo měnit v plnohodnotnou městskou část plnou kamenných staveb a hospůdek s vůní dřeva připevněného k vltavským břehům a čekajícího na proclení. K tomuto účelu zde byla Podskalská celnice, starobylá instituce vybírající mýto ze dřeva připraveného pro pražský trh. Jméno vzniklo podle vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů, které bylo vlastně clem. Dle dobových materiálů se jako daň vytínalo každé dvacáté dřevo z voru, což bylo přibližně osmiprocentní zdanění. Tato daň patřila nejprve vyšehradské kapitule a později Novému Městu a státu. Zajímavou informací pro vás může být doba plavení vorů z Vyššího Brodu do Prahy. Trvala pouhých 6 dní.

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství - expozice Vzhledem k tomu, že tato oblast i přes svoji prosperitu trpěla častými povodněmi, které ohrožovaly i zbytek staré Prahy, bylo na konci 19. století rozhodnuto o vybudování vyvýšeného nábřeží, které mělo město chránit před povodňovými vlnami. Podskalí vlivem tohoto zásadního a důležitého kroku postupně vymizelo. Na místech vorařských domků vyrostly bloky několikapatrových činžovních budov a bylo zde zřízeno přístaviště parníků. Dnešní budova staré celnice je poslední stavbou, která staré Podskalí připomíná. Je to v podstatě osamělá gotická budova z doby okolo roku 1500, nacházející se v původní výši terénu. Zde můžete pozorovat názorný příklad toho, jak vysoko se zvedl terén při regulaci Vltavy a budování nábřeží. Dnes Podskalská celnice slouží jako muzeum vorařství a zaniklého Podskalí.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Rašínovo nábřeží 30/412
120 00 Praha 2 – Nové Město

GPS: 50°4’3.863″N, 14°24’55.518″E
GPS: 50.0677397N, 14.4154217E

Kontakt:
Telefon: 224 919 833
E-mail: muzeum.prahy@muzeum.prahy.cz
Web: http://www.muzeumprahy.cz

Bezbariérovost: ne

Otevírací doba:
Celnice je otevřena po celý rok
út – ne 10 – 18

Vstupné:
základní 30,-Kč,
snížené 20,- Kč ,
rodinné vstupné 60,- Kč ,
skupiny ZŠ 10,- Kč /os, děti do 6 let zdarma

Spojení:
metro trasa B – Stanice Karlovo náměstí (výstup Palackého náměstí)
dále tramvaje číslo: 3, 717, 52 – stanice Výtoň

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Podskalská celnice na Výtoni a Muzeum vorařství 50.067851, 14.415383 Podskalská celnice na Výtoni V dnešní době je v této bývalé celnici muzeum, kde si mohou návštěvníci připomenout tvrdou práci vorařů a zapomenutou pražskou čtvrť Podskalí Adresa: Podskalská celnice na Výtoni, Rašínovo nábřeží 30, 120 00, Praha 2 GPS: 50.067851N, 14.415383E Kontakty: tel: +420 224 919 833 muzeum.prahy@muzeum.prahy.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/podskalska-celnice-na-vytoni Otevřeno: Út - Ne:: 10.00 – 18.00, pondělí zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Nová témata – židovství | Bertramka bez bariér – Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář