Apartmány Jagellonská

Podskalská celnice na Výtoni a Muzeum vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni je poslední památkou, která připomíná krásné a zapomenuté časy Podskalí a Vltavských vorařů. V dnešní době je v této bývalé celnici muzeum, kde si mohou návštěvníci připomenout tvrdou práci vorařů a zapomenutou pražskou čtvrť Podskalí. 

Rozcestník: vše o  Podskalská Celnice na Výtoni – Muzeum Vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství Bývalá rybářská osada Podskalí získala své jméno  díky poloze pod skalou a zaujímala oblast přibližně od dnešního Železničního mostu až po Mánes. Osada zde existovala již na sklonku 12.století; její obyvatelé získali postupně monopolní právo na obchod se dřevem,které sem bylo plaveno po Vltavě. Obchodu se tu dařilo a proto tato oblast postupně získávala na významu. Již ve 14. století zde byly vystavěny čtyři kostelíky, z nichž se dodnes zachoval kostel sv. Kosmy a Damiána, těsně pod Emauzy. Největší rozkvět Podskalí zaznamenalo v 18.století, kdy se toto malé idylické místo z valné části postavené z dřevěných domků začalo měnit v plnohodnotnou městskou část plnou kamenných staveb a hospůdek s vůní dřeva připevněného k vltavským břehům a čekajícího na proclení. K tomuto účelu zde byla Podskalská celnice, starobylá instituce vybírající mýto ze dřeva připraveného pro pražský trh. Jméno vzniklo podle vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů, které bylo vlastně clem. Dle dobových materiálů se jako daň vytínalo každé dvacáté dřevo z voru, což bylo přibližně osmiprocentní zdanění. Tato daň patřila nejprve vyšehradské kapitule a později Novému Městu a státu. Zajímavou informací pro vás může být doba plavení vorů z Vyššího Brodu do Prahy. Trvala pouhých 6 dní.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství - expozice Vzhledem k tomu, že tato oblast i přes svoji prosperitu trpěla častými povodněmi, které ohrožovaly i zbytek staré Prahy, bylo na konci 19. století rozhodnuto o vybudování vyvýšeného nábřeží, které mělo město chránit před povodňovými vlnami. Podskalí vlivem tohoto zásadního a důležitého kroku postupně vymizelo. Na místech vorařských domků vyrostly bloky několikapatrových činžovních budov a bylo zde zřízeno přístaviště parníků. Dnešní budova staré celnice je poslední stavbou, která staré Podskalí připomíná. Je to v podstatě osamělá gotická budova z doby okolo roku 1500, nacházející se v původní výši terénu. Zde můžete pozorovat názorný příklad toho, jak vysoko se zvedl terén při regulaci Vltavy a budování nábřeží. Dnes Podskalská celnice slouží jako muzeum vorařství a zaniklého Podskalí.

mapa PCL Praha 2a

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Adresa:
Rašínovo nábřeží 30/412
120 00 Praha 2 – Nové Město

GPS: 50°4’3.863″N, 14°24’55.518″E
GPS: 50.0677397N, 14.4154217E

Kontakt:
Telefon: 224 919 833
E-mail: muzeum.prahy@muzeum.prahy.cz
Web: http://www.muzeumprahy.cz

Bezbariérovost: ne

Otevírací doba:
Podskalská celnice na Výtoni je otevřena od 1 dubna do 31 října.
út – ne 10 – 18

Vstupné:
základní 30,-Kč,
snížené 20,- Kč ,
rodinné vstupné 60,- Kč ,
skupiny ZŠ 10,- Kč /os, děti do 6 let zdarma
vstup zdarma: každý první čtvrtek v měsíci otevřeno do 20 h za symbolické vstupné 1,- Kč pro děti, studenty, rodiče s dětmi a seniory

Spojení:
metro trasa B – Stanice Karlovo náměstí (výstup Palackého náměstí)
dále tramvaje číslo: 3, 6, 7, 17, 52 – stanice Výtoň

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

zp8497586rq

« « Březen je měsícem víl | Peristaltika duše je k nahlédnutí » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.