Podskalská celnice na Výtoni a Muzeum vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni je poslední památkou, která připomíná krásné a zapomenuté časy Podskalí a Vltavských vorařů. V dnešní době je v této bývalé celnici muzeum, kde si mohou návštěvníci připomenout tvrdou práci vorařů a zapomenutou pražskou čtvrť Podskalí. 

Rozcestník: vše o  Podskalská Celnice na Výtoni – Muzeum Vorařství

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství Bývalá rybářská osada Podskalí získala své jméno  díky poloze pod skalou a zaujímala oblast přibližně od dnešního Železničního mostu až po Mánes. Osada zde existovala již na sklonku 12.století; její obyvatelé získali postupně monopolní právo na obchod se dřevem,které sem bylo plaveno po Vltavě. Obchodu se tu dařilo a proto tato oblast postupně získávala na významu. Již ve 14. století zde byly vystavěny čtyři kostelíky, z nichž se dodnes zachoval kostel sv. Kosmy a Damiána, těsně pod Emauzy. Největší rozkvět Podskalí zaznamenalo v 18.století, kdy se toto malé idylické místo z valné části postavené z dřevěných domků začalo měnit v plnohodnotnou městskou část plnou kamenných staveb a hospůdek s vůní dřeva připevněného k vltavským břehům a čekajícího na proclení. K tomuto účelu zde byla Podskalská celnice, starobylá instituce vybírající mýto ze dřeva připraveného pro pražský trh. Jméno vzniklo podle vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů, které bylo vlastně clem. Dle dobových materiálů se jako daň vytínalo každé dvacáté dřevo z voru, což bylo přibližně osmiprocentní zdanění. Tato daň patřila nejprve vyšehradské kapitule a později Novému Městu a státu. Zajímavou informací pro vás může být doba plavení vorů z Vyššího Brodu do Prahy. Trvala pouhých 6 dní.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Podskalská Celnice na Výtoni - Muzeum vorařství - expozice Vzhledem k tomu, že tato oblast i přes svoji prosperitu trpěla častými povodněmi, které ohrožovaly i zbytek staré Prahy, bylo na konci 19. století rozhodnuto o vybudování vyvýšeného nábřeží, které mělo město chránit před povodňovými vlnami. Podskalí vlivem tohoto zásadního a důležitého kroku postupně vymizelo. Na místech vorařských domků vyrostly bloky několikapatrových činžovních budov a bylo zde zřízeno přístaviště parníků. Dnešní budova staré celnice je poslední stavbou, která staré Podskalí připomíná. Je to v podstatě osamělá gotická budova z doby okolo roku 1500, nacházející se v původní výši terénu. Zde můžete pozorovat názorný příklad toho, jak vysoko se zvedl terén při regulaci Vltavy a budování nábřeží. Dnes Podskalská celnice slouží jako muzeum vorařství a zaniklého Podskalí.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Rašínovo nábřeží 30/412
120 00 Praha 2 – Nové Město

GPS: 50°4’3.863″N, 14°24’55.518″E
GPS: 50.0677397N, 14.4154217E

Kontakt:
Telefon: 224 919 833
E-mail: muzeum.prahy@muzeum.prahy.cz
Web: http://www.muzeumprahy.cz

Bezbariérovost: ne

Otevírací doba:
Celnice je otevřena po celý rok
út – ne 10 – 18

Vstupné:
základní 30,-Kč,
snížené 20,- Kč ,
rodinné vstupné 60,- Kč ,
skupiny ZŠ 10,- Kč /os, děti do 6 let zdarma

Spojení:
metro trasa B – Stanice Karlovo náměstí (výstup Palackého náměstí)
dále tramvaje číslo: 3, 717, 52 – stanice Výtoň

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Podskalská celnice na Výtoni a Muzeum vorařství 50.067851, 14.415383 Podskalská celnice na Výtoni V dnešní době je v této bývalé celnici muzeum, kde si mohou návštěvníci připomenout tvrdou práci vorařů a zapomenutou pražskou čtvrť Podskalí Adresa: Podskalská celnice na Výtoni, Rašínovo nábřeží 30, 120 00, Praha 2 GPS: 50.067851N, 14.415383E Kontakty: tel: +420 224 919 833 muzeum.prahy@muzeum.prahy.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/podskalska-celnice-na-vytoni Otevřeno: Út - Ne:: 10.00 – 18.00, pondělí zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Nová témata – židovství | Bertramka bez bariér – Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář