Nerudova ulice je součástí korunovační cesty českých panovníků

Pha1 - Nerudova ulice

Tato malebná a strmá ulice je hlavním spojením mezi Malou Stranou a Hradčany a byla také součástí Královské korunovační cesty českých panovníků na Pražský hrad. Její dnešní vzhled byl tvořen převážně v době barokní, ale leckteré zdejší domy vznikly již v období středověku.

-

Vše o: Nerudova ulice – rozcestník

Praha 1 - Nerudova ulice - Thun Hohenštejnský palác Ulička, která se původně se jmenovala Strahovská v dolní části a horní část se jmenovala Ostruhová, byla na konci 19. století pojmenována podle spisovatele a novináře Jana Nerudy, který v této ulici strávil část svého života, a který o Malé Straně také velmi často psal. Tato ulice je proslulá hlavně díky domovním znamením na jednotlivých stavbách. Domovní znamení sloužila až do doby, kdy císařovna Marie Terezie nechala domy číslovat, jako orientační znamení domů. Domovní znamení často vyjadřovala postavení, zaměstnání nebo jméno majitele domu.

Dům U TŘÍ HOUSLIČEK ( č. 12) již svým jménem naznačuje, že zde bydlely po sobě tři rodiny pražských houslařů. Jeho fasáda je zdobena malbami řeckých bohů.
Další zajímavý dům, je renesanční dům U ZLATÉ ČÍŠE (č.16) patřil – již podle svého názvu – zlatníkovi.
Dům U SV. JANA NEPOMUCKÉHO (č.18) je původně renesanční, barokně přestavěný. Na portále je zdoben reliéfem sv. Jana Nepomuckého z počátku 18. století.
Přibližně uprostřed ulice si všimněte zeleného domu, který hodně vystupuje z řady a zužuje ulici. Jedná se dům, který byl původně připojen ke Strahovské hradební bráně. Právě na tomto místě se ve středověku nacházela malostranská hradební zeď. V domě je dnes čajovna. Také se vypráví pověst, že právě tudy vždy v pátek v noci projíždí ohnivé spřežení, na kterém sedí bezhlavý kostlivec a čeká na vysvobození své duše z prokletí, ale nikdo neví jak ho vysvobodit.

Praha 1 - Nerudova ulice - kostel Panny Marie Ustavičné Pomoci a Svatého Kajetána
Asi uprostřed Nerudovy ulice stojí bývalý klášter theatinů s KOSTELEM PANNY MARIE USTAVIČNÉ POMOCI, který vznikl v 18. století. Jeho architektem je pravděpodobně Jean B. Mathey a stavěl ho Jan Blažej Santini. Kostel je zdoben plastikami např. Matěje Václava Jaeckla.

Jedním z posledních domů v ulici je DŮM U DVOU SLUNCŮ (č. 47), kde v letech 1845-57 žil spisovatel Jan Neruda. Poslední dům v Nerudově ulici se jmenuje U ZLATÉ HVĚZDY a tam se prudce stáčí doprava ulice KE HRADU. Ta byla vylámána ve skále v letech 1638-44, aby umožnila snadnější přístup ke Hradu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Nerudova
118 00 Praha-Malá Strana

Spojení:
Bus: 292 – Nerudova
Tram:  12, 20, 22, 57

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’17.88″N, 14°24’6.84″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nerudova ulice: 50.088531, 14.401769

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Palácové zahrady pod Pražským hradem – plánek zahrad | ŠPANĚLSKÁ SYNAGOGA – muzeum židovských textilií » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář