Malostranské náměstí – představení náměstí

Chrám sv. Mikuláše091002

Dnes si povíme pár slov o jednom z náměstí pod Pražským hradem. Jedná se o místo, kterým denně proudí tisíce lidí, a jen někteří si udělají čas na to, aby věnovali pozornost mnoha památkám a zajímavostem, které právě Malostranské náměstí obsahuje. Je centrem pražské části Malá Strana. Pojďme si jej tedy společně prohlédnout.

Rozcestník: vše o Malostranském náměstí čtěte zde

Jak se dříve nazývalo?  Malostranské náměstí - chrám sv. Mikuláše
Pokud byste hledali v nějakých historických pramenech či dokumentech, objevili byste několik možných názvů, které náměstí neslo. Každé období přinášelo nová a nová pojmenování, jako například Rynk, Malostranský rynek, Štěpánské náměstí. Také se mu říkalo náměstí Maršála Radeckého či Radeckého náměstí. A naposledy tedy Malostranské náměstí. A co se zde vlastně v minulosti odehrávalo? Náměstí dříve sloužilo jako tržní prostor i pro různé společenské události. Kromě trhů zde také stávala šibenice či pranýř.

Zajímavé historické okamžiky
V místech dnešního Šternberského paláce vypukl  2. června 1541 požár, který nejen, že zničil dvě třetiny domů Malé Strany, ale také poničil  Pražský hrad. Po rekonstrukci tohoto neštěstí si Malá Strana přinesla  rysy vlašské renesance. Co znamená vlašská ? Vlaši bylo pojmenování Italů v Praze.

Od roku 1283 se zde nacházel gotický farní kostel svatého Mikuláše, ve kterém v roce  1628 Jezuité otevřeli obecnou školu a nižší gymnázium. Pozemky, který měli v té době v držení Jezuité zbourali a  roku 1673 položili základní kámen ke stavbě profesního domu. V roce 1787 bylo gymnázium propojeno s budovou dvorské komory. Poté prodělalo rekonstrukce, aby mohlo sloužit pro účely královského místodržitelství. To později využíval zemské úřad, dále pak ministerstvo vnitra a dnes byste zde nalezli sídlo Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Malostranské náměstí Co vše je zde k vidění
Samotné náměstí se dá rozdělit na dvě části, a to na část horní a dolní. Tyto části jsou od sebe odděleny barokním kostelem svatého Mikuláše. Spolu s ním si můžete prohlédnout Jezuitský profesní dům,který sloužil jako zdroj učenosti nejen pro Jezuity, ale také pro celé okolí.  Dnes  v budově  bývalého profesního domu sídlí  Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy).

Na Malostranské náměstí navazuje  proslulá Nerudova ulice, která vás dovede až k Pražskému hradu. Na severní straně náměstí můžete   vejít do Zámecké ulice, která se napojuje na Zámecké schody a také vede na   Pražský hrad a nebo se můžete rozhodnout vejít do  Sněmovní ulice a projít si  budovy  Poslanecké sněmovny. Pokud se, ale  vydáte jihovýchodně, dojdete po chvíli na Karlův most. Zde se napojíte v Mostecké ulici na královskou cestu, tedy místo, kudy projížděly korunovační průvody českých králů

Další domy a paláce
Dále si máte možnost kolem náměstí prohlédnout mnoho významných historických paláců. Za zmínku stojí například Kaiserštejnský palác č. p. 37, ve kterém několik let žila nejznámější operní pěvkyně Ema Destinnová. V severní části se pyšní například palác Smiřických, Šternberský palác a Helikovský dům. Tyto paláce jsou v současné době v držení  Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

V horní části věnujte pozornost Profesnímu domu a kostelu sv. Mikuláše, dále také však  na Lichtenštejnském a Härtigovském paláci na západní straně. Dominantou náměstí je dále také morový sloup Nejsvětější Trojice se sochami Panny Marie a českých světců, který sem byl roku 1717 umístěn jako poděkování za vymizení morové epidemie.

Jak je tedy patrné, je Malostranské náměstí jedním z důležitých míst v Praze. Je to jakási křižovatka, z které mohou vaše kroky směřovat prakticky do všech zajímavých míst v centru města.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

ADRESA a KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Malostranské náměstí
Praha 1, 110 00

GPS: 50.0879861N, 14.4038917E
GPS: N 50°5.27917′, E 14°24.23350′

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou

………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A – stanice Malostranská a dále tramvají do stanice Malostranské náměstí
Tramvaje č. 7, 12,15, 20, 22 23, 41  noční linky č:  97 –  zastávka Malostranské náměstí
Autobus č.: 192–  zastávka Malostranské náměstí

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Poslanecká sněmovna: 50.089481, 14.403940
Sloup Nejsvětější trojice na Malostranském náměstí: 50.088332, 14.402583
Chrám sv. Mikuláše: 50.088153, 14.403162

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímavé odkazy – čtěte také:

………………………………………………………………………………………………………………………
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Malostranské náměstí – Jak vlastně vypadá | Svatá Anežka Česká – jedna z našich nejslavnějších světic » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář