Apartmány Jagellonská

Kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě v Praze

Pha1 - kostel sv. Bartolomeje

Přímo v srdci Starého Města pražského   stojí  skrytý kostel sv. Bartoloměje. Jeho osud nebyl jednoduchý a  nejednou se zdálo, že jeho dny jsou sečteny. Naštěstí se tak nestalo a my můžeme obdivovat toto jedinečné dílo architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Rozcestník: vše o kostele sv. Bartoloměje více čtěte zde

Stavba kostela Praha 1 - kostel sv. Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. O výstavbu se zasloužil uznávaný a velice významný český stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Mezi známější stavby tohoto velikána patří například Zrcadlová kaple Klementina, kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. V neposlední řadě také pracoval na dostavbě  jednoho z nejobdivovanějších kostelů, jehož stavbu započal již jeho otec, chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně.

Co vzniku kostela svatého Bartoloměje předcházelo?
Ale zpět ke kostelu sv. Bartoloměje. Na místě současného kostela stával ve čtrnáctém století dům zvaný Jeruzalém s kaplí svaté Maří Magdalény, který založil po roce 1372 Jan Milíč z Kroměříže. Roku 1374 byl dům přestavěn na cisterciáckou kolej u svatého Bernarda. Později, v roce 1443 zde byl vybudován ženský domov a konečně ve století šestnáctém se v prostorách domova usadil jezuitský řád, který si zde později zřídit také vlastní kolej.

 

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Popis památky Praha 1 - kostel sv. Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
byl postaven ve vrcholně barokním stylu. Tyto pozoruhodné stavební prvky jsou však vidět při pohledu z kostelního dvora. Zde je na průčelí kostela umístěno množství soch. Při příchodu z Bartolomějské ulice si kolemjdoucí mohou totiž prohlédnout pouze zadní část kostela, která je reprezentována pouze zdí s množstvím oken. Však největší zajímavost je ukryta v interiéru kostela, kde se zachovaly nástěnné malby Václava Vavřince Reinera, pocházející z roku 1731.

Zrušení kostela
Druhá polovina osmnáctého století měla pro většinu kostelů neblahé následky. V důsledku reforem císaře Josefa II. Došlo k uzavírání množství církevních staveb. Toto nařízení se nevyhnulo ani kostelu svatého Bartoloměje, který byl nucen být po jednatřiceti letech své existence uzavřen. Znovuobnovení se dočkal o pár let později, kdy byl přetvořen na řádový kostel kongregace šedých sester. Tento řád zde také v roce 1856 postavil vlastní řádový dům.

V roce 1949 musely sestry kostel opustit a tak začala stavba chátrat. Veškerý majetek včetěně vnitřního  vybavení  kostela byl postupně rozprodán či zničen a z kostela se stalo skladiště. Po roce 1995 byl kostel řádu sester opět navrácen a na zdevastované památce se rozběhly rozsáhlé stavební úpravy na její záchranu.

Adresa:
Kongregace Šedých sester
ulice Bartolomějská 9a
110 00 Praha 1

email:   praha@lomec.cz
web: http://www.sedesestry.cz/

Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 (odtud ulicí Na Pernštýně, Bartolomějská)
Metro: B – Národní třída (odtud ulicí Spálená, Na Pernštýně, Bartolomějská)

GPS: 50°4’58.517″N, 14°25’1.973″E

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: -zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: -zde

Židovská Praha: -zde

Petřín: -zde

Staroměstské náměstí: -zde

Rubrika osobnosti Prahy : - zde

« « ŠTĚDRÝ VEČER – TAJEMNÝ SVÁTEK | Výstava Rudá muzea » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.