Kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě v Praze

Pha1 - kostel sv. Bartolomeje

Přímo v srdci Starého Města pražského   stojí  skrytý kostel sv. Bartoloměje. Jeho osud nebyl jednoduchý a  nejednou se zdálo, že jeho dny jsou sečteny. Naštěstí se tak nestalo a my můžeme obdivovat toto jedinečné dílo architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Rozcestník: vše o kostele sv. Bartoloměje více čtěte zde

Stavba kostela Praha 1 - kostel sv. Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. O výstavbu se zasloužil uznávaný a velice významný český stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Mezi známější stavby tohoto velikána patří například Zrcadlová kaple Klementina, kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. V neposlední řadě také pracoval na dostavbě  jednoho z nejobdivovanějších kostelů, jehož stavbu započal již jeho otec, chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně.

Co vzniku kostela svatého Bartoloměje předcházelo?
Ale zpět ke kostelu sv. Bartoloměje. Na místě současného kostela stával ve čtrnáctém století dům zvaný Jeruzalém s kaplí svaté Maří Magdalény, který založil po roce 1372 Jan Milíč z Kroměříže. Roku 1374 byl dům přestavěn na cisterciáckou kolej u svatého Bernarda. Později, v roce 1443 zde byl vybudován ženský domov a konečně ve století šestnáctém se v prostorách domova usadil jezuitský řád, který si zde později zřídit také vlastní kolej.

 

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Popis památky Praha 1 - kostel sv. Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
byl postaven ve vrcholně barokním stylu. Tyto pozoruhodné stavební prvky jsou však vidět při pohledu z kostelního dvora. Zde je na průčelí kostela umístěno množství soch. Při příchodu z Bartolomějské ulice si kolemjdoucí mohou totiž prohlédnout pouze zadní část kostela, která je reprezentována pouze zdí s množstvím oken. Však největší zajímavost je ukryta v interiéru kostela, kde se zachovaly nástěnné malby Václava Vavřince Reinera, pocházející z roku 1731.

Zrušení kostela
Druhá polovina osmnáctého století měla pro většinu kostelů neblahé následky. V důsledku reforem císaře Josefa II. Došlo k uzavírání množství církevních staveb. Toto nařízení se nevyhnulo ani kostelu svatého Bartoloměje, který byl nucen být po jednatřiceti letech své existence uzavřen. Znovuobnovení se dočkal o pár let později, kdy byl přetvořen na řádový kostel kongregace šedých sester. Tento řád zde také v roce 1856 postavil vlastní řádový dům.

V roce 1949 musely sestry kostel opustit a tak začala stavba chátrat. Veškerý majetek včetěně vnitřního  vybavení  kostela byl postupně rozprodán či zničen a z kostela se stalo skladiště. Po roce 1995 byl kostel řádu sester opět navrácen a na zdevastované památce se rozběhly rozsáhlé stavební úpravy na její záchranu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Kongregace Šedých sester
ulice Bartolomějská 9a
110 00 Praha 1

email:   praha@lomec.cz
web: http://www.sedesestry.cz/

Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 (odtud ulicí Na Pernštýně, Bartolomějská)
Metro: B – Národní třída (odtud ulicí Spálená, Na Pernštýně, Bartolomějská)

GPS: 50°4’58.517″N, 14°25’1.973″E

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Bartoloměje 50.082773, 14.416907 Kostel sv. Bartoloměje Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. O výstavbu se zasloužil uznávaný a velice významný český stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Adresa: Kongregace Šedých sester ulice Bartolomějská 9a http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-svateho-bartolomeje-na-starem-meste-v-praze-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Černínský palác – hlavní budova ministerstva | Václavské náměstí – od minulosti po současnost » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář