Klementinum – významné památky a legendy

Klementinum_zrcadlová kaple

K budově Klementina se váže několik pověstí. První z nich vypráví o jezuitském pokladu, ukrytém v podzemí Klementina a druhá zase o duchovi, který za zdmi jezuitské koleje straší. V areálu se také nachází několik kaplí, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti.

Rozcestník: vše o Klementinu více čtěte zde

 

Mariánské náměstí a Klementinum – vstupni brána – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Zrcadlová kaple Klementinum - Zrcadlová kaple (foto: Eva Hodíková)
Další z pokladů Klementina se jmenuje Zrcadlová kaple, nacházející se přímo pod barokním knihovním sálem. Tato kaple je zasvěcená Zvěstování Panny Marie a byla vybudována v roce 1720. Název je odvozený od zrcadel, která jsou umístěna ve stropních pásech. Díky tomu je kaple považována za další z unikátů, kterými se Klementinum může právem pyšnit. Překrásná je také zlacená štuková výzdoba, která společně s mramorovým obložením a nástropními freskami dotváří jedinečnost kaple. Fresky jsou dílem Jana Hiebla. Tato kaple je při koncertech veřejnosti zcela přístupná.

Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie
Součástí areálu Klementina je také Vlašská kaple, nacházející se v rohu mezi kostely svatého Salvátora a svatého Klimenta. Jedná o manýristickou oválnou stavbu s kopulí na vrcholu. Kapli si dala v letech 1590 – 1597 postavit jako své církevní shromaždiště italská komunita. O stavbu se zasloužil italský stavitel Domenico Bossi. Kaple byla zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie, proto si můžeme uvnitř povšimnout obrazů právě s tímto biblickým motivem. Ačkoli je kaple postavena ve stylu manýrismu, interiér je zařízený ve stylu baroka. V kapli se v současnosti konají koncerty a různé výstavy.

Klementinum - Křížová chodba Křižovnická chodba
Tato chodba byla vybudována jako součást tzv. Nové koleje Klementina v polovině sedmnáctého století. Nachází se v prvním patře a je vyzdobena překrásnými štukami a pětatřiceti oválnými rámečky (kartušemi) s anonymními malbami, které znázorňují život jezuitského světce Františka Xaverského. Dále je zde umístěna pamětní mramorová deska, která připomíná založení Akademie výtvarných umění v Klementinu.V dnešní době funguje tato chodba jako galerie

Legendy a pověsti spojené s Klementinem
Stejně jako k dalším historickým budovám, tak se také ke Klementinu váže několik pověstí a legend. Nejznámější z nich se týká starého ukrytého pokladu. Pověst se datuje do roku 1773, kdy byl zrušen jezuitský řád a lidé museli neprodleně Klementinum opustit. Jezuité však stále věřili, že se do Klementina jednou vrátí, a proto ukryli velké jmění, které by jim jinak zabavila úřední komise. Za pomoci místního zedníka jezuité zazdili poklad ve sklepení a Klementinum opustili. Podle pověsti se pro něj už nikdy nevrátili, a proto je v podzemí poklad dodnes ukrytý.

Další pověst se váže k Edmondu Campianovi, který v Klementinu vyučoval rétoriku, filozofii a teologii. Tento profesor konvertoval z anglikánské víry a stal se katolíkem a vstoupil do jezuitského řádu. Do Anglie se po čase vrátil v přestrojení za obchodníka, aby zde tajně šířil náboženství, což se mu stalo osudným. Po čase byl odhalen a uvržen do vězení, kde byl krutě mučen a na rozkaz královny Alžběty oběšen a rozčtvrcen. V roce 1970 byl prohlášen za svatého. Život u jezuitského řádu v Klementinu považoval za nejšťastnější období svého života. Za zdmi Klementina se zachovaly nejen Campianovy portréty a jezuitský klobouk, ale také se podle pověsti vrací profesor zpět jako duch, který se zjevuje v Křižovnické chodbě.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Správce objektu:
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel: 221 663 111 (ústředna)
Email: posta@nkp.cz
Web: www.klementinum.cz
Web: www.nkp.cz

Provozovatel a nájemce historických částí:
Dreyer s.r.o.
Golčova 1/2 , 148 00 Praha 4 – Kunratice
IČ: 639 96 782
dreyer@dreyer.cz
www.klementinum.com
www.dreyer.cz

Upozornění:
Na prohlídku Barokní knihovny, Meridiánovi síně a Astronomické věže doporučujeme kontaktovat Dreyer s.r.o., pro koncerty a výstavy Národní knihovnu České republiky

Adresa komplexu Klementina:
KLEMENTINUM, Praha 1
1. vchod: Křižovnická 190
2. vchod: Karlova ulice 1
3. vchod: Mariánské náměstí 5

Otevírací doba: denně od 10:00 do 17:00

GPS: 50°5’12.237″N, 14°24’56.976″E

VSTUPNÉ:
plné vstupné 250,- Kč
rodinné: 600,-Kč
snížené: 150,- Kč

· Prohlídky probíhají v češtině a angličtině, předem lze domluvit i jiný jazyk, k dispozici jsou cizojazyčné texty pro návštěvníky.

· Prohlídky probíhají ve skupinách a jsou omezeny počtem 20 osob, lze zorganizovat prohlídku i pro větší skupiny. (na objednávku)

Informace a rezervace:
tel: +420 222 220 879, email: klementinum@dreyer.cz

Kontakt:
Informace a rezervace tel.: +420 222 220 879 – obchodní oddělení
e-mail: klementinum@dreyer.cz

pokladna tel.: 733 129 252

Spojení:
Metro – linka A – Staroměstská
Tram – 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus – 133 – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde 

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Klementinum 50.086598, 14.416019 Klementinum Na ploše dvou hektarů byl v letech  1653–1726 vystavěn Jezuitských řádem rozsáhlý, raně barokní komplex budov s názvem Klementinum, který sloužil jako jezuitská kolej. V komplexu byly vybudovány učebny a rozlehlé sály. Dále zde sídlila jedna tehdejších největších knihoven a také zde byla provozována jedna nejvýznamnějších tiskáren své doby. Klementinum 190 110 00 Praha 1 Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/klementinum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Klementinum – Národní knihovna a barokní knihovní sál | Klementinum – Od nádvoří k významným osobnostem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář