Klementinum – významné památky a legendy

Klementinum_zrcadlová kaple

K budově Klementina se váže několik pověstí. První z nich vypráví o jezuitském pokladu, ukrytém v podzemí Klementina a druhá zase o duchovi, který za zdmi jezuitské koleje straší. V areálu se také nachází několik kaplí, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti.

Rozcestník: vše o Klementinu více čtěte zde

 

Mariánské náměstí a Klementinum – vstupni brána – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Zrcadlová kaple Klementinum - Zrcadlová kaple (foto: Eva Hodíková)
Další z pokladů Klementina se jmenuje Zrcadlová kaple, nacházející se přímo pod barokním knihovním sálem. Tato kaple je zasvěcená Zvěstování Panny Marie a byla vybudována v roce 1720. Název je odvozený od zrcadel, která jsou umístěna ve stropních pásech. Díky tomu je kaple považována za další z unikátů, kterými se Klementinum může právem pyšnit. Překrásná je také zlacená štuková výzdoba, která společně s mramorovým obložením a nástropními freskami dotváří jedinečnost kaple. Fresky jsou dílem Jana Hiebla. Tato kaple je při koncertech veřejnosti zcela přístupná.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie
Součástí areálu Klementina je také Vlašská kaple, nacházející se v rohu mezi kostely svatého Salvátora a svatého Klimenta. Jedná o manýristickou oválnou stavbu s kopulí na vrcholu. Kapli si dala v letech 1590 – 1597 postavit jako své církevní shromaždiště italská komunita. O stavbu se zasloužil italský stavitel Domenico Bossi. Kaple byla zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie, proto si můžeme uvnitř povšimnout obrazů právě s tímto biblickým motivem. Ačkoli je kaple postavena ve stylu manýrismu, interiér je zařízený ve stylu baroka. V kapli se v současnosti konají koncerty a různé výstavy.

Klementinum - Křížová chodba Křižovnická chodba
Tato chodba byla vybudována jako součást tzv. Nové koleje Klementina v polovině sedmnáctého století. Nachází se v prvním patře a je vyzdobena překrásnými štukami a pětatřiceti oválnými rámečky (kartušemi) s anonymními malbami, které znázorňují život jezuitského světce Františka Xaverského. Dále je zde umístěna pamětní mramorová deska, která připomíná založení Akademie výtvarných umění v Klementinu.V dnešní době funguje tato chodba jako galerie

Legendy a pověsti spojené s Klementinem
Stejně jako k dalším historickým budovám, tak se také ke Klementinu váže několik pověstí a legend. Nejznámější z nich se týká starého ukrytého pokladu. Pověst se datuje do roku 1773, kdy byl zrušen jezuitský řád a lidé museli neprodleně Klementinum opustit. Jezuité však stále věřili, že se do Klementina jednou vrátí, a proto ukryli velké jmění, které by jim jinak zabavila úřední komise. Za pomoci místního zedníka jezuité zazdili poklad ve sklepení a Klementinum opustili. Podle pověsti se pro něj už nikdy nevrátili, a proto je v podzemí poklad dodnes ukrytý.

Další pověst se váže k Edmondu Campianovi, který v Klementinu vyučoval rétoriku, filozofii a teologii. Tento profesor konvertoval z anglikánské víry a stal se katolíkem a vstoupil do jezuitského řádu. Do Anglie se po čase vrátil v přestrojení za obchodníka, aby zde tajně šířil náboženství, což se mu stalo osudným. Po čase byl odhalen a uvržen do vězení, kde byl krutě mučen a na rozkaz královny Alžběty oběšen a rozčtvrcen. V roce 1970 byl prohlášen za svatého. Život u jezuitského řádu v Klementinu považoval za nejšťastnější období svého života. Za zdmi Klementina se zachovaly nejen Campianovy portréty a jezuitský klobouk, ale také se podle pověsti vrací profesor zpět jako duch, který se zjevuje v Křižovnické chodbě.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Správce objektu:
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel: 221 663 111 (ústředna)
Email: posta@nkp.cz
Web: www.klementinum.cz
Web: www.nkp.cz

Provozovatel a nájemce historických částí:
Dreyer s.r.o.
Golčova 1/2 , 148 00 Praha 4 – Kunratice
IČ: 639 96 782
dreyer@dreyer.cz
www.klementinum.com
www.dreyer.cz

Upozornění:
Na prohlídku Barokní knihovny, Meridiánovi síně a Astronomické věže doporučujeme kontaktovat Dreyer s.r.o., pro koncerty a výstavy Národní knihovnu České republiky

Adresa komplexu Klementina:
KLEMENTINUM, Praha 1
1. vchod: Křižovnická 190
2. vchod: Karlova ulice 1
3. vchod: Mariánské náměstí 5

Otevírací doba: denně od 10:00 do 17:00

GPS: 50°5’12.237″N, 14°24’56.976″E

VSTUPNÉ:
plné vstupné 250,- Kč
rodinné: 600,-Kč
snížené: 150,- Kč

· Prohlídky probíhají v češtině a angličtině, předem lze domluvit i jiný jazyk, k dispozici jsou cizojazyčné texty pro návštěvníky.

· Prohlídky probíhají ve skupinách a jsou omezeny počtem 20 osob, lze zorganizovat prohlídku i pro větší skupiny. (na objednávku)

Informace a rezervace:
tel: +420 222 220 879, email: klementinum@dreyer.cz

Kontakt:
Informace a rezervace tel.: +420 222 220 879 – obchodní oddělení
e-mail: klementinum@dreyer.cz

pokladna tel.: 733 129 252

Spojení:
Metro – linka A – Staroměstská
Tram – 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus – 133 – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde 

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Klementinum 50.086598, 14.416019 Klementinum Na ploše dvou hektarů byl v letech  1653–1726 vystavěn Jezuitských řádem rozsáhlý, raně barokní komplex budov s názvem Klementinum, který sloužil jako jezuitská kolej. V komplexu byly vybudovány učebny a rozlehlé sály. Dále zde sídlila jedna tehdejších největších knihoven a také zde byla provozována jedna nejvýznamnějších tiskáren své doby. Klementinum 190 110 00 Praha 1 Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/klementinum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Klementinum – Národní knihovna a barokní knihovní sál | Klementinum – Od nádvoří k významným osobnostem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář