Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – popis památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Znovu se podíváme na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde na nás čeká jedna z hlavních dominant, kterou je bezesporu kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Tento kostel je  dílem významného architekta Josipa Plečnika, který se zasloužil také o rekonstrukci Pražského hradu.

Rozcestník: vše o  Kostele Nejsvětějšího Srdce Páně čtěte zde

Důvody vzniku kostela Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
je právem považován za jednu z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb dvacátého století. Hlavním farním kostelem pro pražské Vinohrady byl po dlouhou dobu farní kostel svaté Ludmily na nedalekém Náměstí Míru. Tento kostel však po nějaké době přestal stačit, neboť nebyl schopen pojmout tolik lidí. Proto se městské zastupitelstvo rozhodlo, že věnuje pozemek pro stavbu nového kostela. V roce 1919 ve veřejné soutěži o stavbu kostela zvítězil projekt významného slovinského architekta Josipa Plečnika. Se jménem tohoto velikána jsme se již seznámili při toulkách Pražským hradem, neboť se právě Plečnik zasloužil o současný vzhled Pražského hradu. Právě Josip Plečnik provedl rekonstrukci prvního a třetího nádvoří Pražského hradu a zasloužil se také o úpravu jižních zahrad.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad Stavba kostela
Ale zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad. Podle projektu tohoto architekta, začala v letech 1928 – 1932 vznikat tato pozoruhodná, moderní sakrální stavba. Plečnik se pro její stavbu nechal inspirovat starokřesťanskými vzory. Důvod, proč byla stavba zasvěcena právě Srdci Ježíšově, má symbolizovat poděkování za dosažení samostatnosti a prosbu o ochranu naší vlasti. Na konci výstavby vznikla budova obdélníkového půdorysu vysokým kazetovým stropem. Dominantou kostela je  široká kostelní věž, který dosahuje výšky přes čtyřicet metrů. Na konci věže se nachází obrovská měděná báň, která je ještě osazena čtyřmetrovým křížem. Unikátní jsou také hodiny na věži, jejichž průměr dosahuje bez mála osm metrů.

Návštěvníky však velmi často upoutá neobvyklý vzhled kostela. Kostel je totiž do tří čtvrtin výšky osázen polévanými cihlami, na kterých je umístěn ochoz a nízký štít. Cihly na fasádě jsou kombinovány s kvádříky z umělé žuly, čímž vytvářejí opravdu ojedinělý dojem. Dále upoutá průčelí kostela, které je tvořeno třemi mohutnými portály, kdy každý z nich je doplněn sochami.

Interiér PrahPraha 3 - Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně - interiér
Dominantou interiéru je pochopitelně hlavní oltář, který je zhotovený z překrásného bílého mramoru. Oltář je doplněný a ozdobený zlacenými tepanými dvířky a nad ním je zavěšena třímetrová zlacená postava Krista a sochy šesti českých patronů. Tito patroni jsou vyobrazeni v nadživotní velikosti. V kostele se však nenachází žádná kazatelna.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Náměstí Jiřího z Poděbrad
Praha 3 – Vinohrady, 130 00

GPS: 50°4’40.08″N, 14°27’1.08″E

Spojení:
Tram: 11 – Jiřího z Poděbrad
Bus: 136, 175 Flora (odtud tramvají č. 11 do stanice Jiřího z Poděbrad)
Metro: A – Jiřího z Poděbrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně 50.078005, 14.450541 Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Znovu se podíváme na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde na nás čeká jedna z hlavních dominant, kterou je bezesporu kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Tento kostel je  dílem významného architekta Josipa Plečnika, který se zasloužil také o rekonstrukci Pražského hradu. Adresa: Náměstí Jiřího z Poděbrad Praha 3 – Vinohrady, 130 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-nejsvetejsiho-srdce-pane

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Žižkovská televizní věž | Specifická atmosféra Žižkova » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – popis památky”

  1. [...]    Na druhém snímku je vidět vstupní průčelí, které zajímavě kontrastuje s vysílačem.    Kostel byl postupně upravován, pro bližší informace odkazuji na internet. [...]

Zanechat komentář