Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – popis památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Znovu se podíváme na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde na nás čeká jedna z hlavních dominant, kterou je bezesporu kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Tento kostel je  dílem významného architekta Josipa Plečnika, který se zasloužil také o rekonstrukci Pražského hradu.

Rozcestník: vše o  Kostele Nejsvětějšího Srdce Páně čtěte zde

Důvody vzniku kostela Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
je právem považován za jednu z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb dvacátého století. Hlavním farním kostelem pro pražské Vinohrady byl po dlouhou dobu farní kostel svaté Ludmily na nedalekém Náměstí Míru. Tento kostel však po nějaké době přestal stačit, neboť nebyl schopen pojmout tolik lidí. Proto se městské zastupitelstvo rozhodlo, že věnuje pozemek pro stavbu nového kostela. V roce 1919 ve veřejné soutěži o stavbu kostela zvítězil projekt významného slovinského architekta Josipa Plečnika. Se jménem tohoto velikána jsme se již seznámili při toulkách Pražským hradem, neboť se právě Plečnik zasloužil o současný vzhled Pražského hradu. Právě Josip Plečnik provedl rekonstrukci prvního a třetího nádvoří Pražského hradu a zasloužil se také o úpravu jižních zahrad.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad Stavba kostela
Ale zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad. Podle projektu tohoto architekta, začala v letech 1928 – 1932 vznikat tato pozoruhodná, moderní sakrální stavba. Plečnik se pro její stavbu nechal inspirovat starokřesťanskými vzory. Důvod, proč byla stavba zasvěcena právě Srdci Ježíšově, má symbolizovat poděkování za dosažení samostatnosti a prosbu o ochranu naší vlasti. Na konci výstavby vznikla budova obdélníkového půdorysu vysokým kazetovým stropem. Dominantou kostela je  široká kostelní věž, který dosahuje výšky přes čtyřicet metrů. Na konci věže se nachází obrovská měděná báň, která je ještě osazena čtyřmetrovým křížem. Unikátní jsou také hodiny na věži, jejichž průměr dosahuje bez mála osm metrů.

Pha3 - Zizkov1

Pražský Žižkov

Žižkov vždy býval specifická pražská čtvrt se svojí vlastní atmosférou. Pojďte a poznejte krásy a památky Žižkova.

» Pokračování »

Návštěvníky však velmi často upoutá neobvyklý vzhled kostela. Kostel je totiž do tří čtvrtin výšky osázen polévanými cihlami, na kterých je umístěn ochoz a nízký štít. Cihly na fasádě jsou kombinovány s kvádříky z umělé žuly, čímž vytvářejí opravdu ojedinělý dojem. Dále upoutá průčelí kostela, které je tvořeno třemi mohutnými portály, kdy každý z nich je doplněn sochami.

Interiér PrahPraha 3 - Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně - interiér
Dominantou interiéru je pochopitelně hlavní oltář, který je zhotovený z překrásného bílého mramoru. Oltář je doplněný a ozdobený zlacenými tepanými dvířky a nad ním je zavěšena třímetrová zlacená postava Krista a sochy šesti českých patronů. Tito patroni jsou vyobrazeni v nadživotní velikosti. V kostele se však nenachází žádná kazatelna.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Náměstí Jiřího z Poděbrad
Praha 3 – Vinohrady, 130 00

GPS: 50°4’40.08″N, 14°27’1.08″E

Spojení:
Tram: 11 – Jiřího z Poděbrad
Bus: 136, 175 Flora (odtud tramvají č. 11 do stanice Jiřího z Poděbrad)
Metro: A – Jiřího z Poděbrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně 50.078005, 14.450541 Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Znovu se podíváme na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde na nás čeká jedna z hlavních dominant, kterou je bezesporu kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Tento kostel je  dílem významného architekta Josipa Plečnika, který se zasloužil také o rekonstrukci Pražského hradu. Adresa: Náměstí Jiřího z Poděbrad Praha 3 – Vinohrady, 130 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-nejsvetejsiho-srdce-pane

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Žižkovská televizní věž | Specifická atmosféra Žižkova » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – popis památky”

  1. [...]    Na druhém snímku je vidět vstupní průčelí, které zajímavě kontrastuje s vysílačem.    Kostel byl postupně upravován, pro bližší informace odkazuji na internet. [...]

Zanechat komentář