Klášter Paulánů

Pha1 - Byvaly klaster Paulanu

Budova kláštera je jedinou stavbou této části Staroměstského náměstí, která se nestala obětí asanace Starého Města.  Historie stavby je velmi zajímavá, neboť ji mimo jiné vlastnil král Václav IV. Budova kromě kláštera sloužila například jako mincovna a následně se stala součástí Pražské městské pojišťovny

Rozcestník vše o: Klášter Paulánů více čtěte zde

Historie stavby Staroměstské náměstí - Bývalý klášter Paulánů

Stejně jako u ostatních památek severní části Staroměstského náměstí, tak i v případě paulánského kláštera, stávaly původně na jeho místě, románské domy. Obě stavby pocházely ze dvanáctého století. Jeden z domů se stal v patnáctém století součástí majetku významného moravského markraběte Jošta. Následně dům patřil také králi Václavu IV. a následně pak panovníkovi, který byl českým králem korunován na Staroměstské radnici. Byl to pochopitelně Jiří z Poděbrad. Oba románské domy daroval Jáchym Ondřej Šlik, který byl 21. června roku 1621, společně s ostatními vůdci stavovského povstání, popraven před Staroměstskou radnicí, pražským německým evangelíkům. Ti totiž v blízkosti obou domů v té době budovali chrám svatého Salvátora a také školu.

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Paulánský klášter Staroměstská náměstí a v pozadí klášter Paulánů při korunovačním průvodu v roce 1743
Tyto tři objekty byly v roce 1626 darovány římskokatolickému řádu paulánů. Ti dále přikoupili sousední dům a společně z nich vytvořili unikátní rozsáhlou stavbu, přebudovanou v barokním stylu. Barokní přestavba, která byla provedena v roce 1648, byla vedena architektem Bayerem. Pozoruhodnou sochařskou výzdobu provedl sochař Jäckel. Paulánský klášter zde fungoval až do roku 1784, kdy byl klášter zrušen. Budova však nepřestala být využívána. Nejprve zde byla umístěna strážnice jízdní stráže a později do prostorů bývalého kláštera přesídlil mincovní úřad. V současné době si z kláštera můžeme prohlédnout pouze budovu průčelí. Ostatní části konventu byly zdemolovány v době, kdy na okolních stavbách probíhala asanace Starého Města pražského ve dvacátém století. V roce 1934 budovu zakoupila Pražská městská pojišťovna.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Řád Paulánů
Pauláni neboli řád nejmenších bratří svatého Františka z Pauly,
je římskokatolický řád, který byl založený svatým Františkem z Pauly. Členové řádu jsou tak zkráceně označování jako Pauláni.

Popis budovy a zajímavostí Staroměstské náměstí - Bývalý klášter Paulánů
Pozůstatky původních románských staveb se dosud zachovaly v podzemních částech budovy bývalého kláštera. Stavba je, stejně jako sousední domy, třípatrová. Kromě průčelí je tvořena také přilehlým dvorem. V interiéru budovy se dochovaly unikátní barokní a renesanční klenby. Průčelí domu je zdobena sochami umělce Matěje Václava Jäckla, vytvořené v roce 1696. Ten zde vyobrazil sochu svatého Kašpara de Bona, Archanděla Rafaela, Anděla Strážce či sochu zakladatele řádu paulánů, svatého Fantiška z Pauly. Samý vrchol budovy zdobí socha svatého Salvátora, kterému je nedaleký kostel zasvěcený. Zajímavostí také je, že klášter byl spojen s kostelem svatého Salvátora podzemní skrytou chodbou.

foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí 7/930,
Praha 1 – Staré Město, 110 00

GPS: 50°5’17.82″N, 14°25’16.006″E

Otevírací doba
bývalý klášter Paulánů  není volně přístupný veřejnost

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Klášter Paulánů 50.088452, 14.421285 Klášter Paulánů na Staroměstském náměstí Budova kláštera je jedinou stavbou této části Staroměstského náměstí, která se nestala obětí asanace Starého Města.  Historie stavby je velmi zajímavá, neboť ji mimo jiné vlastnil král Václav IV. Budova kromě kláštera sloužila například jako mincovna a následně se stala součástí Pražské městské pojišťovny Adresa: Staroměstské náměstí 7/930, Praha 1 - Staré Město, 110 00 GPS: 50°5\'17.82\"N, 14°25\'16.006\"E Otevírací doba bývalý klášter Paulánů  není volně přístupný veřejnost

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Legendy o Staroměstském orloji | Staroměstská radnice – vývoj historického skvostu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář