Karlův most – zajímavosti

Karlův most

Denně po Karlově mostě projdou tisíce Pražanů a turistů. Jdou, dívají se na památky anebo pospíchají do práce a večer domů. Ale víme, po jak cenné památce nás nohy nesou? Známe čím je tento kamenný skvost cenný? Přečtěte si něco málo o zajímavostech mostu.

Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Karlův most – panoramatická fotografie

Světová NEJ… Karlův most v pozadí Malostranské mostecké věže
Tato nejvýznamnější gotická památka staré Prahy, v současné době patří k nejzachovalejším středověkým mostům Evropy. Karlův most představuje nejstarší stojící most přes řeku Vltavu na území Hlavního města Prahy. Další prvenství, které je této památce právem připisováno je, že se jedná o druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Nejstarším mostem České republiky je kamenný most v Písku. Dále je Karlův most v pořadí čtvrtou kamennou mostní stavbou, která byla na území Čech postavena. Prvním mostem byl nejspíše Juditin most, dále most v Písku, poté most v Roudnici nad Labem. Nejfrekventovanější pražská památka bývá také velmi často označována, jako jeden z nejkrásnějších mostů světa.

Důležité informace o Karlově mostu Karlův most - pohled z ostrova Kampa
Karlův most
je přes pět set metrů dlouhý, jeho šířka dosahuje deseti metrů. Most překonává nejen řeku Vltavu, ale také její umělé rameno, zvané Čertovka. Ačkoli po Karlově mostě v minulosti vedla dráha městské dopravy, v současné době je využíván pouze jako pěší. Na obou stranách mostu se tyčí dvě mohutné věže, Staroměstská mostecká věž a Malostranské mostecké věže. Most je usazen na šestnácti mostních obloucích, které drží hlavní plochu mostu nad hladinou řeky ve výšce třinácti metrů.

Název mostu
Název Karlův most nevznikl při samotném vybudování památky. V minulosti se most velmi dlouhou dobu jmenoval Pražský most. Kromě tohoto názvu byl dále také označován jako most Kamenný. Název Karlův most vznikl až v roce 1870. Odvozen byl po zakladateli mostu, tedy po muži, který položil v roce 1357 základní kámen pro jeho stavbu. Byl jím císař Karel IV.

Byla při stavbě mostu použita vejce? 	19. Sousoší sv. Vincence Ferrarského a sv. Prokopa
Podle legendy byly pří při stavbě Karlova mostu do malty zamíchány také vejce. Bylo to snad proto, aby kameny lépe držely? V roce 2008 byl proveden laboratorní rozbor malty, který měl ukázat, z čeho je složena. Podle tehdejšího výzkumu bylo prokázáno, že byla vejce při stavbě Karlova mostu opravdu použita. O dva roky později provedli průzkum vědci z Vysoké školy chemicko-technologické, podle kterých však vejce při stavbě použita nebyla. Z rozboru se však ukázalo, že byla malta zalévána vínem a mlékem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Sochy na Karlově mostu III. | Karlův most – předchůdcem Karlova mostu byl most Juditin » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář