Den Evropy 2018

Karlův most – zajímavosti

Karlův most

Denně po Karlově mostě projdou tisíce Pražanů a turistů. Jdou, dívají se na památky anebo pospíchají do práce a večer domů. Ale víme, po jak cenné památce nás nohy nesou? Známe čím je tento kamenný skvost cenný? Přečtěte si něco málo o zajímavostech mostu.

Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Karlův most – panoramatická fotografie

Světová NEJ… Karlův most v pozadí Malostranské mostecké věže
Tato nejvýznamnější gotická památka staré Prahy, v současné době patří k nejzachovalejším středověkým mostům Evropy. Karlův most představuje nejstarší stojící most přes řeku Vltavu na území Hlavního města Prahy. Další prvenství, které je této památce právem připisováno je, že se jedná o druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Nejstarším mostem České republiky je kamenný most v Písku. Dále je Karlův most v pořadí čtvrtou kamennou mostní stavbou, která byla na území Čech postavena. Prvním mostem byl nejspíše Juditin most, dále most v Písku, poté most v Roudnici nad Labem. Nejfrekventovanější pražská památka bývá také velmi často označována, jako jeden z nejkrásnějších mostů světa.

Důležité informace o Karlově mostu Karlův most - pohled z ostrova Kampa
Karlův most
je přes pět set metrů dlouhý, jeho šířka dosahuje deseti metrů. Most překonává nejen řeku Vltavu, ale také její umělé rameno, zvané Čertovka. Ačkoli po Karlově mostě v minulosti vedla dráha městské dopravy, v současné době je využíván pouze jako pěší. Na obou stranách mostu se tyčí dvě mohutné věže, Staroměstská mostecká věž a Malostranské mostecké věže. Most je usazen na šestnácti mostních obloucích, které drží hlavní plochu mostu nad hladinou řeky ve výšce třinácti metrů.

Název mostu
Název Karlův most nevznikl při samotném vybudování památky. V minulosti se most velmi dlouhou dobu jmenoval Pražský most. Kromě tohoto názvu byl dále také označován jako most Kamenný. Název Karlův most vznikl až v roce 1870. Odvozen byl po zakladateli mostu, tedy po muži, který položil v roce 1357 základní kámen pro jeho stavbu. Byl jím císař Karel IV.

Byla při stavbě mostu použita vejce? 	19. Sousoší sv. Vincence Ferrarského a sv. Prokopa
Podle legendy byly pří při stavbě Karlova mostu do malty zamíchány také vejce. Bylo to snad proto, aby kameny lépe držely? V roce 2008 byl proveden laboratorní rozbor malty, který měl ukázat, z čeho je složena. Podle tehdejšího výzkumu bylo prokázáno, že byla vejce při stavbě Karlova mostu opravdu použita. O dva roky později provedli průzkum vědci z Vysoké školy chemicko-technologické, podle kterých však vejce při stavbě použita nebyla. Z rozboru se však ukázalo, že byla malta zalévána vínem a mlékem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,6 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2017 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Velikonoce105

Velikonoční akce v Praze

Velikonoce se blíží, velikonoční trhy už běží. Hledáte velikonoční akce v Praze? Už nemusíte, všechny akce najdete u nás jasně a přehledně. Klikněte zde a neseďte doma...

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Sochy na Karlově mostu III. | Karlův most – předchůdcem Karlova mostu byl most Juditin » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář