Malostranské mostecké věže – strážkyně Karlova mostu

Karlův most a Malostranské mostecké věže

Při procházce po Karlově mostě si jistě každý z vás povšimne dvou věží, díky kterým projdeme na druhou stranu řeky. Každá z nich je odlišně vysoká, a nenesou mnoho společných architektonických prvků. Projděme tedy společně branou, nacházející se mezi věžemi, a tvořící tak vstup z Karlova mostu do ulic Malé Strany. Je to cesta, po které právě v naší minulosti jezdily královské korunovační průvody.

Rozcestník: vše o  Malostranských mosteckých věžích   více čtěte zde

Nižší mostecká věž: Malostranské mostecké věže

Nejprve se náš výklad zaměří na jednu z nejstarších zachovalých staveb v Praze. Nižší z obou věží také nese název Juditina věž. To proto, že byla v minulosti součástí Juditina mostu, který dříve stával právě na místě mostu Karlova. Románský sloh a kvádříkové zdivo, datujeme do druhé poloviny dvanáctého století. Gotické stavby, které si zde máte možnost prohlédnout, začaly vznikat v době budování dnešní chlouby Prahy, kterou je pochopitelně Karlův most.

Renesanční úprava věže započala v roce 1591. Cimbuří bylo nahrazeno renesančními štíty a fasáda byla vyzdobena sgrafitovým kvádrováním. V závěru devatenáctého století byl na fasádě objeven zazděný výklenek, který obsahoval románský monumentální reliéf. Vyobrazen je zde klečící mladý chlapec, který něco přebírá nebo předává druhé, trůnící postavě. Koho mají tyto postavy znázorňovat, však dodnes není známé.

Tato třípatrová stavba je vysoká bez mála třicet metrů. Pokud se dnes budete do věže chtít podívat, můžete tak učinit pouze z domu s čp. 56.  Místnosti v Juditině věži získal v roce 1927 Klub Za starou Prahu, který zde sídlí dodnes. Klub byl založen jako protest a obrana proti ničení stavebních a kulturních hodnot.

Malostranské mostecké věže Vyšší mostecká věž:
Na místě této věže stála v minulosti románská věž, která byla vybudována společně s nízkou věží. Tato věž však byla v důsledku stavby Karlova mostu zbourána. Dnešní vyšší gotická věž vznikala v patnáctém století za vlády Jiřího z Poděbrad. Není pochyb o tom, že inspirace ke stavbě věže byla nedaleká Staroměstská mostecká věž. Ale není to zcela věrná kopie. Nenalezneme zde totiž tak bohatou sochařskou výzdobu a místa, do kterých měly být sochy usazeny, jsou prázdná.

Současná image věže pochází z let 1879-83, kdy byla obnovena významným architektem Josefem Mockrem. Věž, vysoká 43, 5 metru, je dnes ve správě Pražské informační služby a je turistům volně přístupná. Máte možnost si zde zakoupit různé publikace, plány města a suvenýry.

Brána:
Nutno zmínit několik slov také o spojnici mezi věžemi. Tato nádherná gotická brána byla postavena nejspíše za vlády krále Václava IV. Skládá se ze dvou lomených obloků a v době, kdy sloužila jako brána, uzavírající nepovolaným prostor z Karlova mostu, byla uzavírána dubovými vraty a železnou mříží. Na straně blíže k mostu si máte možnost za cimbuřím prohlédnout průchod, který spojuje obě věže. Na cimbuří se nachází znak s říšskou orlicí, českým lvem a také znak Horní Lužice. V řadě pod nimi poté znaky Starého Města a Malé Strany.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Zajímavosti:
Jedna ze zajímavostí se stala v roce 1250. V té době přes most na koni přejížděl rytíř Pertolt. Na věži se tou dobou prali dva havrani, kteří svrhli z nejvyššího místa kámen. Ten rytíře zasáhl do hlavy a byl na místě mrtev.

V roce 1517 byla na Juditině věži pro výstrahu všem vystavena sťatá hlava loupeživého rytíře Jindřicha z Bohnic, který byl také známý jako Bohnička. O sto let později byly na protějším břehu na ochozu Staroměstské mostecké věže vystaveny hlavy sťatých českých pánů po bitvě na Bílé hoře.

Lucie Niebauerová

GPS: 50°5’13.92″N, 14°24’25.92″E

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Spojení
Tramvaje číslo: 12, 20, 22, 57– Malostranské náměstí
Autobus číslo: 192– Malostranské náměstí
Metro linka A – Malostranská (odtud dále tramvají:  12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kampa – pražské Benátky | Lennonova zeď – Mekka příznivců The Beatles » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář