Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.
Karlův most – pověsti a legendy
Kolem starobylých památek se od nepaměti vytvářely pověsti a legendy. Ať už byly založené na pravdě či nikoliv, lidé si je po staletí předávali z generace na generaci. My jsme pro Vás ty nejzajímavější z nich připravili.
Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde
Aby most lépe držel
Jednou z nejznámějších pověstí vypráví o tom, že byla při stavbě Karlova mostu použita vejce a mléko. Podle všeho samotný Karel IV. nařídil českým městům, aby do Prahy začala posílat vejce pro stavbu mostu. Zda je pověst pravdivá, se přesvědčili vědečtí pracovníci Vysoké školy chemicko-technologické. Podle jejich výzkumu malta žádná vejce neobsahovala, ale bylo zde nalezeno víno a mléko.
Kříž na Karlově mostě
Další z pověstí se váže ke kříži na Karlově mostě. Pokud se pozorně zadíváte na druhý pilíř mostu od Staroměstské věže, můžete se po obou stranách povšimnout výstupků. Právě na jednom z nich se v dobách Karla IV. nacházel kříž. Na protějším místě údajně stávalo popraviště. Lidí, kteří byli odsouzeni trestem smrti, měli možnost před křížem pokleknout a pomodlit se. Kolemjdoucí se při procházení po mostě u kříže vždy zastavili a modlili se za popravené duše. Kříž na mostě stál až do doby, kdy jej nechala manželka Fridricha Falckého Alžběta Stuartovna, pro nenávist ke katolictví odstranit. Ale Pražané jej po čase opět umístili zpět.
Pověst o staviteli a ďáblovi
S Karlovým mostem je dále spojená legenda, která vznikla poté, co dal z mostu král Václav IV. shodit Jana Nepomuckého. Podle legendy bel tento čin potrestán, neboť následně došlo ke zřícení jednoho mostního oblouku. Od té doby nebylo možné most opravovat, neboť všechny nové stavební práce do rána opět spadly. Jeden ze stavitelů se proto rozhodl spolčit se s ďáblem. Jako odměnu pekelníkovi slíbil duši první bytosti, která na most vstoupí. Stavitel ale nechtěl nikomu ublížit, proto na most poslal kohouta. Čert ale jeho lest prokoukl, a vylákal na most stavitelovu těhotnou ženu. Ženu zachránil až náhodný kolemjdoucí, a od té doby bylo možné Karlův most opět opravovat.
Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00 Praha 1
GPS: 50.086542,14.411334
Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Karlův most – zajímavosti | Malostranské mostecké věže – strážkyně Karlova mostu » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.




Nová poznávací turistická trasa pro všechny. Stáhněte si vlastního turistického průvodce s mapou, fotkami a poznejte Prahu sami!
Přijeďte na Bodies a poznejte své tělo! Komfortní ubytování, vstupenky na výstavu, sleva do restaurace a průvodce Prahou
Luxusní pobyt s jedinečným programem vstupenkami na největší český poklad a slevou do vyhlášené restaurace!