Dům U Černé Matky Boží – zajímavosti a legendy

Pha1_Dum U Cerne matky bozi033

Na rohu ulic Ovocný trh a Celetná se nachází vůbec nejstarší pražská kubistická stavba. Autorem domu U Černé Matky Boží je architekt Josef Gočár. A jako správná pražská památka je i tento zdánlivě ne až tak starý dům obklopen zajímavostmi a legendami.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o DOMĚ U ČERNÉ MATKY BOŽÍ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Po otevření domu  pha1-dum-u-cerne-matky-bozi-120518_001

Nyní se přesuneme do roku 1912, kdy byl tento dům otevřen. V spodní části byla umístěna příjemná vinárna, o patro výše se nacházela kavárna a nechyběly také obchody s textilním zbožím v patře druhém. Kavárna však neměla dlouhé působení, neboť podle všeho zanikla již ve dvacátých letech dvacátého století. O patro výše byly zbudovány kanceláře a v patře nad nimi byly umístěny byty. Milovníci kubismu si zde opravdu přišli na své, neboť nábytek a interiér byly právě kubistické.

Legendy o „Černé madoně“ cerna-matka-bozi_domovni-znameni

Černá madona nebo také Černá Matka Boží. Tak se velmi často nazývá vyobrazení Madony s dítětem, které má kořeny již v předkřesťanské době. V té době symbolizovala Matku Zemi a úzce souvisela s kultem plodnosti. V Egyptě představovala nejuctívanější bohyni celé egyptské mytologie Isis (zvanou také Eset). Její kult se udržel přes 4 tisíce let i daleko za hranicemi Egypta. Isis, jako bohyně, přinášela půvab, plodnost, blahobyt, věrnost, hojnost, ale i odvahu, zkrátka byla ideálem ženy.  Ovládala magii, chránila přírodu, byla dárkyní úrody, v Egyptě její slzy každý rok přinášely nilské záplavy a tím zúrodnění půdy. V Evropě to byly sošky, o kterých se tradovalo, že byly vyorány ze země, nebo nalezeny u pramenů a v místech geologických anomálií, proto se nazývaly černé. Jejich uctívání stejně jako v Egyptě představovalo kult Matky a plodnosti. Stavěly se pro ně modlitebny, vážou se k nim pověsti o uzdravování a zázračných návratech sošek na původní místa uctívání, pokud byly přeneseny jinam. V hermetismu znamená tzv. Materii Primu – Prvotní hmotu a jsou u ní zapalovány pouze svíce zelené barvy.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Cerna madona_ChartresV křesťanské době její kult přetrval. Nese podobu Madony, tedy Panny Marie jejíž tvář je černá nebo tmavá. Tyto Černé Madony jsou téměř všude považovány za zázračné a je jich na světě málo. Tu nejvýznačnější v najdete ve francouzském Chartres. Podle pověsti ji vytvořili druidové. Doslechli se o proroctví o narození Spasitele. Tato zvěst pro ně byla natolik významná, že nechali vyrobit sošku ženy s dítětem ze švestkového dřeva, umístili ji k posvátné studni u dolmenu a začali jí říkat Panna pod zemí. Když sem ve 3. století přišli křesťané, nazvali ji Panna, která porodí. Postavili zde první kostel a soška, která mezitím věkem zčernala, zůstala u studny, nyní v podzemní kryptě katedrály. Voda z této studny je údajně léčivá. Další velmi známou Černou madonou je ta v Čenstochové v Polsku. Tato středověká ikona je uctívána jako ochránkyně Polska a je jí přisuzována záchrana Polska v době švédského obléhání.  Má i jednu zajímavost spojenou s našimi husity. Ti ji prý chtěli ukořistit ještě před Švédy. Obraz ale náhle ztěžkl a nebylo s ním možné pohnout. Husité ho prý tehdy 2 x sekli do tváře. Tyto šrámy nese Madona dodnes.

Cerna madona_LoretaU nás jsou Černé madony známé od středověku. V současné době je u  nás Černých madon asi 12. V Praze je další známou madonou v Loretě na Hradčanech. Další tzv. Březnická madona prý byla namalována snad někdy za Karla IV. podle kyperské ikony. V Dubu na Moravě to je zázračný barokní lidový dřevoryt. Původně bílá madona v Chlumci nad Cidlinou podle pověsti zčernala, když hrozila vojákům okupujícím klášter. Litoměřická černá madona je rokoková. Černá madona v Kadani na bráně „hlídala“ tamější křížovou cestu. Gotická černá madona z Roudnice nad Labem se ztratila v husitských bouřích. A ta v Želivu je kopií nedochované černé madony starobrněnské. (zdroj: babinet.cz) Mnohé další byly v minulosti nenávratně ztraceny jako vzácná gotická Černá Madona z Roudnice, vytvořená pro Václava IV.

Černá madona, která tvoři domovní znamení domu U Černé Matky Boží je kopií středověké sošky, která se zde zachovala z dřívějšího domu. Jedna z nejstarších legend o Černých madonách říká, že se v jejich blízkosti nacházejí podzemní chodby, prameny a další mystické prostory, což se právě zde skutečně potvrdilo.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Podzemní trasa  pha1_dum-u-cerne-matky-bozi034

Pod domem U Černé Matky Boží vede jedna z mnoha tras, vedoucí historickým podzemím Prahy. Tato trasa je o něco náročnější než ostatní, a proto je zde možnost část trasy projet důlní lokomotivou. Prohlídka startuje na Senovážném náměstí, dále vede pod zemí kolem Obecního domu, ulicí Králodvorskou, poté domu U Černé Matky Boží a konec trasy je v historickém sklepení domu v Celetné ulici, který se nachází v blízkosti Týnského chrámu.

Dům U Černé Matky Boží najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Pha1_Dum U Cerne matky bozi033

Dům U Černé Matky Boží - když kubismus, tak zde

Dům U Černé Matky Boží je jednou z nejlepších ukázek českého kubismu. V letech 1911 – 1912 jej jako nejstarší pražskou kubistickou stavbou postavil architekt Josef Gočár. Kubisticky byl zařízen i vnitřním vybavením. Od nábytku po skleničky a tak je tomu dodnes.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Dům U Černé Matky Boží
Praha 1 – Staré Město
Ovocný trh 569/19
110 00 Praha 1 – Staré Město

GPS: 50.0869719N, 14.4254936E
GPS: 50°5’13.099″N, 14°25’31.777″E

Expozice Český Kubismus
Email: objednavky@upm.cz,
Telefon:  +420 725038628

Web: http://www.czkubismus.cz/

Otevírací doba:
Úterý – Neděle: 13.00 – 18.00

Informace o otevírací době klikněte zde

Vstupné:
Plné: 150,-Kč
Snížené: 80,-Kč

Informace o vstupném klikněte zde

Bezbariérovost: ne

Spojení:
Tram:  681415265194969192 - Náměstí Republiky
Bus: 207911905907 - Náměstí Republiky
Metro: B - Náměstí Republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Dům U Černé Matky Boží 50.087046, 14.425389 Dům U Černé Matky Boží Dům u Černé matky boží se nachází na královské cestě nedaleko Prašné brány. Je významnou kubistickou stavbou v Praze. Adresa: Dům U Černé Matky Boží Praha 1 – Staré Město Ovocný trh 569/19 110 00 Praha 1 – Staré Město GPS: 50°5’13.168″N, 14°25’31.160″E Veřejnosti přístupna kubistická kavárna Orient v 1 patře.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Praha 1 - Obecní dům

Obecní dům - nevídaná stavba tehdejší střední Evropy

Věděli jste, že Obecní dům byl postaven jako reprezentativní stavba nejen po stránce architektonické, ale také technické? Hledali byste v něm 28 výtahů, vzduchotechniku s dálkovým ovládáním nebo první použití linolea u nás ?

» Pokračování »

Prašná brána_čtverec

Prašná brána byla součástí středověkých hradeb Prahy

Prašná brána byla součástí středověké hradby, která obepínala celé Staré Město a bylo jí možné do města vejít. Byla postavena roku 1475 v gotickém slohu Matějem Rejskem z Prostějova jako dar Staroměstských králi Vladislavu Jagellonskému

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Králův dvůr – rezidence českých králů | Dům U Černé Matky Boží – nejstarší kubistický dům v Praze » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář