Kostel sv. Haštala – Po stopách hrobu svaté Anežky České a dalších zajímavostech

Praha 1 - kostel sv. Haštala09003

Kostel svatého Haštala je opředen řadou zajímavých jevů. Nejen, že patřil mezi stěžejní místa Foglarových Rychlých šípů, ale vedly se zde jisté spekulace o nálezu ostatků svaté Anežky České.

-

-

Rozcestník: Kostel sv. Haštala

Nález pod zemí: Kostel sv. Haštala
Údajný hrob s jejími ostatky
objevili restaurátoři při radarovém průzkumu kostela. V podlaze se měla pravděpodobně nalézat schránka s ostatky a insigniemi svaté Anežky Přemyslovny. Další zajímavostí, které je s pátráním spojena je, že k objevu došlo v době dvacátého výročí svatořečení Anežky České. Byla to snad náhoda?

Již po dlouhá léta se vedly různé domněnky o místě uložení ostatků světice. Restaurátoři nejprve potvrdili, že radar pod zemí zachytil nejspíše půl metru dlouhou truhlu a dva kovové předměty, což by mohla údajně být královská pečeť a abatyšina berla.

Osoba Anežky Přemyslovny je pro český národ velice významnou osobností a její život je opředen mnoha legendami a tajemstvími. Podle proroctví, které pochází z dob patnáctého století se říká, že “ pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky najdou“. A co vlastně vedlo k myšlenkám a umístění hrobky právě v Haštalském kostele? Svatá Anežka zde totiž skládala řeholní slib, proto bylo toto místo zařazeno mezi možné adepty na úkryt ostatků.

Haštalské náměstí Rozluštění záhady

Pod dřeveným barokním podiem nedaleko oltáře restaurátoři objevili opukovou desku, která podle všeho odpovídala středověkému kameni. Výskyt hrobu ani ostatků svaté Anežky se však nepotvrdil a tak archeologům nezbývá nic jiného, než v pátrání pokračovat. Existuje však mnoho dalších míst, kde by se podle legend měly ostatky nalézat. Do té doby zůstane záhada kolem Anežčiny smrti otevřená.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Další zajímavosti

  • Při obléhání Prahy pruskými vojsky v roce 1757, zasáhlo kostel několik ran z děla. Jedna z dělových koulí dokonce protrhla obraz na hlavním oltáři a údajně je prý dodnes zazděna ve stěně presbytáře.
  • Jak jsme se již v předchozím příspěvku zmínili, nacházel se kolem kostela hřbitov. Ten stával v místech dnešního Haštalského náměstí. V roce 1993 zde proběhl archeologický výzkum, díky kterému došlo k objevení hrobů, které pocházejí ještě z období před založením románského kostela, který stával v místech dnešního kostela svatého Haštala.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Haštalské náměstí,
Staré město – Praha 1

GPS: 50°5’27.96″N, 14°25’27.84″E

Spojení:
Bus: 133, l3 – Řásnovka – odtud Klášterskou ulicí kolem Anežského kláštera, dále vpravo ulicí Řásnovka na Haštalské náměstí

Tram: 8, 14, 26, 51, 54 – Dlouhá třída – odtud vlevo ulicí Dlouhá, po pár metrech odbočte vpravo do ulice Rybná, která vás dovede na Haštalské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Haštala 50.091001, 14.424039 Kostel sv. Haštala Kostel svatého Haštala je opředen řadou zajímavých jevů. Nejen, že patřil mezi stěžejní místa Foglarových Rychlých šípů, ale vedly se zde jisté spekulace o nálezu ostatků svaté Anežky České. Adresa: Haštalské náměstí, Staré město – Praha 1 GPS: 50°5\'27.96\"N, 14°25\'27.84\"E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-hastala

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Valdštejnská zahrada – zajímavosti a záhady | Strakova akademie – úřad vlády České republiky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář