Sochy na Karlově mostě, část V.

27. Sousosi Sv. Jana z Mathy, Felixe  z Valois a Ivana110628_005

Naše putování po sochách a sousoších Karlova mostu nás zavedlo od Staroměstské mostecké věže přes Kampu až k Malostranským mosteckým věžím. V tomto článku nás čeká seznámení s pár posledními sochami na jižní straně mostu. Jmenovitě to jsou: Socha svatého Vojtěcha, Sousoší svatého Jana z Mathy se svatým Felixem z Valois a svatým Ivanem a socha svatého Václava. 

Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Socha svatého Vojtěcha 25. Socha sv. Vojtěcha
Socha byla pro Karlův most zhotovena Ferdinandem Maxmiliánem Brokoffem v roce 1709. Kromě malých andílků je socha dále doplněna znakem staroměstského konšela. Na Karlově mostě je v současnosti umístěna pouze replika. Originál sochy je uložen na pražském Vyšehradě. O kopii sochy svatého Vojtěch se v roce 1973 zasloužili sochaři Vojtěch a Karel Hořínkovi. Nápis na podstavci sochy dokazuje, že sochu objednal staroměstský konšel Marek Bernard Joanelli.

Sousoší svatého Jana z Mathy se svatým Felixem z Valois a svatým Ivanem 27. Sousoší sv. Jana z Mathy, felixe z Valois a Ivana
Sousoší je posledním dílem, které Ferdinand Maxmilián Brokoff pro Karlův most v roce 1714 vytvořil. Sousoší je považováno za vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější barokní sochu celého mostu. Svatý Jan je vyobrazen, jak s rozlomenými pouty stojí na skále. Vedle Jana stojí svatý Felix s křížem, a svatý Ivan je umístěn níže a zobrazen jako poustevník. Na skále, na které světci stojí, jsou níže mříže, za kterými jsou uvěznění křesťané. Aby ze svého vězení neunikli, stráží je turecký hlídač se psem. Také si jistě povšimnete jelena, stojícího opodál. Zajímavostí je, že má jelen mezi parohy umístěný kříž.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Socha svatého Václava 29. Socha sv. Václava
Poslední sochou na jižní straně Karlova mostu, je socha svatého Václava, umístěna v blízkosti Malostranských mosteckých věží. Svatý Václav, patron české Země, je vyobrazen se sepjatýma rukama. Socha je dílem autora Josefa Kamila Bohma, podle návrhu malíře J. Führicha. Na podstavci, na kterém je socha umístěna nalezneme latinský nápis: Na paměť prvé slavnosti čtvrt století od založení ústavu slepých dětí v Praze 4. října 1857. To proto, že o zhotovení sochy se zasloužil Pavel Alois Klára, syn zakladatele Klárova ústavu slepců. V místech, kde se socha nachází, stávaly v minulosti do roku 1822 mostní krámky.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Sochy na Karlově mostě, část VII. | Čertovka – ráj turistů i filmařů » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář