Čertovka – ráj turistů i filmařů

Ostrov Kampa - Čertovka

Pražský ostrov Kampa společně s Čertovkou patří mezi tajemná místa Staré Prahy. Žijí zde opravdu čerti a vodníci? Vydejme se nyní po proudu Vltavy, abychom poznali dosud dochované historické mlýny a místa, které si filmaři vybírají pro natáčení známých filmů. Vždyť je to místo, kde žili Holanovic děti a jejich chobotničky z II. patra.

Rozcestník: vše o  Kampě a okolí více čtěte zde


Čertovka– panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Představení Čertovky Ostrov Kampa - Čertovka
Pražská Čertovka
představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který byl vybudován již ve dvanáctém století. Zasloužil se o něj řád Maltézských rytířů, později známých jako Johanitů. Ti náhon uměle vytvořili proto, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly. Primárně tedy příkop sloužil jako přívod vody, ale později byl také velmi často využíván k obranným účelům.

Od vzniku Čertovky ke vzniku Kampy
Pokud se společně vydáme po stopách Čertovky, je nutné se přesunout až na její samotný začátek, a to k mostu Legií, ležícího nedaleko na řece Vltavě. Odtud náhon začínal a táhl se více než sedm set metrů. Díky tomu, že náhon procházel kolem mlýnských budov, došlo k pomyslnému oddělení části pevniny, čímž vznikl romantický říční ostrůvek zvaný Kampa neboli pražské Benátky. V minulosti nesl náhon množství označení. Po jeho vybudování se mu přezdívalo Strouha, poté se název měnil podle jeho majitelů, například Venclíkovská či Rožmberská strouha.

Název Čertovka se začal mezi lidmi proslýchat až kolem roku 1892. Podle jedné z pověstí, podle které údajně mohl název Čertovka vzniknout, chodívala v minulosti do těchto míst prát prádlo jedna velmi provokativní a problémová žena. Ta prý jednou při praní halekala na nedalekou skupinku mladíků. Chlapci ji označili jako čertovskou bábu, a následně na její dům namalovali sedm čertů, což ženu úplně rozčílilo. Kvůli jejímu chování bylo místo, kam žena chodívala s prádlem, označováno jako Čertovka. Postupem času se název nakonec rozšířil na celý kanál.

Staré mlýny na Čertovce Ostrov Kampa - Čertovka - Velkopřevorský mlýn
Pokud se lidé v minulosti chtěli přes Čertovku dostat, museli se buď přebrodit, anebo vyzkoušet své skokanské umění. Později však byly pro přesun z jednoho břeh na druhý vybudovány lávky či mostky. Jak jste se již dozvěděli, stálo na Čertovce původně devět starých mlýnů. Bohužel se z nich do dnešních dní zachovaly pouze tři. První z nich se nazývá Mlýn Huť. Nalezneme jej na čísle popisném 449. Unikátní je především tým, že se doposud dochovalo jeho mlýnské kolo. V současné době je v areálu pro návštěvníky zřízena mlýnská kavárna. Dodnes se zde zachovalo stavidlo, kterým se dal průtok vody na mlýnské kolo regulovat. Druhým dochovaným mlýnem je Zlomkovský mlýn, který je někdy také označován jako Wedlingerovský. Třetí mlýn se nazývá Velkopřevorský, který patří k nejnavštěvovanějším a k turisty nejoblíbenějším místům Čertovky. Zajímavostí je, že sloužil svému účelu až do roku 1936 a doposud je jeho mlýnské kolo plně funkční.

Čertovka – ráj filmařů Ostrov Kampa - Čertovka
Kromě procházek po Kampě či Karlově mostě, si pražskou Čertovku můžete prohlédnout v několika filmových počinech. Nejznámějším českým filmem, ve kterém se Čertovka, stejně jako mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna objevovali, je film s názvem Chobotnice z druhého patra. Pro natáčení velkolepého filmu Amadeus, si toto místo zvolil také režisér Miloš Forman. Mezi významné světové filmy, ve kterých si pražská Čertovka zahrála, patří dále například Mission Impossible s Tomem Cruisem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Na Kampě 512/11,
110 00 Prague-Malá Strana

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 91 Malostranské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’6.225″N, 14°24’30.303″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Čertovka 50.086019, 14.407647 Čertovka Pražský ostrov Kampa společně s Čertovkou patří mezi tajemná místa Staré Prahy. Žijí zde opravdu čerti a vodníci?  Adresa: Na Kampě 512/11, 110 00 Prague-Malá Strana http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/certovka-raj-turistu-i-filmaru

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Sochy na Karlově mostě, část V. | Sochy na Karlově mostě, část I. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář