Kaplického Chobotnice na Letné

Pha7  - Letna  - Kaplickeho knihovna03

 Kdo by neznal nedávný spor o tom, zda bude na Letenské pláni stát obrovská chobotnice a v ní moderní Národní knihovna? Extravagantní projekt architekta Jana Kaplického nebyl ale veřejností a zejména politiky  vlídně přijat. My vám nyní odpovíme na otázku, co se se žlutou chobotnicí stalo a proč nakonec na Letné nestojí.

 Vše o  tramvajové točně na Letné - více informací čtěte zde

Kdo to byl Jan Kaplický? Praha 7 - Kaplického knihovna (převzato z veřejně publikovaných zdrojů)
Tento významný český architekt se do lidského povědomí dostal především díky svým netradičním stavebním dílům. Jedná se převážně o zahraniční stavby v Londýně a dalších zemích. Byl mimo jiné držitelem nejprestižnější britské ceny za architekturu Stirling Prize, kterou získal za známou stavbu Lord´s Media Centre v Londýně. Proslul převážné díky svému originálnímu a zcela experimentálnímu provední, jehož příkladem je i Obchodní dům v Birminghamu nebo londýnský Docklands Floating Bridge a další.  Jméno Jana Kaplického se donedávna velmi často objevovalo v mnoha médiích ve spojení s výstavbou nové budovy Národní knihovny na Letné. Netradiční design stavby však mezi lidmi probudil nevídanou vlnu emocí.

Žluto-fialová chobotnice na Letné
Není se ani čemu divit. Kaplický totiž pro návrh budovy zvolil opravdu nevídaný tvar a barvy. Do překrásné letenské scenérie měla být usazena stavba, které nikdo neřekl jinak než chobotnice nebo blob. To pro její tvar, který zvíře nápadně připomínal. To ale není vše. Kaplický pro svůj projekt zvolil zeleno-žluto-bílé barvy s fialovými skvrnami, což byl už opravdu vrchol výstřednosti. Proti stavbě knihovny byl i prezident Václav Klaus, ke kterému se připojili i další významní političtí představitelé. Po dlouhých peripetiích nakonec Kaplického blob realizován nebyl.

Vše o Letné – více informací klikněte zde

Jak měla knihovna vypadat Praha 7 - Kaplického knihovna (převzato z veřejně publikovaných zdrojů)
Architekt koncipoval celý projekt tak, aby knihovna pojala na deset milionů knih. Do nové budovy se měly přestěhovat svazky z fondů Národní knihovny, které jsou umístěny v pražském Klementinu. Knihovna měla mít i vyhlídkové okno, ze kterého měl být výhled na nedaleký Pražský hrad. Bylo vybráno i místo, kde měla knihovna stát. Vybudována měla být na Letenské pláni, v místech současné tramvajové a autobusové točny Špej

how to increase vertical jump

char. Ačkoliv projekt původně v architektonické soutěži zvítězil, bylo rozhodnuto, že realizován nebude. Jedním z důvodů byly nedořešené pozemkové vztahy a také vyvstal problém ohledně financování. Nakonec bylo zjištěno, že i veřejná soutěž byla v rozporu se zákonem, a tak byl Kaplického projekt definitivně smeten ze stolu.

Chobotnice dnes stojí v Brně
Kaplického chobotnici
byste dnes na Letné jen těžko hledali. Poradíme vám, kam se ale za ní můžete vypravit. Zmenšená a lehce upravená verze dnes stojí v brněnské čtvrti Lesná, kde byla postavena jako přístřešek zastávky MHD. Prohlédnout si ji proto můžete na zastávce Loosova.

Adresa:
Ulice Na Špejcharu
170 00 Praha 7

GPS: 50°5'50.184″N, 14°24'34.393″E
GPS: 50.0972733N, 14.4095536E

Spojení:
Tramvaje číslo: 5, 25 zastávka Špejchar

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde




zp8497586rq

« « Oslava dne sv. Valentýna | Lanová dráha a pohyblivé schodiště na Letnou » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.