Tramvajová točna na Letné – přehled důležitých historických událostí

Pha7 - Letna - Tramvajova smycka 120106_011

Jsou místa v Praze, která na první pohled nejsou zajímavá, ale přitom přitahují pozornost a někdy i tragické události. Citliví lidé by řekli, že jsou to místa s negativní energií. Takovým místem je i tramvajová točna na Letné.  Stály zde  legendární studentské koleje Kolonka. ale zmizely z povrchu zemského. Udála se zde tragická  tramvajová nehoda, při které zemřelo několik lidí.   Měla zde stát  Kaplického chobotnice ale nestojí . Pokusíme se v tomto článku vše vysvětlit. 

 Vše o  tramvajové točně na Letné - více informací čtěte zde


Namísto točny – chobotnice! Praha 7 - Kaplického knihovna (převzato z veřejně publikovaných zdrojů)
V západní části Letenské pláně se rozkládá důležité dopravní obratiště tramvají. Trojkolejná smyčka Špejchar slouží k otáčení prostředků městské hromadné dopravy. V minulosti se několikrát hovořilo o jejím uzavření. Tím posledním důvodem měla být stavba Kaplického chobotnice. Obratiště se totiž nachází na místě, kde měla vyrůst nová budova pražské Národní knihovny. Nakonec stavba budovy, která svým designem připomínala spíše hlavonožce než knihovnu, nebyla realizována.

Nejprve zde stála Kolonka
Původně ale na místě dnešní točny stávaly studentské koleje, zvané Kolonka. Ty byly postaveny v roce 1920 a sloužily jako levné ubytování pro studenty pražských univerzit. Dřevěné budovy zde ale moc dlouho nepobyly. V roce 1929 část areálu vyhořela. Na počátku II. Světové války byli studenti vyhnání, a koleje byly obsazeny nacisty. V roce 1979 byly koleje zbourány a na jejich místě vznikla tramvajová a autobusové točna Špejchar. Nedaleko odtud je umístěný pomník, který Kolonku připomíná.

 Vše o Letné – více informací klikněte zde

Tragická dopravní nehoda Pha7 - Letná - nehoda tramvaje 26 (převzato z internetových stránek http://letenskaplan.webgarden.cz)
Černým písmem se do lidské paměti zapsala točna 1982. Bylo to v únoru, kdy onoho osudného dne jedna z projíždějících tramvají vykolejila a způsobila těžkou dopravní nehodu. Podle vyšetřovací verze řidič prudce odbočil, načež se tramvaj plná cestujících převrátila na bok a ještě než zcela zastavila, narazila do slou

vertical jump coach

pu a do projíždějícího osobního automobilu. Tragédie si vyžádala sedm lidských životů a zraněno bylo na padesát cestujících.

Budoucnost obratiště
Od roku 2008 je provoz přes Letenskou pláň značně omezen. Je tomu tak díky výstavbě tunelu Blanka. Do budoucna by měla být smyčka na Špejcharu zcela zrušena. Nahradit by ji měla nová tramvajová smyčka, která by měla stát nedaleko Letenského náměstí.

Adresa:
Ulice Na Špejcharu
170 00 Praha 7

GPS: 50°5'50.184″N, 14°24'34.393″E
GPS: 50.0972733N, 14.4095536E

Spojení:
Tramvaje číslo: 5, 25 zastávka Špejchar

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
zp8497586rq

« « Letná – studentské koleje Kolonka | Letenská pláň pro děti » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.