Vyšehrad – Boží muka, Kaple panny Marie Šancovské a Kostel Stětí sv. Jana Křtitele

IMG_0325

Vpravo za rotundou sv. Martina se nalézají tři  církevní památky. Dnes jsou již zapomenuty a většina návštěvníků o nich neví a nebo nejsou pro ně dost zajímavé. Přesto na Vyšehrad patří a v minulosti zde sehráli svoji úlohu. Pojďme se podívat na Boží mukaKostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské.

Rozcestník: vše o  Vyšehradu čtěte zde

Boží muka Vyšehrad - boží muka
Hned vedle rotundy sv. Martina se nalézají Boží muka. Není jasné kdy byly přesně postaveny . Nejpravděpodobnější je konec 18.století . Boží muka byla obvykle stavba ve tvaru sloupu a nebo pilíře se stříškou.   Sloup měl symbolizovat sloup, u kterého byl bičován Ježíš Kristus. Na Božích mukách (podle různých historiků také Morový sloup) na Vyšehradě můžeme vidět mozaikové vyobrazení  českých světců.

Kaple Panny Marie Šancovské Vyšehrad - Kaple panny Marie Šancovské
Dnešní novobarokní kaple vznikla na místě mnohem staršího kostela. V 80. letech 19. století byla doplněna o přístavbu a vznikla zde i Lurdská jeskyňka a objekt byl znovu vysvěcen.   V současnosti nejvíce upoutá pozornost věžička v podobě osmiboké lucerny a na ní měděná kupole se zlaceným křížem  nesený orlem s žezlem a lvem třímající v tlapě meč. Do interiéru lze nahlédnout zasklenými dveřmi.

Původ názvu Šancovské.
Od poloviny 19. století se již mohlo chodit na Vyšehrad na procházky. Nikdo tenkrát neřekl „jdeme na hradby„, ale jdeme na Šance. Byl to lidový výraz pro opevnění, pocházející z němčiny.   Správný dnešní název by tedy zněl: kaple Panny Marie Hradební.

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele Vyšehrad - Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Po levé straně straně Kaple panny Marie Šancovské jsou neuzamčená železná vrátka.  Těmito vrátky je možné projít na malý dvorek, kde se nalézají zbytky kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Pohnutá historie kostela:
Podle písemných pramenů zde již v roce 1352  stávala gotická kaple sv. Kříže. Kaple sloužila jako farní kostel, kolem kterého se rozléhal prastarý hřbitov, zrušený v 18. století. V 16. století byl kostel označován jako sv. Jana v hradbách. Potom tento svatostánek vyhořel, byla v něm zřízena kostnice a později ještě poustevna, sklady, zbrojnice, chlévy a nakonec i obydlí. Po dokončení nových barokních hradeb bylo započato s jeho bouráním.  Díky zásahu vyšehradského kanovníka byla destrukce zastavena a zbytek zakonzervován. Dnes, kdysi farní kostel, připomíná zbytek zdi, zamřížované okno a hlavně bronzová deska.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské 50.064247, 14.421594 Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské Vpravo za rotundou sv. Martina se nalézají tři  církevní památky. Dnes jsou již zapomenuty a většina návštěvníků o nich neví a nebo nejsou pro ně dost zajímavé. Přesto na Vyšehrad patří a v minulosti zde sehráli svoji úlohu. Pojďme se podívat na Boží muka,  Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-bozi-muka-kaple-panny-marie-sancovske-a-kostel-steti-sv-jana-krtitele

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Vrtbovská zahrada | Muzeum Kouzlo starých časů » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář