Valdštejnský palác – sídlo Senátu Parlamentu České republiky

Valdštejnský palác091068

Při procházkách po Malé Straně jistě nesmíme vynechat jeden z největších klenotů, který se zde nachází. Valdštejnský palác je plný mnoha překrásných architektonických prvků, a to jak v interiéru, tak i venkovní části. Jedná se o jednu z nejvýraznějších staveb českého raného baroka. A čím je vlastně palác proslulý? V současné době je palác sídlem Senátu Parlamentu České republiky. Nahlédněme tedy společně do celého komplexu, který kromě paláce tvoří dále také Valdštejnská jízdárna a Valdštejnská zahrada s mnoha jezírky, sochami a přírodními zajímavostmi.

Rozcestník: vše o Valdštejnském paláci  – sídle  Senátu  České republiky

valdstejnsky-palac091106 Historické ohlédnutí:
Nádherný palácový komplex postupně vyrůstal v letech 1623–1630. O výstavbu tohoto překrásného pražského klenotu se zasloužil jeden z tehdejších nejmocnějších a nejbohatších šlechticů Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Původně na tomto místě stával Trčkovský paláce, dále také třiadvacet domů, tři rozsáhlé zahrady a také stará cihelna. Na stavbě tohoto honosného sídla se podíleli významní architekti, malíři, sochaři a řemeslníci.

Je tedy třeba zmínit tato jména:  Andrea Spezza z Aronga, Giovanni Battista Pieroni, či  Niccolo Sebregondi O uměleckou výzdobu zahrad se postaral sochař Rudolf II. Adrian de Vriesa. Z jeho děl si tak máte možnost při procházce zahradami prohlédnout již pouze věrné kopie sousoší či kašen, neboť originály byly uloupeny  v roce 1648 Švédskými vojsky.

Valdštejnský palác - vnitřní nádvoří Nahlédnutí do Valdštejnského paláce
Každý z návštěvníků se při prohlídce paláce pozastaví nad jeho rozlohou, čítající na délku tři sta čtyřicet metrů a na šířku sto dvaasedmdesát. Pro snadnější orientaci si popíšeme jednotlivé budovy paláce.  Započneme hlavní obytnou budovou, dále se přesuneme do Trčkovského křídla, tedy křídla koníren, dále se zde nachází tzv. Černínské atrium, tedy jednopatrová budova s nádvořím,  ve které původně přebývala pážata. Další křídlo poté spatříte při pohledu směrem k Jízdárně. Ale to stále není všechno. Pokud se zaměříme na zahradu, jistě nezůstane bez povšimnutí jižní krápníková stěna s jeskyněmi a s voliérou, ve které si máte možnost prohlédnout Výry velké. Při procházení interiéry si můžete všimnout výzdoby významných prostor, o které se zasloužil uznávaný malíř Baccio di Bianco.

aldštejnský palác - Hlavní sál Nyní zavítáme do interiéru paláce. Společně navštívíme   Hlavní sál a další prostory . Při procházce vnitřními prostorami máte možnost v nástěnných malbách spatřit podobizny Albrechta z Valdštejna. V Hlavním sále jej nalezneme v podobě boha Marta na válečném voze. V Rytířské síni je k vidění jezdecký obraz a v kapli se skrývá v postavě svatého Václava. Právě tato kaple je jedním z velice významných míst celého paláce. Na stěnách jsou vyobrazeny výjevy ze života svatého Václava a světců.

Valdštejnský palác - interiér Kromě množství reprezentačních prostor palác obsahuje také řadu obytných pokojů , neboli Valdštejnovy reprezentační místnosti, tyto místnosti nalezneme nedaleko Hlavního sálu. V prvním z nich  - Rytířské síni nalezneme kromě kožených zdí také jezdecký  portrét Albrechta Valdštejna. Dále se nachází PředpokojAudienční síň a Mytologická  chodba. Z Mytologické chodby se dá dojít až do východní části paláce. V těchto místech se dříve nacházela konírna, která pojala cca čtyřicet koní. V této konírně měl každý kůň nad sebou svůj portrét.  Na východní straně je vystavěna obrovská jízdárna.

Valdštejnská zahrada a pohled na Sala Terrena A jak to zde vypadá dnes?
Valdštejnský palác je součást národní kulturní památky sídlo Parlamentu České republiky. V místech, kde byli původně uvázáni koně, je v současnosti Jednací sál Senátu.

Senátní zahrady:
K paláci přiléhají  překrásné senátní zahrady . Zahrada byla založena již za života Albrechta Valdštejna a v průběhu následujících století byla několikrát upravována. Dnes v areálu zahrady mohou návštěvníci vidět  arkádový přístavek pro oddych a zábavu nazývající se sala terrena, krápníkovou stěnu se zobrazením groteskních podob obličejů, kopie soch sochaře Adriena de Vriese a nakonec rybník s ostrůvkem a  sousoší Herkula zápasícího s drakem. Rozsah a velikost areálu paláce a zahrad překvapí nejednoho návštěvníka.

Informace:
Valdštejnský palác je pro veřejnost otevřen v lednu až březnu a v listopadu a prosinci každý první víkend v měsíci od 10 do 16 hodin. Od dubna do října je palác otevřen každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. Vstup z 1. nádvoří Valdštejnského paláce z Valdštejnského náměstí.

Valdštejnská zahrada je volně přístupná veřejnosti od dubna do října, každý všední den od 7:30 do 18 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin. Od června do září je zahrada otevřena o hodinu déle. V sale terreně probíhají v letní sezoně koncerty pro veřejnost a další kulturní akce.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Valdštejnské náměstí 17/4,
118 01  Praha 1

GPS: 50°5’23.618″N, 14°24’18.816″E
GPS: 50.0898939N, 14.4052267E

Kontakt:
informační centrum Senátu
tel: 25707 5707,  25707 5708
email: epodatelna@senat.cz
web: www.senat.cz

Spojení:
Metro trasa A – stanice Malostranská  – dále ulicí Valdštejnská
Metro trasa Astanice Malostranská  - projít Valdštejnskou zahradou až do paláce
Tramvaje číslo: 12, 18, 20, 22, 57 - stanice Malostranská  – dále ulicí Valdštejnská
Tramvaje číslo: 12, 20, 22, 57- stanice Malostranské náměstí dále ulicí Tomášská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Valdštejnský palác 50.090034, 14.405360 Valdštejnský palác Při procházkách po Malé Straně jistě nesmíme vynechat jeden z největších klenotů, který se zde nachází. Valdštejnský palác je plný mnoha překrásných architektonických prvků, a to jak v interiéru, tak i venkovní části. Jedná se o jednu z nejvýraznějších staveb českého raného baroka. A čím je vlastně palác proslulý? Adresa: Valdštejnské náměstí 17/4, 118 01  Praha 1 GPS: 50°5\'23.618\"N, 14°24\'18.816\"E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/valdstejnsky-palac

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pinkasova synagoga | Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Valdštejnský palác – sídlo Senátu Parlamentu České republiky”

  1. Petra napsal:

    Moc se mi líbí fotky

  2. Karel napsal:

    Já taky vůbec nechápu, jak se Vám to podařilo takle pěkně nafotit, byl jsem tam několikrát a použitelné fotkky nemám.

Zanechat komentář