Václavské náměstí – pomník sv. Václava

Pha1 - socha sv Václava_web004

Pomník svatého Václava je jednou z dominant Václavského náměstí v Praze. Pochází z dílny významného českého sochaře Josefa Václava Myslbeka, který na monumentálním díle pracoval více než třicet let. Společně se na díle podíleli architekt Alois Dryák a sochař Klouček. Pojďme se tedy seznámit s jedním ze symbolů české státnosti a s patronem české země, svatým Václavem.

Rozcestník: vše o Václavském  náměstí více čtěte zde

Historické ohlédnutí Svatý Václav na Václavském náměstí

V roce 1879 došlo k přenesení původní jezdecké sochy patrona českých zemí na pražský Vyšehrad. Od té doby vznikaly nové tendence o vytvoření nové sochy svatého Václava. Veřejná soutěž byla vypsaná v roce 1894 a nevyhrál ji nikdo jiný než Josef Václav Myslbek. Práci započal v roce 1887 a dal si záležet na důkladném propracování detailů.

Jak je socha koncipována? Pha1 - pomník sv. Václava na Václavském náměstí
Autor patronovi vtiskl podobu bojovníka a později byla socha doplněna o čtyři sochy stojících světců. Můžete zde poznat jeho babičku svatou Ludmilu, dále svatého Vojtěcha, svatého Prokopa a svatou Anežku. Při své mistrné práci se Myslbek nechal inspirovat svatováclavským pokladem, tedy přilbicí, mečem a drátěnou košilí, kterí zde pochopitelně věrohodně zachytil.

Samotná socha jezdce se pyšní na mohutném kvádrovém podstavci. Kolem ní postávají významní čeští světci. Všichni, kromě Vojtěcha byly osazeny roku 1912, poslední svatý byl doplněn až roku 1924. Až na hrot Václavova kopí měří celé bronzové sousoší před Národním muzeem 7, 2 metru. Namísto Václavského náměstí měla původně socha stát na rampě Národního muzea, ale díky právě Myslbekovi socha zdobí Václavské náměstí.

Kopie sochy sv. Prokopa Co dodat závěrem?
Celé dílo bylo nakonec však dokončeno až po sochařově smrti, avšak v roce 1913 byla, ač nedokončená, odhalena veřejnosti. V dlažbě před pomníkem si můžete povšimnout letopočtu označující 28. 10. 1918. Ten byl odhalen 27. října roku 1935.

Zajímavosti, o kterých ne každý tuší
Zajímavostí je podoba, jakou autor světcům vtiskl. Při pohledu do tváře svatého Vojtěcha uvidíte významného arcibiskupa Františka Schönborna. Pokud však pohlédnete do tváře svatému Prokopovi, uvidíte samotného Myslbeka. Velkou zajímavostí je také skutečnost, že se při zhotovování sochy nechal autor v jízdárně překračovat koněm, aby viděl, jakým způsobem a na jakých místech se při chůzi napínají svaly zvířete. A kdo je vlastně onen slavný kůň, na kterém svatý Václav sedí? Modelem se stal sedmiletý hřebec Arda, který byl majetkem armády.

Nedílnou součástí Prahy
Kdo z vás by se při procházkách ulicemi Prahy nezastavil u ,,koně“ nebo nevyužil právě toto místo jako záchytný bod? Nejen obyvatelé hlavního města, ale také spousta turistů se zde denně setkává, vysedává na podstavci a užívá si krás Václavského náměstí, stejně tak, jak tomu byl v minulosti. Je to místo, které se stalo dějištěm nejrůznějších manifestací. Konají se zde také státní pietní akty, lidé k patě pomníku pokládají věnce.

V říjnu 1918 byl u pomníku vyhlášen vznik Československa listinou, kterou přečetl Alois Jirásek, proto je před sousoším vytesáno datum 28.10.1918. Toto dílo se stalo jedním ze symbolů české státnosti a nedílnou součástí Václavského náměstí. Socha stojí jen na dvou koňských nohách je majetkem Magistrátu hlavního města Prahy, ale spravuje ji Galerie hlavního města. Sochař David Černý vytvořil parodickou parafrázi sochy, kterou si můžete prohlédnout v pražské Lucerně.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Václavské náměstí
Praha 1

Dopravní spojení
Metro linka A,C  -  Muzeum
Linka  A – Můstek
Linka B – Můstek
Tram: číslo  11 – Muzem
Tram: čísla 3,9,14,24 – Václavské náměstí
Noční linky tramvaje  51,52,54,55,56,58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nová budova Národního muzea: 50.079961, 14.431808

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Václavské náměstí – základní seznámení | Kostel sv. Havla – kostel s latinskou liturgií » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “Václavské náměstí – pomník sv. Václava”

  1. nic napsal:

    dobrá stránka, gratuluju!

  2. DUSAN napsal:

    Dobry den,prosim vas kolko metrov stvorcovych ma vaclavak?dakujem.

  3. petra napsal:

    Václavské náměstí má cca 40 920 m2.

Zanechat komentář