Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Muzea - Umelecko prumyslove muzeum1

Pod známou zkratkou UPM se ukrývá název významného pražského muzea, které sídlí v blízkosti pražského Rudolfina. Muzeum nabízí svým návštěvníkům vzácné muzejní sbírky prakticky ze všech odvětví. Najdete zde cenné sbírky hodin, oblečení, skla a jiných odvětví. Návštěvou muzea se dostanete do proudu času vývoje českých průmyslových výrobků

Vše o Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze čtěte zde

Historie muzea Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér

Uměleckoprůmyslové museum v Praze vzniklo na podporu oživení a povznesení rukodělné tvorby, která v 2. polovině 19. století rozvojem továren upadala. Poprvé se myšlenka nového muzea objevila v 60. letech 19. století v okruhu Pražské obchodní a živnostenské komory v Praze, která byla jako orgán ministerstva obchodu přímo zainteresována na ovlivňování kvality průmyslové produkce.

Obchodní komora ve spolupráci s Rakouským museem pro umění a průmysl proto uspořádala v roce 1868 na Žofíně velkou výstavu užitého umění. Hlavní část expozice tvořily sbírky pozdějšího velkého příznivce a mecenáše muzea, sběratele Vojtěcha Lanny.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér

Deset let trvaly organizační přípravy a budování základů sbírek. V roce 1878 tak byl například zakoupen rozsáhlý soubor předmětů ze světové výstavy v Paříži. Samotné muzeum mohlo být založeno až po získání potřebných prostor, které nakonec poskytla Česká spořitelna v novostavbě Rudolfina.

Podpora obchodní a živnostenské komory trvala i nadále, v jejím čele stály osvícené osobnosti, zároveň sami sběratelé, mecenáši a podporovatelé musea. Proto, když prostory Rudolfina už nestačily, zakoupilo museum pozemky pro samostatnou budovu, která byla postavena v asanačním pásmu židovského města v letech 1897-1899 podle plánů architekta Josefa Schulze.

Museum nejen shromažďovalo sbírkové předměty, ale řadou svých aktivit i podporovalo jejich vznik, pořádalo výstavy a soutěže na provedení různých předmětů. V roce 1906 muzejní sbírky neobyčejně obohatil velkorysý dar Vojtěcha Lanny, čítající 1144 kusů ukázek sklářské výroby od antiky po začátek 19. století.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Po roce 1918 se zájem vedení muzea soustředil na rozšíření oddělení porcelánu, který představoval významný exportní artikl mladého státu. Byla proto pořádána řada soutěží a od roku 1929 vypisována stipendia na práci mladých umělců v továrnách. Museum se stalo nejvýznamnějším ústavem svého druhu v Československu, zatímco ostatní musea s obdobným zaměřením začala získávat spíše regionálně vlastivědný charakter.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér V poválečném období nastal odklon musea od Obchodní komory, který vyvrcholil dne 29.3.1949 jeho zestátněním. V roce 1959 došlo ke spojení Uměleckoprůmyslového musea s Národní galerií. Toto domnělé úsporné opatření se ukázalo jako chybné a museum bylo proto od 1. 1. 1970 obnoveno jako samostatná instituce podřízená Ministerstvu kultury.

Po roce 1989 se museum snažilo ve výstavním programu představit nové trendy ( např. postmoderní užité umění v roce 1990) či tvorbu českých umělců, kteří se prosadili v zahraničí ( B. Šípek, J. Koudelka), zahraniční špičky svého oboru (D.Chihuly, S.Hicks), ale i výstavy z vlastních sbírek (kubismus, art deco, plakáty, fotografii). nejenom mezi restituenty začali objevovat i dárci do sbírek, jmenujme např. pro české umění významný dar rodiny průmyslníka Jindřicha Waldese tzv. karlštejnský poklad (1995).

V letech 2014 – 2017 prošla historická budova Uměleckoprůmyslového musea poprvé ve své historii důkladnou rekonstrukcí. Řada historických prvků byla obnovena v původní kráse, muzeum zároveň získalo moderní zázemí pro návštěvníky a téměř trojnásobně větší výstavní plochu. Stálá expozice bude v muzeu otevřena v letech 2019 – 2020, v současné době má muzeum několik velkých dlouhodobých výstav (fotografie Josefa Koudelky, design 20. – 40. let se značkou Krásná jizba, módní salon Hana Podolská a profilová výstava textilního designéra Ziky Aschera).

 V Praze má UPM další dvě pobočky, stálou expozici Český kubismus  v Domě U Černé Matky Boží, a Galerii Josefa Sudka zaměřenou na fotografickou tvorbu.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

ADRESA a KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

GPS: 50.090163,14.416333

Přístupné pro veřejnost: ano

Kontakt:
telefon do recepce: +420 778 543 900 (v otvírací hodiny muzea)
telefon do pokladny: +420 277 000 424 nebo +420 775 936 650 (oba v otvírací hodiny muzea)
telefon do podatelny: +420 277 000 436 nebo +775 936 766 (v pracovní době)

Otevírací doba:
pondělí: zavřeno
úterý:úterý 10—20 hodin
středa – neděle: 10 – 18 hodin

vstupné
Výstavy jednotlivě

základní: 150,- Kč
snížené: 80,- Kč
rodinné: 250,- Kč
junior: 40,- Kč

Všechny ostatní výstavy
základní: 300,- Kč
snížené: 180,- Kč
rodinné: 540,- Kč
junior: 100,- Kč

Více informací o vstupném zde

Servis pro osoby s handicapem
Muzeum je plně bezbariérové, vstup pro vozíčkáře a rodiče s kočárkem ze zahrady. Toalety pro vozíčkáře jsou k dispozici.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze 50.089934, 14.416314 Uměleckoprůmyslové muzeum Muzeum nabízí svým návštěvníkům vzácné muzejní sbírky prakticky ze všech odvětví. Najdete zde cenné sbírky hodin, oblečení, skla a jiných odvětví. Návštěvou muzea se dostanete do proudu času vývoje českých průmyslových výrobků Adresa: Uměleckoprůmyslové muzeum, 17. listopadu 2, 110 00, Praha 1 GPS: 50.089934N, 14.416314E Kontakty: tel: +420 251 093 111 info@upm.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/umeleckoprumyslove-muzeum-v-praze Otevřeno: Út - Ne: 10.00 – 18.00, úterý zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:

………………………………………………………………………………………………………………………
Bus: 207Staroměstská (zastávka před muzeem)
Metro: AStaroměstská (odtud k ulici 17. Listopadu, zde odbočíte vpravo kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)
Tram:  2, 17, 18– Staroměstská – vydáte se vpravo ulicí 17. Listopadu, projdete kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímavé odkazy – čtěte také:

………………………………………………………………………………………………………………………
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Hunter Games – Venkovní únikovky v ulicích Prahy | Únikové hry Riddle Twist » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář