2018 Hunter Game - Assassns Girl

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Muzea - Umelecko prumyslove muzeum1

Pod známou zkratkou UPM se ukrývá název významného pražského muzea, které sídlí v blízkosti pražského Rudolfina. Muzeum nabízí svým návštěvníkům vzácné muzejní sbírky prakticky ze všech odvětví. Najdete zde cenné sbírky hodin, oblečení, skla a jiných odvětví. Návštěvou muzea se dostanete do proudu času vývoje českých průmyslových výrobků

Vše o Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze čtěte zde

Historie muzea Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér

Uměleckoprůmyslové museum v Praze vzniklo na podporu oživení a povznesení rukodělné tvorby, která v 2. polovině 19. století rozvojem továren upadala. Poprvé se myšlenka nového muzea objevila v 60. letech 19. století v okruhu Pražské obchodní a živnostenské komory v Praze, která byla jako orgán ministerstva obchodu přímo zainteresována na ovlivňování kvality průmyslové produkce.

Obchodní komora ve spolupráci s Rakouským museem pro umění a průmysl proto uspořádala v roce 1868 na Žofíně velkou výstavu užitého umění. Hlavní část expozice tvořily sbírky pozdějšího velkého příznivce a mecenáše muzea, sběratele Vojtěcha Lanny.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér

Deset let trvaly organizační přípravy a budování základů sbírek. V roce 1878 tak byl například zakoupen rozsáhlý soubor předmětů ze světové výstavy v Paříži. Samotné muzeum mohlo být založeno až po získání potřebných prostor, které nakonec poskytla Česká spořitelna v novostavbě Rudolfina.

Podpora obchodní a živnostenské komory trvala i nadále, v jejím čele stály osvícené osobnosti, zároveň sami sběratelé, mecenáši a podporovatelé musea. Proto, když prostory Rudolfina už nestačily, zakoupilo museum pozemky pro samostatnou budovu, která byla postavena v asanačním pásmu židovského města v letech 1897-1899 podle plánů architekta Josefa Schulze.

Museum nejen shromažďovalo sbírkové předměty, ale řadou svých aktivit i podporovalo jejich vznik, pořádalo výstavy a soutěže na provedení různých předmětů. V roce 1906 muzejní sbírky neobyčejně obohatil velkorysý dar Vojtěcha Lanny, čítající 1144 kusů ukázek sklářské výroby od antiky po začátek 19. století.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Po roce 1918 se zájem vedení muzea soustředil na rozšíření oddělení porcelánu, který představoval významný exportní artikl mladého státu. Byla proto pořádána řada soutěží a od roku 1929 vypisována stipendia na práci mladých umělců v továrnách. Museum se stalo nejvýznamnějším ústavem svého druhu v Československu, zatímco ostatní musea s obdobným zaměřením začala získávat spíše regionálně vlastivědný charakter.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze - interiér V poválečném období nastal odklon musea od Obchodní komory, který vyvrcholil dne 29.3.1949 jeho zestátněním. V roce 1959 došlo ke spojení Uměleckoprůmyslového musea s Národní galerií. Toto domnělé úsporné opatření se ukázalo jako chybné a museum bylo proto od 1. 1. 1970 obnoveno jako samostatná instituce podřízená Ministerstvu kultury.

Po roce 1989 se museum snažilo ve výstavním programu představit nové trendy ( např. postmoderní užité umění v roce 1990) či tvorbu českých umělců, kteří se prosadili v zahraničí ( B. Šípek, J. Koudelka), zahraniční špičky svého oboru (D.Chihuly, S.Hicks), ale i výstavy z vlastních sbírek (kubismus, art deco, plakáty, fotografii). nejenom mezi restituenty začali objevovat i dárci do sbírek, jmenujme např. pro české umění významný dar rodiny průmyslníka Jindřicha Waldese tzv. karlštejnský poklad (1995).

V letech 2014 – 2017 prošla historická budova Uměleckoprůmyslového musea poprvé ve své historii důkladnou rekonstrukcí. Řada historických prvků byla obnovena v původní kráse, muzeum zároveň získalo moderní zázemí pro návštěvníky a téměř trojnásobně větší výstavní plochu. Stálá expozice bude v muzeu otevřena v letech 2019 – 2020, v současné době má muzeum několik velkých dlouhodobých výstav (fotografie Josefa Koudelky, design 20. – 40. let se značkou Krásná jizba, módní salon Hana Podolská a profilová výstava textilního designéra Ziky Aschera).

 V Praze má UPM další dvě pobočky, stálou expozici Český kubismus  v Domě U Černé Matky Boží, a Galerii Josefa Sudka zaměřenou na fotografickou tvorbu.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,4 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

ADRESA a KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

GPS: 50.090163,14.416333

Přístupné pro veřejnost: ano

Kontakt:
telefon do recepce: +420 778 543 900 (v otvírací hodiny muzea)
telefon do pokladny: +420 277 000 424 nebo +420 775 936 650 (oba v otvírací hodiny muzea)
telefon do podatelny: +420 277 000 436 nebo +775 936 766 (v pracovní době)

Otevírací doba:
pondělí: zavřeno
úterý:úterý 10—20 hodin
středa – neděle: 10 – 18 hodin

vstupné
Výstavy jednotlivě

základní: 150,- Kč
snížené: 80,- Kč
rodinné: 250,- Kč
junior: 40,- Kč

Všechny ostatní výstavy
základní: 300,- Kč
snížené: 180,- Kč
rodinné: 540,- Kč
junior: 100,- Kč

Více informací o vstupném zde

Servis pro osoby s handicapem
Muzeum je plně bezbariérové, vstup pro vozíčkáře a rodiče s kočárkem ze zahrady. Toalety pro vozíčkáře jsou k dispozici.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze 50.089934, 14.416314 Uměleckoprůmyslové muzeum Muzeum nabízí svým návštěvníkům vzácné muzejní sbírky prakticky ze všech odvětví. Najdete zde cenné sbírky hodin, oblečení, skla a jiných odvětví. Návštěvou muzea se dostanete do proudu času vývoje českých průmyslových výrobků Adresa: Uměleckoprůmyslové muzeum, 17. listopadu 2, 110 00, Praha 1 GPS: 50.089934N, 14.416314E Kontakty: tel: +420 251 093 111 info@upm.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/umeleckoprumyslove-muzeum-v-praze Otevřeno: Út - Ne: 10.00 – 18.00, úterý zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:

………………………………………………………………………………………………………………………
Bus: 207Staroměstská (zastávka před muzeem)
Metro: AStaroměstská (odtud k ulici 17. Listopadu, zde odbočíte vpravo kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)
Tram:  2, 17, 18– Staroměstská – vydáte se vpravo ulicí 17. Listopadu, projdete kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímavé odkazy – čtěte také:

………………………………………………………………………………………………………………………
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Hunter Games – Venkovní únikovky v ulicích Prahy | Únikové hry Riddle Twist » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář