Starý židovský hřbitov na Žižkově

Pha3 - Zidovsky HB na Zizkove_110306_001

Nedaleko Žižkovské věže v Mahlerových sadech se rozprostírá starý Židovský hřbitov. Zmiňovali jsme se o něm již v mnoha příspěvcích a nyní se konečně vydáme na toto místo, a připomeneme a prohlédneme si další z historických míst, které patří mezi velice významné židovské památky.

Rozcestník: vše o Starém židovském hřbitově na Žižkově čtěte zde

Panoramatický pohled na Starý židovský hřbitov na Žižkově
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Historie Starý židovský hřbitov na Žižkově
Byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pro pražskou židovskou obec. Pohřbívat se zde opět začalo v18. století, v době velké morové epidemie, a poté pravidelně od roku 1787. Bylo tomu tak díky přísnému zákazu pohřbívání uvnitř města. Hřbitov sloužil až do roku 1890, kdy byl zřízen nový židovský hřbitov. Po druhé světové válce hřbitov přestal být udržován a začal chátrat a postupně zarůstat. Byla zničena také velká část náhrobků. V důsledku toho byl na počátku 60. let z velké části zrušen a později přeměněn v park – Mahlerovy sady. Zachována však zůstala nejstarší část hřbitova, která byla posléze od parku oddělena zdí. V této části se totiž nacházejí náhrobky s význačnými židovskými osobnostmi. Ve druhé polovině 80. let byla v parkové části postavena věž televizního vysílače. Tato věž návštěvníkům nabízí nejen pohled na celý hřbitov, ale také nezapomenutelný výhled na celé město.

Pha3 - Zizkov1

Pražský Žižkov

Žižkov vždy býval specifická pražská čtvrt se svojí vlastní atmosférou. Pojďte a poznejte krásy a památky Žižkova.

» Pokračování »

Starý židovský hřbitov na Žižkově Doposud nepoškozená část hřbitova v ulici Fibichova je památkově chráněná a v roce 1999 přešla pod ochranná křídla Židovského muzea v Praze. Dochovala se také původní budova hřbitovní studny s pamětní deskou z roku 1792 a řada zajímavých náhrobků. Na pohřebišti došlo k rozsáhlým stavebním úpravám a rekonstrukcím, díky kterým je hřbitov od září roku 2001 přístupný pro veřejnost.

Osobnosti
Mezi 40 000 pohřbených osob se nachází řada významných osobností, rabínů, učenců, kdy mezi nejnavštěvovanější patří hrob pražského vrchního rabína Ezechiela Landaua (1713-1793), jehož náhrobek byl v roce 1993 spolu s dalšími náhrobními kameny rodinných příslušníků kompletně restaurován. Starý židovský hřbitov na Žižkově Tyto rozsáhlé restaurátorské práce proběhly i na náhrobku Landauova žáka, člena rabínského kolegia Eleazara Fleckelese (1754-1826).Dalšími z významných představitelů židovské obce můžeme jmenovat lékaře Jonase Jeitelese (1735-1806), jeho syna Barucha Jeitelese (1762-1813) nebo například historika Davida Podiebrada (1803-1882). To byl však pouze malý výčet osobností židovské komunity, které našli svůj klid právě na tomto starém hřbitově.

Procházka a zajímavosti v okolí
Nejsnáze se ke hřbitovu dostanete ze zastávky či stanice Jiřího z Poděbrad. Nejprve si můžete udělat procházku po náměstíčku a prohlédnout kostel Nejsvětější srdce Páně. Odtud se můžete vydat ulicí Milešovská rovnou ke hřbitovu, ale pokud byste měli zájem o zajímavou a příjemnou procházku, doporučila bych vám, vydat se ulicí Slavíková, na první rozcestí půjdete vlevo po Polské ulici a dojdete tak po několika málo minutách do Riegrových sadů. Veliký městský park o rozloze 11 hektarů nabízí množství rozsáhlý travnatých ploch, dětská hřiště, sportovní stadion TJ Bohemians a sportoviště Sokola Vinohrady. Sady vznikly roku 1902 spojením několika zahrad, a po druhé světové válce byl park přejmenován na Smetanovy sady. Z místní kavárničky, nebo z celého areálu parku je nádherný výhled jak na Malou stranu, tak pochopitelně na chloubu Prahy – Pražský hrad. Dále se zde můžete projít po volných loukách nebo posedět v intimních zákoutích stromů, o která zde opravdu není nouze. Poté, co budete dostatečně nadýcháni vůně stromů a květin, cesta ke hřbitovu vede ulicí Polská, kterou jste sem přišli. Ta se po několika metrech mění v Ondříčkovu. Jako orientační bod vám poslouží již zmíněná televizní věž. Pevně věříme, že se vám tato procházka bude velmi líbit.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Starý židovský hřbitov na Žižkově – Židovské muzeum

Adresa:
Fibichova
Praha 3 – Žižkov
130 00
Telefon: 221 711 511 – Židovské muzeum
Web: http://www.jewishmuseum.cz

židovský hřbitov – kulturní památka

Návštěvní doba:
každé pondělí, středa 11 – 15, pátek 9 – 13 kromě židovských svátků
v jiné dny na objednávku v Židovském muzeu

Vstupné:
dospělí  50,-
děti do 6 let zdarma

Kudy na Starý židovský hřbitov na Žižkově:
Vystoupíte z metra trasa A – náměstí Jiřího z Poděbrad a vydáte se směrem k Žižkovské věži, věž nemůžete přehlédnout. U Žižkovské věže se dáte k cihlovému plotu a za cihlovým plotem se nachází Starý židovský hřbitov.

Doprava:
Metro A stanice Flora, odtud tramvají č. 5, výstup Olšanské náměstí, Ondříčkovou ul. k Mahlerovým sadům,  hřbitov je za televizní věží (obehnán cihlovým plotem s kovanou mříží)
Metro  A stanice Jiřího z Poděbrad a pěšky ul. Milešovskou k Televizní věži

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Starý židovský hřbitov na Žižkově 50.080926, 14.449842 Starý židovský hřbitov na Žižkově Nedaleko Žižkovské věže v Mahlerových sadech se rozprostírá starý Židovský hřbitov. Zmiňovali jsme se o něm již v mnoha příspěvcích a nyní se konečně vydáme na toto místo, a připomeneme a prohlédneme si další z historických míst, které patří mezi velice významné židovské památky. Adresa: Fibichova Praha 3 - Žižkov Web: http://www.jewishmuseum.cz židovský hřbitov - kulturní památka Návštěvní doba: každé pondělí, středa 11 - 15, pátek 9 - 13 kromě židovských svátků v jiné dny na objednávku v Židovském muzeu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Stáhněte si zdarma Mapu k trase PRAGUECITYLINE Praha 3

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Klausová synagoga je spojená s životem rabbiho Löwa | STARONOVÁ SYNAGOGA nejstarší synagogou v Evropě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář