Muzeum kostek 2019

Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí

Sloup nejsvetejsi trojice091000

Pokud vás při procházkách centrem Prahy zavedou vaše nohy až do míst Malostranského náměstí, neměli byste opomenout jednu z tamějších památek. Dnes se zastavíme a seznámíme se se Sloupem Nejsvětější Trojice, který se tyčí do výšky nedaleko chrámu sv. Mikuláše. Pojďme se tedy seznámit s důvody vzniku a s tím, co tento sloup zobrazuje.

Rozcestník: vše o Sloupu  Nejsvětější Trojice čtěte zde

Kdo se na práci podílel? Sloup Nejsvětější Trojice
Celé dílo pochází z dílny významného sochaře Jana Oldřicha Mayera, dále se také na tvorbě podíleli kameník František Wolfgang Herstorfer a Giovanni Battista Alliprandi. Poslední z mužů celý tento návrh vypracoval.

Co vlastně stojí za jeho vznikem?
Stejně tak, jako ostatní morové sloupy, byl i tento vyhotoven jako projev díku za to, že z Prahy v roce 1713 vymizela morová epidemie, které podlehlo velké množství lidí. Sloup nechali v roce 1715 zhotovit malostranští radní, některé plastiky však byly doplněny až po hladomoru v roce 1772. Samotný mohutný sokl je vyroben z pískovce a dosahuje výšky dvaceti metrů. Pískovec je černým a červeným mramorem.

Co vše si zde můžeme prohlédnout?
Celý sloup je tvořen vysokým válcem se třemi podstavci, a na samém vrcholku je zakončený vysokým trojúhelným jehlanem. Pokud se blíže zahledíte na celý tento unikátní skvost celého náměstí, máte možnost uprostřed spatřit postavu Panny Marie.

Sloup Nejsvětější Trojice V jejím okolí se dále můžete prohlédnout postavy českých patronů. Vyobrazeni jsou zde svatý Václav, svatý Vojtěch, svatá Ludmila, svatý Jan Nepomucký a svatý Prokop. Na samotném vrcholu sloupu je umístěno Boží oko a pod ním se nachází symbol Nejsvětější trojice v podobě holubice. Jen pro upřesnění, nejsvětější trojicí jsou Otec, Syn a Duch svatý. Na soklu zábradlí je umístěna řada drobných plastik andělíčků, a každý z nich nese určitou desku s nápisem.

Zajímavost
Mezi zajímavosti, které jistě neuniknou očím zvídavých turistů, patří fontánky po stranách. Na třech z nich jsou totiž umístěny vodojemy pramen života, milosti a spásy. Do nádržek tak tryská voda z chrličů, které vypadají, jako lví hlavy.

Lucie Niebauerová

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Malostranské náměstí
Praha 1, 110 00

GPS: Loc: 50°5′15.59″N, 14°24′12″E

Spojení:
Tram:
12, 20, 22, 57 – Malostranské náměstí
Bus :
292 -  Malostranské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Sloup Nejsvětější trojice na Malostranském náměstí 50.088332, 14.402583 Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí Pokud vás při procházkách centrem Prahy zavedou vaše nohy až do míst Malostranského náměstí, neměli byste opomenout jednu z tamějších památek. Adresa: Malostranské náměstí Praha 1, 110 00 web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/sloup-nejsvetejsi-trojice

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel sv. Haštala – nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury | Malostranské náměstí – domov významných osobností či pozorovatelna STB » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí”

  1. Martina napsal:

    Nedávno jsem se byla podívat na Malostranské náměstí a také si prohlédla tento morový sloup. Je velice pěkný,jen škoda, že kolem něj parkují auta. Díky tomu až tak nevinikne, i když by si to zasloužil.

Zanechat komentář