Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí

Sloup nejsvetejsi trojice091000

Pokud vás při procházkách centrem Prahy zavedou vaše nohy až do míst Malostranského náměstí, neměli byste opomenout jednu z tamějších památek. Dnes se zastavíme a seznámíme se se Sloupem Nejsvětější Trojice, který se tyčí do výšky nedaleko chrámu sv. Mikuláše. Pojďme se tedy seznámit s důvody vzniku a s tím, co tento sloup zobrazuje.

Rozcestník: vše o Sloupu  Nejsvětější Trojice čtěte zde

Kdo se na práci podílel? Sloup Nejsvětější Trojice
Celé dílo pochází z dílny významného sochaře Jana Oldřicha Mayera, dále se také na tvorbě podíleli kameník František Wolfgang Herstorfer a Giovanni Battista Alliprandi. Poslední z mužů celý tento návrh vypracoval.

Co vlastně stojí za jeho vznikem?
Stejně tak, jako ostatní morové sloupy, byl i tento vyhotoven jako projev díku za to, že z Prahy v roce 1713 vymizela morová epidemie, které podlehlo velké množství lidí. Sloup nechali v roce 1715 zhotovit malostranští radní, některé plastiky však byly doplněny až po hladomoru v roce 1772. Samotný mohutný sokl je vyroben z pískovce a dosahuje výšky dvaceti metrů. Pískovec je černým a červeným mramorem.

Co vše si zde můžeme prohlédnout?
Celý sloup je tvořen vysokým válcem se třemi podstavci, a na samém vrcholku je zakončený vysokým trojúhelným jehlanem. Pokud se blíže zahledíte na celý tento unikátní skvost celého náměstí, máte možnost uprostřed spatřit postavu Panny Marie.

Sloup Nejsvětější Trojice V jejím okolí se dále můžete prohlédnout postavy českých patronů. Vyobrazeni jsou zde svatý Václav, svatý Vojtěch, svatá Ludmila, svatý Jan Nepomucký a svatý Prokop. Na samotném vrcholu sloupu je umístěno Boží oko a pod ním se nachází symbol Nejsvětější trojice v podobě holubice. Jen pro upřesnění, nejsvětější trojicí jsou Otec, Syn a Duch svatý. Na soklu zábradlí je umístěna řada drobných plastik andělíčků, a každý z nich nese určitou desku s nápisem.

Zajímavost
Mezi zajímavosti, které jistě neuniknou očím zvídavých turistů, patří fontánky po stranách. Na třech z nich jsou totiž umístěny vodojemy pramen života, milosti a spásy. Do nádržek tak tryská voda z chrličů, které vypadají, jako lví hlavy.

Lucie Niebauerová


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Malostranské náměstí
Praha 1, 110 00

GPS: Loc: 50°5′15.59″N, 14°24′12″E

Spojení:
Tram:
12, 20, 22, 57 – Malostranské náměstí
Bus :
292 -  Malostranské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Sloup Nejsvětější trojice na Malostranském náměstí 50.088332, 14.402583 Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí Pokud vás při procházkách centrem Prahy zavedou vaše nohy až do míst Malostranského náměstí, neměli byste opomenout jednu z tamějších památek. Adresa: Malostranské náměstí Praha 1, 110 00 web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/sloup-nejsvetejsi-trojice

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel sv. Haštala – nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury | Malostranské náměstí – domov významných osobností či pozorovatelna STB » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí”

  1. Martina napsal:

    Nedávno jsem se byla podívat na Malostranské náměstí a také si prohlédla tento morový sloup. Je velice pěkný,jen škoda, že kolem něj parkují auta. Díky tomu až tak nevinikne, i když by si to zasloužil.

Zanechat komentář