Senát Parlamentu České republiky

Pha1 - senát - jednací sál101028_004

Dnes se společně seznámíme s činností, sídlem a historií horní komory Parlamentu České republiky. Senát má hned několik sídel. Hlavním je Valdštejnský palác s Valdštejnskou jízdárnou, dále pak Kolovratský palác a také Malý Fürstenberský palác. Pojďme se tedy společně vydat do míst, kde mimo jiné dochází k projednávání návrhů zákonů.

Vše o Valdštejnském paláci  – sídle  Senátu  České republiky

Obecné informace Senát - Jednací sál
Senát Parlamentu  České republiky je tvořen jednaosmdesáti senátory, kteří jsou voleni na dobu šesti let, kdy každé dva roky dochází k volbě třetiny senátorů.Volby se konají podle zásad většinového systému. Senát projednává návrhy zákonů postoupené Poslaneckou sněmovnou. Tyto návrhy buď schválí, vrátí s pozměňovacími návrhy, či rovnou zamítne. Senát dále navrhuje zákony, vyjadřuje svá stanoviska k dokumentům Evropské unie, dává souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv předkládá prezidentu republiky návrhy na státní vyznamenání. Kompetencí Senátu je velké množství, ať se jedná o orientaci na zahraniční politiku, či na domácí půdu.

Senát- Schodiště s portréty předsedů senátu Historické ohlédnutí
Ústavou z roku 1920 bylo Národní shromáždění Československé republiky ustanoveno na dvě komory. Poslanecká sněmovna v té době čítala na tři sta členů, Senát se skládal ze sto padesáti. Do sněmovny se volilo na šest let, funkční období Senátu bylo však osmileté. Právo volit do horní komory měl občan, který dosáhl šestadvaceti let, volen mohl být občan s nejméně desetiletým státním občanstvím a dosahující věku pětačtyřicet let. První volby do horní komory se konaly v květnu roku 1920. Prvním předsedou Senátu se tímto stal Cyril Horáček. V březnu roku 1939 byl Senát rozpuštěn, a jeho činnost po válce nebyla znovu obnovena.  Až v roce 1992 byl Ústavou České republiky znovu ustaven, ale svoji činnost fakticky zahájil až od čtyři roky později.

Volby do horní komory Parlamentu Senát - Pracovna senátora
Jak jsme se již výše zmínili, funkční období každého senátora je šestileté. Každé dva roky ale probíhají volby v jedné třetině volebních obvodů. Volby jsou dvoukolové, a postupují dva kandidáti s nejlepšími výsledky, z nichž z druhého kola vyjde kandidát, s největším počtem hlasů. Volby se konají podle zásad většinového systému a volitelný je každý občan ČR, který dosáhl věku čtyřiceti let.

Návštěva Senátu
Schůze Senátu jsou veřejné
. V případě projednávání utajovaných otázek mohou být však veřejnosti nepřístupné. To samé platí i pro schůze výboru. Valdštejnský palác je pro veřejnost otevřen v lednu až březnu a v listopadu a prosinci každý první víkend v měsíci od 10 do 16 hodin. Od dubna do října je palác otevřen každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. Senát PČR otevírá své brány veřejnosti také při Dnech otevřených dveří, které jsou pravidelně 8. května a 28. října od 10 do 17 hodin. Výstavní prostory Valdštejnského paláce, tedy Výstavní síň a Trčkovská galerie, kde se nachází stálá expozice protokolárních darů, jsou otevřeny každý den. V  zimních měsících od 10 do 16 hodin, od dubna do října od 10 do 17, od června do září o hodinu déle.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Valdštejnské náměstí 17/4,
118 01  Praha 1

GPS: 50°5’23.618″N, 14°24’18.816″E
GPS: 50.0898939N, 14.4052267E

Kontakt:
informační centrum Senátu
tel: 25707 5707,  25707 5708
email: epodatelna@senat.cz
web: www.senat.cz

Spojení:
Metro trasa A – stanice Malostranská  – dále ulicí Valdštejnská
Metro trasa Astanice Malostranská  - projít Valdštejnskou zahradou až do paláce
Tramvaje číslo: 12, 18, 20, 22, 57 - stanice Malostranská  – dále ulicí Valdštejnská
Tramvaje číslo: 12, 20, 22, 57- stanice Malostranské náměstí dále ulicí Tomášská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Valdštejnský palác 50.090034, 14.405360 Valdštejnský palác Při procházkách po Malé Straně jistě nesmíme vynechat jeden z největších klenotů, který se zde nachází. Valdštejnský palác je plný mnoha překrásných architektonických prvků, a to jak v interiéru, tak i venkovní části. Jedná se o jednu z nejvýraznějších staveb českého raného baroka. A čím je vlastně palác proslulý? Adresa: Valdštejnské náměstí 17/4, 118 01  Praha 1 GPS: 50°5\'23.618\"N, 14°24\'18.816\"E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/valdstejnsky-palac

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « PINKASOVA SYNAGOGA památník nacistického pronásledování židů | Rudolfinum – významná koncertní síň » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář