Pražský hrad – Jiřský klášter

Jirsky klaster20_panorama_mala

Dnes společně navštívíme klášter svatého Jiří, bývalý benediktinský ženský klášter, nacházející se hradním komplexu. Nalezneme jej nedaleko, do nebe se tyčících, věží baziliky sv. Jiří, který je nedílnou součástí právě tohoto kláštera. Bazilika sv. Jiří byla založena v roce 921, a je úložištěm ostatků svaté Ludmily. Vydejme se tedy na prohlídku.

Rozcestník: Pražský hrad

Jiřský klášter – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Jiřský klášter Na počátku:
Rokem založení je uváděn rok 976. Po letech byly u kostela sv. Jiří postaveny klášterní budovy a z kostela se stal konventní chrám, který byl používán sborem benediktinek. Došlo zde k několika přestavbám, během kterých vznikly tribuny pro jeptišky a podzemní prostor na relikvie. Klášter byl totiž původně pohřebištěm přemyslovského rodu, to bylo však později přeneseno do baziliky sv. Víta.

Skriptorium

Ve třináctém století zde vzniklo tzv. svatojiřské skriptorium, které vzniklo společně s kanovnickým sborem. Podle všeho však některé rukopisy a drobnější literární tvorba vznikly zřejmě již v druhé polovině dvanáctého století. V době vzniku skriptoria byla abatyší Žofie, která roku 1302 abdikovala a abatyší se stala Kunhuta Přemyslovna. Žofie měla český původ a spolu s ní do kláštera přišel i český písař, díky kterému bylo umožněno přeložit nejběžnější modlitební texty do češtiny.

Průřez dějinami:
Jiřský klášter - galerie Také císař Karel IV. se zasloužil o rozvoj kláštera tím, že navázal na rodinnou tradici. Díky němu se klášter stal velice důležitým duchovním centrem. Udržoval také kult mučednice svaté Ludmily, o čemž svědčí bohaté dary, které do kláštera zasílal. Jedním z nich je také stříbrná helma svaté Ludmily, která je v současné době uložena v Národní galerii, přesněji v Anežském klášteře.

V období husitských válek došlo k plenění kláštera, konvent byl nucen uprchnout a majetek kláštera byl rozprodán. Po válkách docházelo ze strany panovníků k obnově duchovního centra. Jednou z nejvýznamnějších památek tohoto období je renesanční portál s výjevem sv. Jiří zabíjejícího draka, který se nachází nad jižním vstupem do baziliky. V roce 1541 jej zachvátil požár, díky kterému se mu po rekonstrukci dostalo dnešní renesanční podoby. Poté došlo k dalším přestavbám, která se v osmnáctém století týká kaple sv. Jana Nepomuckého. 7. března roku 1782 dochází díky císařskému dekretu k uzavření kláštera. Budovy byly, i přes odpor veřejnosti, předány do majetku vojenského eráru a poté v nich byly zřízeny kasárny.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Jiřský klášter - galerie Svítání na lepší časy
Až ve druhé polovině devatenáctého století vzrostl o budovy zájem, byly postupně rekonstruovány, a v současnosti jsou v nich umístěny sbírky Národní galerie. Klášter je pochopitelně společně s bazilikou zpřístupněn veřejnosti, proto se jej společně vydejme navštívit.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jiřský klášter 50.091457, 14.402325 Jiřský klášter Dnes společně navštívíme klášter svatého Jiří, bývalý benediktinský ženský klášter, nacházející se hradním komplexu. Nalezneme jej nedaleko, do nebe se tyčících, věží baziliky sv. Jiří, který je nedílnou součástí právě tohoto kláštera. Bazilika sv. Jiří byla založena v roce 921, a je úložištěm ostatků svaté Ludmily. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-jirsky-klaster

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha | Královská cesta – úvod » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Pražský hrad – Jiřský klášter”

 1. Alena Heverová napsal:

  Vážení,
  prosím o informaci: v Jiřském klášteře je vystaven obraz Černa Madona Březnická?
  Děkuji.
  Alena Heverová

 2. petra napsal:

  Zde si nejsme jistí, ale myslíme si, že není. Dle informací, které máme, je vystavena v některém z prostor Národní Galerie, zkuste pátrat tudy …

Zanechat komentář