Muzeum kostek 2019

Národní divadlo – od základního kamene do současnosti

Národní divadlo v Praze

Se vznikem Národního divadla bylo  spojeno mnoho peripetií, a to jak politických, tak především katastrofických. Během vzniku se však ukázalo, jak silně jsou lidé ke vzniku divadla odhodláni, a že jsou schopni i po požáru původní budovy poskytnou finanční prostředky na znovupostavení národního klenotu v srdci Prahy.

Rozcestník: vše o Národním divadle více čtěte zde

Pražské nábřeží a Národní divadlo – panoramatická fotografie

Co stavbě předcházelo? Národní divadlo
Myšlenka vybudovat vlastní české kamenné divadlo  patřila mezi Čechy  k otázce národní cti a hrdosti.   Žádosti o povolení stavby bylo vyhověno roku 1845.  Iniciátoři vybudování divadla, v čele s Františkem Palackým,    se rozhodli  uspořádat rozsáhlé sbírky a jejich  výtěžek použít  na stavbu Národního divadla. Ale jak to tak bývá  přišly nečekané potíže. Změnilo se politické klima v monarchii a stavba divadla byla  odložena.  Místo národního divadla bylo postaveno   v roce 1862  Prozatímní divadlo podle projektu architekta Ignáce Ullmanna. Naštěstí politické klima se po čase uvolnilo a Český národ  se dočkal . Dne 16. května roku 1868 byl nedaleko Vltavy slavnostně položen základní kámen  Národního divadla jedné z nejvýznamnějších památek, která se stala naším národním dědictvím.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

První slavnostní otevření Národní divadlo po roce 1900
Autorem projektu budovy  Národního divadla byl architekt Josef Zítek. Stavba divadla pokračovala vcelku pozoruhodným tempem, neboť za necelých devět let od počátku stavby byla budova vystavěna a zcela zastřešena. Významné byly také práce, prováděné na interiéru divadla. Na výtvarné výzdobě se podíleli významní čeští umělci, jako například Bohuslav Schnirch, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Václav Brožík a Julius Mařák. Slavnostním dnem v historii divadla, bylo 11. června roku 1881, kdy bylo Národní divadlo poprvé slavnostně otevřeno. Tento den byl zvolen na počest korunního prince Rudolfa Habsburského , který  byl tou dobou na návštěvě Prahy . Budova však nebyla zcela dokončena, proto byla po několika málo představeních opět uzavřena, a stavební práce opět pokračovaly.

Požár Národního divadla Požár Národního divadla
Bohužel, během těchto prací se dne 12. srpna 1881 rozpoutal rozsáhlý požár, kterému podlehla značná část divadla. Důsledkem požáru byla zcela zničena měděná kupole divadla, cenná opona od autora Františka Ženíška a ohni neuniklo ani jeviště divadla. Lidé se po této katastrofě velmi rychle vzpamatovali a neprodleně uspořádali další sbírku na obnovu národního bohatství. O dva roky později, konkrétně dne 18. listopadu 1883 bylo divadlo po stavebních úpravách znovu otevřené, a to za zvuku slavné Smetanovy opery Libuše.

Poslední rekonstrukce
Takto divadlo fungovalo až do roku 1977, kdy bylo v důsledku rekonstrukcí na několik let uzavřeno. Stavební práce byly dokončeny, a divadlo bylo slavnostně otevřeno opět Smetanovou Libuší a to v symbolický den 18. listopadu roku 1983. To byla poslední velká přestavba v historii divadla. Další práce už uzavření budovy pro veřejnost nevyžadovaly.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Ostrovní 1,
112 30 Praha 1

GPS: 50°4’52.491″N, 14°24’48.385″E

Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 – Národní divadlo
Bus: 176,510 – Jiráskovo náměstí
Metro: B – Palackého náměstí

E-mail: ntprague@narodni-divadlo.cz
WWW: www.narodni-divadlo.cz

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Národní divadlo 50.081365, 14.413805 Národní divadlo Se vznikem Národního divadla bylo  spojeno mnoho peripetií, a to jak politických, tak především katastrofických. Během vzniku se však ukázalo, jak silně jsou lidé ke vzniku divadla odhodláni, a že jsou schopni i po požáru původní budovy poskytnou finanční prostředky na znovupostavení národního klenotu v srdci Prahy. Adresa: Ostrovní 1, 112 30 Praha 1 GPS: 50°4\'52.491\"N, 14°24\'48.385\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/narodni-divadlo

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel sv. Martina ve zdi – místo, opředené několika unikáty | Národní divadlo – těžká cesta k úspěchu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář