Apartmány Jagellonská

Muzeum komunismu

Muzeum Komunismu01

Muzeum komunismu patří mezi první muzea, která vznikla po roce 1989, a jsou zaměřena na éru komunistického režimu. Muzeum návštěvníkům nabízí dokumentární pořady a množství artefaktů, které byly pro komunismus zcela typické. Seznámíte se také s čelními představiteli komunistické ideologie. Přesuňme se tedy zpět do Československa, do období mezi rokem 1948 – 1989.

Vše o: Muzeum Komunismu

Palác Sylva-Taroucca Muzeum Komunismu
Nejprve se ale seznamme s budovou, ve které jsou komunistické artefakty uloženy. Na místě současného pozdně barokního paláce se v minulosti nacházel gotický patricijský dům, který zde byl vystavěn již ve čtrnáctém století. Zbytky gotického domu se doposud zachovali v suterénu paláce. Velký stavební zásah do struktury a vzhledu stavby se uskutečnil v sedmnáctém století, kdy byla k domu přistavěna dvorní křídla. Tuto přestavbu provedl Ottavio kníže Piccolomini v letech 1743 – 1751 podle návrhu stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Palác Sylva-Taroucca byla jednou z posledních Dienzenhoferových staveb. Po jeho smrti stavbu dokončil architekt Anselmo Lurago. Kromě několika dvorů, které jsou obklopeny křídly paláce, se stavba pyšní také překrásným reprezentačním rokokovým schodištěm, které nalezneme v přízemním sloupovém vestibulu. Název paláce vznikl podle jednoho z majitelů domu. V roce 1885 totiž palác získal Arnošt hrabě Sylva – Taroucca. Nový majitel palác od roku 1895 pronajímal, a to například Národopisnému muzeu. Od 1911 patřila stavba pražské obci, která jej přestavovala na společenské a kulturní středisko.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Muzeum Komunismu Muzeum komunismu
Palác Sylva – Taroucca
není významný pouze z historického hlediska. Palác je často vyhledávaným místem především proto, že právě v jeho prostorách sídlí Muzeum komunismu. Muzeum komunismu, jak už z jeho názvu vyplývá, je zaměřeno na velmi dlouhé období naší historie, tedy na éru komunismu. Expozice popisují nejen politické smýšlení této doby, ale také každodenní život obyvatel Prahy a celého Československa. Muzejní sbírky jsou rozloženy do období od února roku 1948 do listopadu roku 1989. Exponáty jsou zaměřeny například na sportovní události, historii, armádu a policii, se kterou je úzce spjata také cenzura nebo státní bezpečnost (StB). Dále jsou v muzeu připomenuty vykonstruované soudní procesy, popsány politické pracovní tábory, do kterých byli posíláni režimu nepohodlní lidé.

Muzejní exponáty Muzeum Komunismu
Návštěvníci se s tímto, ne příliš šťastným obdobím naší historie, mohou seznámit díky vystavovaných předmětům a historickým dokumentům.  Ve třech hlavních výstavních sálech si máte možnost prohlédnout dobové artefakty, které byly pro období komunismu zcela typické. Součástí výstavy jsou také promítací místnosti, ve kterých máte možnost shlédnout dokumentární filmy, které přibližují nejvýznamnější události těchto let. Během prohlídky budete dále seznámeni s čelními představiteli komunistického režimu jak u nás, tak v zahraničí. Pro ty z vás, kteří éru komunismu zažili, bude muzeum připomínkou na to, jak vypadal život u nás před nástupem demokracie. Ti z vás, kteří komunismus nezažili, mají jedinečnou možnost seznámit se na vlastní oči s režimem, který znají pouze z vyprávění či z učebnic dějepisu.

Adresa:
Muzeum Komunismu
Na Příkopě 10
110 00, Praha 1

Otevírací doba:
Otevřeno denně od 9.00 do 21.00 včetně svátků, kromě 24. prosince.

Vstupné:
180,-Kč dospělí
140,-Kč studenti s průkazem
Sleva pro skupiny 140,-CZK za osobu (min. 10 osob)
Děti do deseti let v doprovodu platících rodičů zdarma

Spojení:
Metro: A, B – Můstek
Bus: 133, 505, 511 – Náměstí republiky (odtud ulicí Na Příkopě)
Tram: 8, 14, 26, 51, 54 – Náměstí republiky (odtud ulicí Na Příkopě)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’5.807″N, 14°25’29.658″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2- zde

Památky Praha 3:  -zde

Pražský hrad:  -zde

Královská cesta:  -zde

Židovská Praha:  -zde

Rubrika osobnosti Prahy : - zde


« « Karlův most – popis památky | Plynárenské muzeum » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář