Legendy o Staroměstském orloji

Praha 1 - Staroměstská radnice - Orloj

Od pradávna se utvářely legendy, a to ať už pravdivé, či nikoliv. Stejně tak tomu bylo i v případě Staroměstského orloje, který se podobnými pověstmi jen hemží. Zda jsou založeny na pravdě nebo ne, necháme na vašem posouzení. Odhalme společně tajemství pražských astronomických hodin.

Rozcestník: vše o Staroměstské radnici čtěte zde

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Legenda o Mistru Hanušovi
Staroměstský orloj
v lidech velmi často vzbuzoval emoce. Ať už kladné, nebo záporné, vždy byla na jejich základě vytvořena nějaká legenda. Nejznámější z pověstí se vztahuje k Mistru Hanušovi, který byl jedním z nejvýznamnějších orlojníků. Tato pověst neuznává jako tvůrce orloje Mikuláše z Kadaně, ale právě Hanuše.

Staroměstské náměstí - Orloj Dle legendy si jej vybrali pražští radní, aby postavil na Staroměstské radnici unikátní stroj, který bude mít kromě měření času, mnoho dalších funkcí. Jak Hanuš slíbil, tak učinil. Poté, co radním svůj dokonalý stroj ukázal, zalekli se. Chtěli, aby tento orloj zůstal unikátní, a z obavy, aby hodinář obdobný přístroj nevytvořil pro nějaké jiné město, přemýšleli, jak se Hanuše zbavit. Jednou v noci tak do mistrova domu vtrhla skupina lidí, která jej pomocí rozžhaveného kusu železa oslepila. Hanuš velmi dobře věděl, kdo za vším stojí, a proto požádal jednoho ze svých učenců, aby jej doprovodil k samotnému srdci orloje. Učedník tak učinil a Hanuš, i přes svoji slepotu, orloj zastavil. Podle legendy trvalo více než sto let, než byl orloj opět uveden do chodu.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Pověst o kostlivci Staroměstské náměstí - Orloj - Astroláb
Množství pověstí se také váže k postavičce kostlivce, který na orloji umístěn. Tradovalo se, že jakmile se Staroměstský orloj na dlouhou dobu zastaví, povede se českému národu zle, a kostlivec měl tuto skutečnost potvrzovat kývnutím hlavy. Jedinou nadějí byl podle pověsti chlapec narozený v novoroční noci. Chlapec měl, jakmile se orloj dá opět do pohybu, o půlnoci vyběhnout Týnského chrámu přes celé náměstí až k radnici. Měl běžet tak rychle, aby doběhl před posledním úderem hodin. Pokud by to dokázal, zastavil by tak kostlivcovu zlo moc, čím by bylo veškeré zlo odvráceno.

V některých legendách byl ale kostlivec znamením naděje. Pokud se dobře zahledíte, uvidíte nad orlojem dvě malá okénka. Ta vedla do žaláře, ve kterém byli vězněni urození lidé. Jednoho dne zde byl vězněn rytíř, který čekal na popravu. Podíval se z okna zrovna v době, kdy hodiny začaly odbíjet, proletěl kolem kostlivce vrabec, a jakmile smrťák sklapl čelisti k sobě, uvěznil v nich i malého ptáčka. Ten tedy musel další hodinu čekat, dokud kostlivec opět zuby neotevře, aby mohl vylétnout. Jakmile to rytíř uviděl, začal věřit, že se i on ze svého vězení dostane. A co se nestalo. Pražané mu nakonec udělili milost. Tím se kostlivec stal symbolem naděje.

Další legendy
Podle jiné legendy je chod orloje spojen s chodem celé země. Jakmile se prý hodiny zastaví, povede se české zemi zle nebo ji postihne válka. Jiná pověst vypráví o tom, že kdo nějakým způsobem do orloje zasáhne, zemře anebo zešílí.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

Fotogalerie:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa a kontakt

………………………………………………………………………………………………………………………

Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 1/3
110 00 Praha 1

GPS: 50.0870669N, 14.4204475E
GPS: 50°5’13.441″N, 14°25’13.611″E

Kontakt:
Provozovatelem Staroměstské radnice je Pražská informační služba – Prague City Tourism
Tel: 236 002 629
Mobil: 775 400 052
E-mail: staromestskaradnice@prague.eu – rezervace prohlídek
Web: http://www.staromestskaradnicepraha.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/staromestskaradnice/

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou

………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A –  stanice Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobus č.: 194 – zastávka Staroměstské náměstí
Tramvaje: č. 1, 2, 17, 18, 25,  noční linky 91, 93, 96- zastávka  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobusy č.: 194, 207  – zastávka  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Staroměstská radnice 50.086871, 14.420188 Staroměstská radnice Každý den spěchá tisíce turistů k budově, která je již po staletí dominantou celého náměstí.  Ano jedná se o Staroměstskou radnici se slavným orlojem. Adresa: Staroměstské náměstí 3, 4/1,  Praha 1 – Staré Město, 110 00 GPS: 50°5’13.571″N, 14°25’14.397″E Otevírací doba: Pondělí 11:00 – 18:00 Úterý – Neděle 9:00 – 18:00

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Život ve znamení Tóry | Klášter Paulánů » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář