Kostel sv. Mikuláše renovovali vojáci

pha-kostel-sv-mikulase07

Kostel sv. Mikuláše je původem gotický a sloužil jako farní kostel Starého Města ještě před dokončením Týnského chrámu. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 a následné rekatolizaci Čech kostel získali benediktini, v letech 1732 – 1735 byl však přestavěn ve vrcholně barokním slohu Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.

Rozcestník: vše Kostele sv. Mikuláše více čtěte zde

Praha 1 - kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Vstupní průčelí tohoto chrámu bylo obráceno směrem k Židovskému Městu, a nemuselo proto být nijak výrazně vyzdobeno. Naproti tomu chrámový bok se obrací přímo k Staroměstské radnici. Proto je boční průčelí bohatě zdobeno a vzbuzuje dojem, že se jedná o hlavní vchod. Výzdoba této boční fasády byla koncipována pro pohled zblízka, jak je patrné ze sklonu soch zde umístěných, které vytvořil Antonín Braun.

Interiér:
Vnitřek chrámu je zdoben bohatou štukaturou od Bernarda Spinettiho. Autorem maleb v kupoli, kněžišti a bočních kaplích je Petr Assamo. Tyto malby představují výjevy ze života sv. Mikuláše a sv. Benedikta. Jistě si zde také všimnete obrovského korunového lustru daru od cara Mikuláše II.

Praha 1 - kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí V roce 1787 v rámci svých náboženských reforem zrušil císař Josef II. téměř všechny kláštery a hodně kostelů, které nevykazovaly žádnou společensky prospěšnou činnost. V této době byl uzavřen i kostel Sv. Mikuláše a začal sloužil vojsku, ale během I. sv. války nechal tehdejší velitel pražské posádky znovu obnovit výzdobu kostela vojáky – umělci, kteří by jinak museli na frontu. Po vzniku Pařížské třídy bylo východní nároží kostela doplněno roku 1906 o niku se sochou sv.Mikuláše a klasicistní kašnu s delfíny. Po 1. světové válce byl kostel znovu vrácen svému původnímu účelu a byl předán československé církvi husitské.

Vedlejší budova, která je přimknuta ke kostelu ze strany Kafkova náměstí stojí na místě bývalého kláštera benediktinů, a je na něm umístěna pamětní deska, která připomíná, že zde se narodil známý český německy píšící spisovatel Franz Kafka.

Španělská synagoga Franz Kafka( 1883 – 1924) patří mezi mezinárodně známé a uznávané spisovatele 20. století. Je známý především svými romány Proces, Amerika nebo Zámek. Kafka pocházel z pražské židovské rodiny a vyrůstal v době, kdy se v Praze začali zesilovat národnostní konflikty, což se také projevilo v jeho tvorbě.
Jak již bylo zmíněno Franz Kafka se narodil v bývalém benediktinském klášteře u kostela sv. Mikuláše a také většinu svého života prožil na Starém Městě. Kafkova rodina žila např. v domě U minuty, který je součástí Staroměstské radnice a v Celetné ulici. Mladý Franz také navštěvoval německé gymnázium, které bylo v paláci Golz- Kinských.
Během svého života se Kafka v Praze stýkal z tehdejší elitou pražských spisovatelů jako byli Franz Werfel, Max Brod či bratři Kischové. V roce 1915 získává svoji první literární cenu za povídku Topič. V letech 1916 – 17 tvořil ve Zlaté uličce na Pražském hradě, ale již tehdy u něj byla zjištěna tuberkulóza. Kafka na konci svého života opouští Prahu a umírá v roce 1924 na tuberkulózu v Kierlingu u Vídně


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Koatel sv. Mikuláše
Staroměstské náměstí
PO BOX 81
11000 Praha 1- Staré Město
Web: http://www.svmikulas.cz/
Email: office@svmikulas.cz

GPS: 50.08797,14.419936

Otevírací doba kostela:
pondělí: 10:00-17:00
úterý-sobota: 10:00-16:00
neděle: 11:30-16:00

Vstupné: ne

Bezbariérovost: ne

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus: 207 – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Mikuláše 50.087809, 14.419706 Kostel sv. Mikuláše Průčelí kostela svatého Mikuláše patří mezi dominanty Staroměstského náměstí v Praze. Barokní kostel za sebou zanechal pestrou historii, kterou jsme se rozhodli vám přiblížit. Staroměstské náměstí 11000 Praha 1- Staré Město Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-mikulase Otevírací doba kostela: pondělí: 10:00-17:00 úterý-sobota: 10:00-16:00 neděle: 11:30-16:00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Staroměstský orloj – co se skrývá uvnitř | Kostel svatého Mikuláše – představení památky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář