Kostel sv. Františka z Assisi

Pha1 - kostel sv. Františka z Assisi02

Vydáme-li se na procházku po Královské cestě, dovede nás tato cesta také ke Křížovnickému náměstí v Praze. A kde že se vlastně toto náměstí rozprostírá? Náměstí je z jedné strany ohraničené Klementinema ze strany druhé Karlovým mostem. Další dominantou je však kostel svatého Františka z Assisi, a my se s ním nyní seznámíme.

Rozcestník: Kostel sv. Františka z Assisi

Historie Křižovnické náměstí a kostel sv. Františka z  Assisi
Kostel svatého Františka z Assisi byl postaven ve stylu baroka v 1679 – 1685. Vybudován byl na místě kostela svatého Františka z Assisi z roku 1270, a to podle stavebních plánů Jeana Baptisty Mathese byl kostel vybudován staviteli Gaudenzio Casanovou a Domenico Canevallem. Skutečnost, že byl kostel opravdu vybodán na pozůstatcích předchozího kostela, dokazují tři kruhové otvory v podlaze. Tři roky po dokončení stavby, tedy v roce 1688, byl kostel na počest svatého Františka z Assisi vysvěcen. Vysvěcení provedl tehdejší pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna.

Kostel sv. Františka z  Assisi - interiér Zajímavosti kostela
Dominantou kostela je především mohutná, čtyřicet metrů vysoká, zděná kupole. Unikátní prvky dále nalezneme také v interiéru kostela, a to především při pohledu na sochařskou výzdobu, na které se podíleli M. V. Jäckel a O. F. Quitainer. Interiér kostela je vybudován ze sliveneckého mramoru a nachází se zde cínová křtitelnice, pocházející z roku 1483. Mezi další poklady, které tvoří výzdobu interiéru, patří například freska od V. V. Reinera a také obraz na hlavním oltáři od J. K. Lišky, který znárodňuje Stigmatizaci svatého Františka z Assisi. Toto dílo je považováno za nejhodnotnější z Liškových děl. Zajímavostí je, že se pod kostelem nacházejí rozsáhlé podzemní prostory.

Řád křižovníků s červenou hvězdou
Ke kostelu přiléhá klášter křižovníků s červenou hvězdou. Tento řád založila Anežka Přemyslovna, původně jako špitální bratrstvo v roce 1233. Bratrstvo v roce 1237 povýšilo na řád křižovníků s červenou hvězdou. V blízkosti kostela svatého Františka z Assisi byl roku 1252 vybudován klášter se špitálem, ve kterém se křížovníci usadili. Klášter se nacházel nedaleko tehdy Juditina mostu, čímž křížovníkům vzniklo mnoho povinností. Kromě toho, že se měli o most starat, vybírali zde také clo a mýtné. Klášter byl ve své historii několikrát přestavován a rekonstruován. Silně byl poškozen v sedmnáctém století v důsledku obléhání Prahy švédskými vojsky, ale díky práci C. Luraga, F. D. Orsiho a také K. I. Dientzenhofera.byl opět vystavěn. Zajímavostí je, že v jedné z bočních vystouplých částí kláštera se nachází pozůstatek mostecké věže zaniklého Juditina mostu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Kostel svatého Františka z Assisi
Křižovnické nám.
Praha 1 – Staré Město

Spojení:

Bus: 133 – Staroměstská
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Metro – A – Staroměstská
GPS: 50°5’11.189″N, 14°24’51.478″E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Františka s Assisi 50.086410, 14.414328 Kostel sv. Františka s Assisi Vydáme-li se na procházku po Královské cestě, dovede nás tato cesta také ke Křížovnickému náměstí v Praze. A kde že se vlastně toto náměstí rozprostírá? Náměstí je z jedné strany ohraničené Klementinema ze strany druhé Karlovým mostem. Adresa: Kostel svatého Františka z Assisi Křižovnické nám.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Rotunda sv. Kříže | Kostel Panny Marie Sněžné » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář