Kostel sv. Františka z Assisi

Pha1 - kostel sv. Františka z Assisi02

Vydáme-li se na procházku po Královské cestě, dovede nás tato cesta také ke Křížovnickému náměstí v Praze. A kde že se vlastně toto náměstí rozprostírá? Náměstí je z jedné strany ohraničené Klementinema ze strany druhé Karlovým mostem. Další dominantou je však kostel svatého Františka z Assisi, a my se s ním nyní seznámíme.

Rozcestník: Kostel sv. Františka z Assisi

Historie Křižovnické náměstí a kostel sv. Františka z  Assisi
Kostel svatého Františka z Assisi byl postaven ve stylu baroka v 1679 – 1685. Vybudován byl na místě kostela svatého Františka z Assisi z roku 1270, a to podle stavebních plánů Jeana Baptisty Mathese byl kostel vybudován staviteli Gaudenzio Casanovou a Domenico Canevallem. Skutečnost, že byl kostel opravdu vybodán na pozůstatcích předchozího kostela, dokazují tři kruhové otvory v podlaze. Tři roky po dokončení stavby, tedy v roce 1688, byl kostel na počest svatého Františka z Assisi vysvěcen. Vysvěcení provedl tehdejší pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna.

Kostel sv. Františka z  Assisi - interiér Zajímavosti kostela
Dominantou kostela je především mohutná, čtyřicet metrů vysoká, zděná kupole. Unikátní prvky dále nalezneme také v interiéru kostela, a to především při pohledu na sochařskou výzdobu, na které se podíleli M. V. Jäckel a O. F. Quitainer. Interiér kostela je vybudován ze sliveneckého mramoru a nachází se zde cínová křtitelnice, pocházející z roku 1483. Mezi další poklady, které tvoří výzdobu interiéru, patří například freska od V. V. Reinera a také obraz na hlavním oltáři od J. K. Lišky, který znárodňuje Stigmatizaci svatého Františka z Assisi. Toto dílo je považováno za nejhodnotnější z Liškových děl. Zajímavostí je, že se pod kostelem nacházejí rozsáhlé podzemní prostory.

Řád křižovníků s červenou hvězdou
Ke kostelu přiléhá klášter křižovníků s červenou hvězdou. Tento řád založila Anežka Přemyslovna, původně jako špitální bratrstvo v roce 1233. Bratrstvo v roce 1237 povýšilo na řád křižovníků s červenou hvězdou. V blízkosti kostela svatého Františka z Assisi byl roku 1252 vybudován klášter se špitálem, ve kterém se křížovníci usadili. Klášter se nacházel nedaleko tehdy Juditina mostu, čímž křížovníkům vzniklo mnoho povinností. Kromě toho, že se měli o most starat, vybírali zde také clo a mýtné. Klášter byl ve své historii několikrát přestavován a rekonstruován. Silně byl poškozen v sedmnáctém století v důsledku obléhání Prahy švédskými vojsky, ale díky práci C. Luraga, F. D. Orsiho a také K. I. Dientzenhofera.byl opět vystavěn. Zajímavostí je, že v jedné z bočních vystouplých částí kláštera se nachází pozůstatek mostecké věže zaniklého Juditina mostu.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Kostel svatého Františka z Assisi
Křižovnické nám.
Praha 1 – Staré Město

Spojení:

Bus: 133 – Staroměstská
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Metro – A – Staroměstská
GPS: 50°5’11.189″N, 14°24’51.478″E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Františka s Assisi 50.086410, 14.414328 Kostel sv. Františka s Assisi Vydáme-li se na procházku po Královské cestě, dovede nás tato cesta také ke Křížovnickému náměstí v Praze. A kde že se vlastně toto náměstí rozprostírá? Náměstí je z jedné strany ohraničené Klementinema ze strany druhé Karlovým mostem. Adresa: Kostel svatého Františka z Assisi Křižovnické nám.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Rotunda sv. Kříže | Kostel Panny Marie Sněžné » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář