Faustův dům – aneb o třech Faustech a jednom mýtu

Pha2 - Faustův dům 04

Někdy jsou fámy a povídačky důvěryhodnější a víc přesvědčivé než pravda sama. V případě Faustova domu, osob s ním spojených a okolností provázejících jeho vznik, účel a historii to platí dvojnásob. Realita je naprosto prozaická a zcela vysvětlitelná.

Rozcestník: vše o Faustově domě více čtěte zde

Jen osoby v jejím příběhu účinkující a některé události zavánějí tajemstvími, mystikou a trochu páchnou peklem. Zkusme tedy poodhalit zahalené a osvětlit temné, každopádně tři Faustové jsou lepší než jeden.

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Faustův dům, zvaný dříve Mladotovský palác se nalézá v jižní části nynějšího Karlova náměstí č.p.502 v Praze na Novém Městě Pražském. Původně měl, jako Slavošovský dům – malá tvrz, hájit jižní cíp královské cesty, a to již od doby založení Nového Města Karlem IV. Postupně se změnil na celkem honosné sídlo Opavských vévodů v gotickém stylu vzbuzujícím oprávněnou stavitelskou pozornost. Nebýt husitských válek, kdy byl opavským odebrán ve prospěch pražského rychtářství, nebylo by došlo k jeho devastaci a poškození. Ale časy se mění a po Lipanech začali přibývat majitelé a správci domu. Postupně se na něm podepsali šlechtici i měšťané a doznal stavebních i účelových změn. Namátkou je třeba jmenovat znovu Opavské vévody, dvorského písaře Prokopa, rod Kapounů ze Svojkova, císařského lékaře Koppa, a další. Desítky let šel dům „z ruky do ruky“ a čekal na svého prvního Fausta.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

V renesančním období roku 1590 se jím stal anglický mág Edward Talbot Kelly – alchymista, okultista a mystik. I když ho neodnesl ďábel, neskončil dobře a peklo si prožil spíš na zemi než pod ní. Zanechal po sobě mýtus čaroděje a spolek s ďáblem byl na světě. Celé období historie domu v 17. století pak bylo provázeno celkem nevýznamnými přestavbami různých majitelů. Věci se začaly dít v první polovině 18. století, kdy dům získali Mladotové ze Solopysk, především pak Ferdinand Antonín Mladota, proslulý svými bizarními pokusy ve fyzice, chemii, mechanice a optice. Jeho pohybující se figuríny vyvolávaly dojem umělých, myslících bytostí, odkud byl jen kousek k ďábelským praktikám doktora Frankensteina a spolkům se satanem. Dům se příliš nezměnil, jeho pověst a především pověst jeho obyvatel však ano. Druhý doktor Faust byl na světě.

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Mladotové dům vlastnili až do roku 1810. Postupně na něm provedli řadu stavebních, především barokních změn. Zejména pro kostel sv. Jana Na Skalce, kterému ho pronajali víceméně k humanitárním účelům. V uvedeném roce začala komerční éra objektu a vznikla i jeho konečná stavební podoba. V roce 1838 byl dům přestavěný a využívaný pro ústav hluchoněmých. Díky třetí postavě – správci domu dr. Karlovi Jaeningovi, kaplanu sv. Jana a správci Faustova domu, byl pravděpodobně dokončen i mýtus o dr. Faustovi.

Pan kaplan byl totiž posedlý záhrobím a funerální tematikou především. Údajně se obklopoval vším, co smrt připomínalo, včetně jejích relikvií lebky, šibenice, oblečení, rakví a podobně. Spojení jeho pověsti s těmito symboly muselo nutně následovat, zrodil se třetí Faust a s ním i pekelný dům. Pověst byla definitivně na světě.

Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

Zdá se tedy, že postava dr. Fausta, který mimochodem v domě nikdy nebydlel, vznikla historickým spojením tří tajemných postav, které vyvolaly pověsti lidské fantazie o dr. Faustovi, o Mefistovi a o dalších postavách věčného Goethova dramatu. O nikdy nekončícím příběhu věčného ahasvéra a o marném hledání lidského štěstí, které najít je tak snadné a složité zároveň

Dnes je Faustův dům trochu neuceleným architektonickým objektem Nového Města s historicky poněkud podivnou pověstí, přesto k dnešku s přesným a účelným využitím. Letos je tomu 104 let, co slouží coby renomovaný a uznávaný lékárnický objekt patřící k 1. lékařské fakultě UK Praha, který se přizpůsobil potřebám moderní a žádané farmacie. Kromě toho jsou jeho další prostory vyhledávané lačnou veřejností a to jako country, salsa a disko klub a také bar, pub a pizzerie, to vše pro potřeby těla a potěchu ducha. To není reklama, to je současnost tajemného domu, který stojí za to vidět a navštívit.

Budova není veřejnosti veřejně přístupná

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502
120 00 Praha 2 – Nové Město

BEZBARIÉROVOST: ano

Spojení:
Metro trasa B – stanice Karlovo náměstí
Tramvaje číslo: 3, 4, 6, 10, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55  – stanice Karlovo náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 – stanice Karlovo náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Faustův dům 50.073145, 14.418848 Faustův dům V Praze je jen málo domů, které jsou toliko opředeny pověstmi a bájemi. Ano, bystří pochopili, že mluvíme o Faustově domě, budově na pražském Karlově náměstí s číslem popisným 502. Inu, Faustův dům si na tajemnou minulost prostě potrpí. Adresa: Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502 120 00 Praha 2 – Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/faustuv-dum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Jedová chýše – doupě pražské Galérky | Zahrada Ztracenka » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Faustův dům – aneb o třech Faustech a jednom mýtu”

  1. [...] podstatě mu nic nechybělo. Byl vlastníkem rozsáhlých movitých majetků, včetně Faustova domu na Novém Městě Pražském, kde s rodinou bydlel. Jeho situace byla stabilní a jeho kariéra se [...]

  2. [...] pomyslném žebříčku si více než století drží záhadný Mladotovský palác přezdívaný Faustův dům. Zde legendy i strašidelné příběhy kolují již několik století. Dům najdeme vedle krásné [...]

Zanechat komentář