Fastův dům (Mladotovský palác) nejtajemnější místo v Praze

faustuv-dum-01

Mnoho míst v Praze je opředeno tajemstvím a záhadami. Jednu z předních příček v tomto pomyslném žebříčku si více než století drží záhadný Mladotovský palác přezdívaný Faustův dům. Zde legendy i strašidelné příběhy kolují již několik století. Dům najdeme vedle krásné Dientzenhoferovy brány z doby okolo roku 1740, směřující do zahrady kostela sv. Jana na Skalce, o kterém ještě budeme hovořit.

Rozcestník: vše o Faustově domě více čtěte zde

 

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Po stavební stránce je Faustův dům původně gotická stavba ze 14. století, která byla později renesančně a nakonec barokně upravena architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Od druhé poloviny 16. století, kdy v roce 1590 tento dům koupil rudolfínský alchymista a šarlatán, proslulý Edward Kelly, začíná jeho tajemná historie. Edward Kelly si v domě zřídil laboratoř a prováděl zde různé alchymistické pokusy. Byl jedním z těch alchymistů, kteří o sobě tvrdili, že umí přetvořit olovo ve zlato. Jeho skutečná kariéra v Praze ovšem nebyla nijak slavná. Poté, co do Prahy přijel z Anglie, kde se dostal díky padělání listin do křížku se zákonem a kat mu za to uřezal obě uši, začal mít i zde se zákonem problémy. Roku 1591 porušil císařský edikt o soubojích, byl na něj vydán zatykač a následně byl pak vězněn na Křivoklátě. Po neúspěšném útěku, amputaci nohy a dalším obvinění za špionáž ve prospěch Polska na něj čekala cela v mosteckém Hněvíně, kde hned následujícího roku spáchal sebevraždu. Takto neslavně skončil první známý majitel Faustova domu.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Dalším jeho majitelem, který se možná o tajemnou pověst domu zasloužil mnohem více než Kelly, je hrabě Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk. V domě měl několik přístrojů zhotovených na principech optiky, elektřiny, magnetismu, figuríny pohybující se na natažené pero či samouzavírací dveře. Při jeho chemických pokusech prý šlehaly plameny vysoko z oken. Celá Praha v této době hovořila o řádění ďábla v tomto domě. Záliby hraběte Mladoty však měly i praktické výsledky. Pod domem prý objevil ložisko břidlice a vyráběl z ní hned tři různé a velmi oblíbené léky. Břidlicovou vodu, olej a sůl. Používaly se na kožní nemoci a revma. Zdejší neblahou pověst dovršil někdejší kaplan sousedního kostela sv. Jana na Skalce, který zde bydlel na přelomu 19. a 20. století. Kaplan byl vášnivý sběratel předmětů souvisejících se smrtí. Sbíral funerální předměty, lebky, zbytky šibenic a říkalo se o něm, že dokonce spí i v rakvi.

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům A aby toto vše ještě nestačilo, tak v době romantismu byl tento dům spojen s tajemnou legendou o Faustovi, který upsal svoji duši ďáblu. Jako důkaz k této legendě přispíval otvor ve stropě, který se dlouhou dobu nedařilo zazdít. Zatím posledním tajemným okamžikem v historii Faustova domu je doba konce II. světové války, kdy 14. února 1945 dům těžce poškodila zápalná puma shozená při americkém náletu na Prahu. Dům ale záhadně nevyhořel. Říká se, že ho zachránilo sedm koček zazděných do základů. Jejich kostry byly po válce při opravách opravdu nalezeny. Zdá se, že díky svým obyvatelům má Faustův dům o svoji tajemnou pověst postaráno již navždy.

Budova není veřejnosti veřejně přístupná

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502
120 00 Praha 2 – Nové Město

BEZBARIÉROVOST: ano

Spojení:
Metro trasa B – stanice Karlovo náměstí
Tramvaje číslo: 3, 4, 6, 10, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55  – stanice Karlovo náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 – stanice Karlovo náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Faustův dům 50.073145, 14.418848 Faustův dům V Praze je jen málo domů, které jsou toliko opředeny pověstmi a bájemi. Ano, bystří pochopili, že mluvíme o Faustově domě, budově na pražském Karlově náměstí s číslem popisným 502. Inu, Faustův dům si na tajemnou minulost prostě potrpí. Adresa: Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502 120 00 Praha 2 – Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/faustuv-dum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « ZÍTKOVY SADY S LEGIONÁŘSKÝM POMNÍKEM | Palác Žofín – je pojmenovaný po manželce arcivévody » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Fastův dům (Mladotovský palác) nejtajemnější místo v Praze”

  1. [...] dům, zvaný dříve Mladotovský palác se nalézá v jižní části nynějšího Karlova náměstí č.p.502 v Praze na Novém Městě [...]

Zanechat komentář