Dům U Kamenného zvonu skrýval po staletí mnoho pokladů

Pha1 - Dum u kamenneho zvonu101026_051

Pověsti, zajímavé skutečnosti a ojedinělé archeologické objevy. To vše a mnoho dalších zajímavostí nalezneme za zdmi domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Seznamme se s okolnosti, díky kterým zde pobývala svatá Ludmila či Eliška Přemyslovna a její syn pozdější císař a král Karel IV.

Rozcestník:  vše o  Domu U Kamenného zvonu více čtěte zde

Legenda Dům U Kamenného zvonu
Původně byl tento dům postaven jako obydlí pro bohaté měšťany. Ve čtrnáctém století se ale také stal občasným sídlem vrcholných představitelů státu. Adolf Wenig ve svém díle Staré pověsti pražské zmiňuje v jedné z částí své knihy právě i o tomto domu. Podle pověstí zde měla údajně bydlet také babička svatého Václava Svatá Ludmila. Pobývat zde měla poté, co přijela z hradu Tetín zpět do Prahy. Dle pověsti se měla v podzemí nacházet kaple, kde měl kněz pro svatou Ludmilu tajně sloužit mše v období vlády kněžny Drahomíry, kdy byli křesťané za svou víru pronásledováni.

Kamenný zvon Dům U Kamenného zvonu
Název domu byl odvozen od zvonu, jehož replika se dochovala na nároží domu. Zvon měl údajně připomínat vzpouru a vítěznou bitvu s pohany, ke které jeho hlas vyzval. Podle jiných historiků měl spíše poukazovat na historické události roku 1310. Jednalo se o to, že kaplan Elišky Přemyslovny jménem Berenger měl údajně tímto zvonem dát znamení Janu Lucemburskému. To znamenalo, že si vladař může se svým vojskem pro Elišku Přemyslovnu přijít a nenásilně tak obsadit Staré Město. V domě Elišky Přemyslovny podle Zbraslavské kroniky také roku 1333 bydlel její syn, v té době kralevic, později císař Karel IV.

Překvapivý objev
Pod vrstvou barokní fasády byla objevena bohatě profilovaná a plasticky zdobená okna a výklenky s profilovanými nosnými žebry, do kterých byly v minulosti usazovány sochy. Také bylo zrestaurováno několik původních soch, ze kterých se restaurátorům podařilo sestavit dvě trůnící postavy a stojícího rytíře.

Podzemní část budovy
Jak jsme již uvedli, nacházejí se pod domem podzemní prostory, ve kterých se dříve tajně sloužily bohoslužby. V současné době bychom zde však místo kaple nalezli malé lapidárium, ve kterém se doposud dochovaly nádherné architektonické a výtvarné fragmenty z původní středověké stavby.


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 605/13
110 00 Praha 1

GPS: 50.0878472N, 14.4219778E
GPS: 50°5’16.250″N, 14°25’19.120″E

Otevírací doba:
út-ne 10.00–20.00

Vstupné:
plné: 120 Kč
poloviční: 60 Kč
školní: 20 Kč

Kontakt
pokladna +420 224 828 245
vrátnice: +420 222 327 851

Bezbarierový přístup: Ne

Spojení:
Metro trasa  A, B  stanice Můstek – odtud ulicí na Můstku, dále Melantrichova až na Staroměstské náměstí
Metro trasa A stanice Staroměstská (odtud ulicí Kaprova až na Staroměstské náměstí)
Autobus č. 194 – zastávka Staroměstské náměstí
Tramvaj: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 zastávka Václavské náměstí – zabočte vlevo, dolů po Václavském náměstí, poté ulicí na Můstku, dále Melantrichova až na Staroměstské náměstí
Tramvaj:: 17, 18, 53  zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova až na Staroměstské náměstí)
Autobus: 194, 207 zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova až na Staroměstské náměstí

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Dům U Kamenného zvonu 50.087766, 14.421870 Dům U Kamenného zvonu   Bez nadsázky můžeme říci, že dům U Kamenného zvonu můžeme zařadit mezi skvosty pohádkového Staroměstského náměstí. Není to jen krásný vzhled co můžeme zde obdivovat. Věřte nevěřte pobýval zde český král Jan Lucemburský se svojí manželkou Eliškou Přemyslovnou. A proč U kamenného zvonu ? V roce 1961 proběhl zde velký archeologický průzkum a byla odstraněna novodobá fasáda. K velkému překvapení archeologů byla na domu nalezena krásná původní gotická fasáda a na nároží se nalézal kamenný zvon podle kterého byl dům pojmenován.   Adresa: Dům U Kamenného zvonu Staroměstské náměstí 605/13 110 00 Praha 1 GPS: 50.0878472N, 14.4219778E Otevírací doba: út-ne 10.00–20.00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Dům U Kamenného zvonu jako majetek Elišky Přemyslovny | Události na Staroměstském náměstí – historické události » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář