Dům odborových svazů

Pha3 - DOS_110309_002

Dům odborových svazů, dříve Všeobecný penzijní ústav, je  jednou z  hlavních dominant náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Seznamme se s místem, kde se v minulosti nacházela velice významná pražská plynárna.

Rozcestník: vše o Domu odborových svazů více čtěte zde

Pražská obecní plynárna: Dům Odborových Svazů
Dům odborových svazů byl postaven v místech, kde v minulosti stávala Pražská obecní plynárna. Tato plynárna začala svým plynovým osvětlením osvětlovat Prahu dne 16. září 1867 a stala se tak jednou z velice významných institucí svého druhu. Právě zde na náměstí Winstona Churchilla se konaly jedny z prvních letů horkovzdušným balonem. Žižkovská plynárna byla však v důsledku modernizace zbourána a na jejím místě vyrostl první pražský mrakodrap, tedy palác Všeobecného penzijního ústavu.

Dům Odborových Svazů Všeobecný penzijní ústav
V roce 1929 došlo k vydání zákona o penzijní pojištění, a proto došlo k rozhodnutí, že se postaví zcela nová budova, která bude mít penzijní pojištění na starosti. Dlouho se hledalo vhodné místo, kde by se měl ústav nacházet, ale po rozsáhlých úvahách bylo vybráno místo, nacházející se v těsné blízkosti centra Prahy. Jako domovské místo bylo zvoleno náměstí Winstona Churchilla. Stavba Všeobecného penzijního ústavu probíhala pod dozorem architekta Josefa Havlíčka a Karla Honzíka.

Stavba s křížovým půdorysem byla členěna podle a rozvržena dle sklonu pozemku. Unikátní v té době bylo, že severní a západní křídlo mělo mít osm pater, východní a jižní dokonce pater třináct. Stavba Všeobecného penzijního ústavu započala přesně 1. dubna roku 1932. Ke slavnostnímu otevření došlo dva roky poté. Stavba ústavu byla unikátní nejen pro svůj ojedinělý vzhled, ale také pro výši nákladů na stavbu, které se vyšplhaly na více než šedesát milionů tehdejších korun.

Dům odborových svazů:
Dům odborových svazů
je obložen malými, světlými keramickými deskami. Díky těmto destičkám si budova mezi lidmi vysloužila přezdívku kachlíkárna. Kachlíkárna za svými zdmi ukrývá na sedm set kanceláří. Je vybavena důmyslným ventilačním systémem a zajímavostí také je, že okna mají ocelovou konstrukci. Od roku 1951 sloužila tato funkcionalistická budova Ústřední radě odborů, později Revolučnímu odborovému hnutí, a v současném domě je budova sídlem Českomoravské konfederace odborových svazů.

Zajímavost Praha 7 - výstaviště - Lapidárium Národního muzea - Krocínova kašna co stála na Staroměstském náměstí
V minulých dobách stávala na Staroměstském náměstí v Praze tzv. Krocínova kašna. Ta byla během výstavby plynárny zabudována do jejích základů. Poté, co byla plynárna zbourána, byly zbytky této kašny opět objeveny a převezeny do Lapidária Národního muzea na pražském výstavišti v Holešovicích.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Náměstí Winstona Churchilla
Praha 3 – Žižkov – 130 00

GPS: 50.0845378N, 14.4426589E
GPS:
50°5’4.336″N, 14°26’33.572″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26, 55, 58 – Husinecká
Bus: 135 – Náměstí Winstona Churchilla
Metro: B, C – Florenc

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Dům odborových svazů 50.084739, 14.442086 Dům odborových svazů Dům odborových svazů, dříve Všeobecný penzijní ústav, je  jednou z  hlavních dominant náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Seznamme se s místem, kde se v minulosti nacházela velice významná pražská plynárna. Adresa: Náměstí Winstona Churchilla Praha 3 – Žižkov – 130 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/dum-odborovych-svazu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – Prašná věž (Mihulka) | Pražský hrad – Královský letohrádek » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář