Armádní muzeum Žižkov

Pha3 - Vojenske muzeum_110306_003

Armádní muzeum na pražském Žižkově nabízí výlet do historie novodobého vojenství. Najdete zde expozice věnované období od první světové války až po současnost. Jednotlivá období jsou rozdělena do samostatných  výstav. Najdete zde nejen přesný popis jednotilých událostí, ale také velké množství dobových zbraní, výbavy a maket. Chtete-li znát historii našeho vojenství – Armádní muzeum je to pravé místo. 

Rozcestník: vše o Armádní muzeum Žižkov čtěte zde

Meziválečné období Vojenské muzeum -  budova muzea
Armádní muzeum Žižkov
bylo umístěno do komplexu Památníku národního osvobození na pražském Vrchu Vítkov. V období mezi první a druhou světovou válkou se muzejní expozice dělila na pět časových rovin. První část byla věnována období od roku 1914 – 1915, část druhá připomínala události od roku 1916 do roku 1917, další část od roku 1917- 1918, část čtvrtá upomínala na události od roku 1918 do uzavření příměří před vznikem Československa a část poslední obsahovala expozice, datované od vzniku samostatného státu do roku 1920, kde byla zakončena návratem posledních transportů československých legionářů.

Druhá světová válka
V roce 1939, v období okupování nacistickými vojsky, byl celý areál Národního památníku obsazen německým gestapem a bylo zde mimo jiné zřízeno oddělení pro německé Vojenské muzeum. Německá vojska následně všechny exponáty muzea přestěhovala ze Žižkova a nedalekého Karlína do hradčanského Schwarzenberského paláce, kde bylo následně zřízeno německé Vojenské muzeum. Němci si tyto sbírky před koncem druhé světové války odvezli s sebou, ale většinu z nich se opět podařilo získat zpět do vlasti.

Období komunismu Vojenské muzeum - expozice 1. světové války
Po válce bylo zřízeno Muzeum Památníku osvobození, kde byly umístěny sbírky z let 1914-1918 a 1939-1945. V únoru roku 1948 došlo k uzavření muzea, a expozice, které zcela nevyhovovaly komunistické ideologii byly zcela přeinstalovány. V roce 1951 se zde konala výstava „30 let Komunistické strany Československa„. Zanedlouho po výstavě bylo muzeum opět uzavřeno, a to až do roku 1954, kdy bylo znovuotevřeno pod novým názvem, jako Muzeum Československé armády. Po pádu komunismu v listopadu roku 1989 se z muzea stalo Muzeum odboje a České armády. Tento název byl po nějaké době změněn na Armádní muzeum Žižkov, který zůstal dodnes.

Současnost Vojenské muzeum - expozice 1. světové války
V současné době je expozice muzea rozdělená na tři části. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918 , účasti Čechů a Slováků v ní a politickým a vojenským akcím, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám, třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa. Čtvrtá část je věnována příležitostným výstavám.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Armádní muzeum Žižkov
U Památníku 2
130 05, Praha 3 – Žižkov
web: www.vhu.cz
e-mail: museum@army.cz
tel: +420 973 204 951

GPS: 50.0874431N, 14.4449228E
GPS: 
50°5’14.795″N, 14°26’41.722″E

Otevírací doba:
Armádní muzeum Žižkov je otevřeno každý den, mimo pondělí, od 10.00 do 18.00 hodin.

Vstupné:
zdarma

Spojení:
Bus č. 133, 175, 209 – zastávka U Památníku
Tram č. 5, 9, 26, 55, 58 – zastávka Husinecká
Metro: B, C – Florenc (odtud autobusem číslo 133, 175 na zastávku U Památníku)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Armádní muzeum Žižkov 50.087352, 14.444989 Armádní muzeum  Armádní muzeum na pražském Žižkově nabízí výlet do historie novodobého vojenství. Najdete zde expozice věnované období od první světové války až po současnost. Adresa: Armádní muzeum Žižkov, U Památníku 2, 130 00, Praha 3 GPS: 50.087352N, 14.444989E Kontakty: tel: +420 973 204 951 muzeum@army.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/armadni-muzeum-zizkov Otevřeno: Út - Ne: 10.00 – 18.00, úterý zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

  • Turistický průvodce PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

  • Samostatná mapa k trase PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Letecké muzeum Kbely | Bezbariérová trasa Prahou: Pražskými sady » »

Both comments and pings are currently closed.

2 reakce u článku “Armádní muzeum Žižkov”

  1. ing.Miroslav Dresler napsal:

    Naše rodina se starala v osmdesátých letech o plukovníka Matěje Solanského, který byl během války vedoucím útvaru šifry u plukovníka Moravce v Londýně. Chtěl jsem se dozvědět, co je o něm známo v muzeu a chtěl jsem poslat mailem fotografie některých dokumentů, které se ho týkaly, bohužel nedovedu se dozvědět spojení mailem do muzea.

  2. petra napsal:

    Kontak do armádního muzea je: museum@army.cz