Události na Staroměstském náměstí – historické události

Praha 1 - Staroměstské náměstí

Na Staroměstském náměstí se odehrálo množství událostí, které měly veliký význam pro utváření celkové historie naší země. Víte co znamenají křížky na chodníku nedaleko Staroměstské radnice? Pojďme nahlédnout do historie v dobách husitských či do období stavovského povstání.

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Staroměstská defenestrace Praha 1 - Staroměstské náměstí
Píše se rok 1483 a za vlády Ladislava Jagellonského dochází k častým nepokojům ze strany pražského obyvatelstva. To neváhalo, a uchopilo osud do vlastních rukou. Bylo tomu tak v důsledku rozbrojů mezi kališníky a katolíky o to, kdo bude mít ve městě větší moc. Lidé zorganizovali násilný převrat, během kterého vnikali na radnice, a vyhazovali purkmistry a radní. Tyto události se nevyhnuly ani Staroměstské radnici, kde tou dobou převažovali katoličtí radní. V noci na pětadvacátého září vtrhli kališníci na Staroměstskou radnici, zde poranili purkmistra Jana z Klobouků, kterého následně vyhodili z okna Staroměstské radnice na ulici.

 

České stavovské povstání Staroměstské náměstí - Poprava českých pánů
Povstání českých stavů proti Habsburské
nadvládě se datuje do historického období v letech 1618 – 1620. Stavy byly v historii určité skupiny obyvatelstva, jako například šlechta, které postupem času získávaly určitý podíl na vládnutí v zemi. Tento spor mezi panovníkem a šlechtou vyústil v rozsáhlé nepokoje a válečná střetnutí. Stavy byly poraženy dne 8. listopadu roku 1620 v bitvě na Bílé hoře. Panovník následně, na důkaz svého vítězství, a pro výstrahu všem, kteří by se chtěli takto bouřit, nechal na Staroměstském náměstí popravit sedmadvacet vůdců stavovského povstání.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Poprava na Staroměstském náměstí Praha 1 - Staroměstské náměstí
Před Staroměstskou radnici byl popraven například Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Diviš Černín z Chudenic, Ján Jesenský z Jesenova a další. Poprava se konala dne 21. června 1621. Provedl ji kat Jan Mydlář, který odsouzencům uťal hlavy mečem. Pro tuto příležitost měl připraveny čtyři meče, kdy na každý z nich následně vyryl jména těch, které pod jeho čepelí zemřeli. Těla popravených byla následně předána rodinám, dvanáct hlav však bylo pro výstrahu všem vystaveno na Staroměstské mostecké věži. Zde byly umístěny až do roku 1631. Vraťme se ale zpět na Staroměstské náměstí. Místo popravy zde připomínají dlažební kostky ve tvaru sedmadvaceti bílých křížů nedaleko Staroměstské radnice. Jen díky tomu se máte možnost představit, jak to asi na Staroměstském náměstív roce 1621 vypadalo, a kde přesně bylo popraviště umístěno

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město, 110 00

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 133 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

GPS: 50.086764,14.419971

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »

foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


« « Dům U Kamenného zvonu skrýval po staletí mnoho pokladů | Staroměstský orloj – kalendářní deska » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář