Specifická atmosféra Žižkova

Zizkov - Prokopova ulice na konci Bezovka

Žižkov byl od začátku budován jako dělnická čtvrť pro pražskou chudinu, ale ne lůzu. Díky tomu se vytvořila specifická čtvrť, která žila svým vlastním životem a řídila se svými vlastními pravidly. Nahlédněme o sto let zpět a nasajme vůni starého Žižkova

Pha3 - Zizkov1

Pražský Žižkov

Žižkov vždy býval specifická pražská čtvrt se svojí vlastní atmosférou. Pojďte a poznejte krásy a památky Žižkova.

» Pokračování »

Žižkovská republika: Starý Žižkov
Žižkovská republika a nebo chcete-li, město ve městě či stát ve státě, bylo a vlastně ještě je území o rozloze několika desítek čtverečních kilometrů. Začínalo Příběnickou ulicí nad Bulharem a táhlo se přes „Žižkaperk“ až k náměstí Jiřího z Poděbrad a daleko za „Olšana“. Čas, změny systémů, prostě doba zcela smazaly atmosféru, která zde vládla ještě poměrně dlouho po druhé světové válce.

Do nástupu televize bylo ještě daleko, rádio bylo žhavou novinkou a bylo dostupné jen pro vyvolené. Nad knihami tu nikdo příliš nevysedával a jak se oteplilo, žilo se na ulici. Málokdo se tísnil v nevelkých a někdy dost tmavých bytech s lacinou žárovkou. Hospůdek zde bylo požehnaně. I když v nich stále hučelo, mnoho popíjejících si své půllitry stavělo na okenní parapety v přízemí nebo na schody vedoucí do domů a se zálibou zde pokuřovali a klábosili. Na Žižkově se jednoduše žilo venku. Cigárka se  ubalovala z papírků a laciného tabáku. Pepíci je mistrně drželi v koutcích úst nebo přilepená na spodním rtu, kde se spolehlivě pohybovala i při temperamentní konverzaci. Frajeři, kteří nonšalantně vytahovali tabatěrky s kupovanými cigaretami s nimi rádi při zavírání hlučně klapali. Museli ale být místní, jinak byli podezřelí a koledovali si o to, aby jim někdo natloukl „hornu“.

Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Žižkovský Pepíci - ilustrativní fotografie Milovníci  „čertových obrázků“ si nosili ze dvorků bedýnky a až do setmění mazali mariáš, dardu nebo cvika. Skoro v každé druhé ulici někdo ze starší generace hrál na harmoniku heligonku pro potěšení svoje i ostatních. Vždycky mu někdo koupil nějaké to pivo. Ženy probíraly své záležitosti na dvorcích nebo pavlačích, či jen tak z okna do okna v užších ulicích. Kluci kopali do hadráků, což byly míče z cucků, nacpaných a zašitých do starých punčoch. Na každém plácku se hrály kuličky. Kdo měl cíněnky nebo duhovky byl král. Her byla spousta, ale ty se hrály i jinde. Kluci se také dost prali. Mezi sebou, s partami z jiných ulic nebo s cizáky z jiných čtvrtí. To pak všichni drželi při sobě. Bylo mezi nimi i více praků než kde jinde, ale střílelo se víc „bábrlatama“ z papíru než kameny. Rozbít okno znamenal doma pěkný „vix“ protože to byl výdaj navíc. Děvčata skákala „panáky„, kouzlila se švihadly nebo si navzájem vytvářela složité účesy.

Motto: Dvacetikorůna, néni tak veliká, aby porazíla Žižkovskýho Pepíka…..

Žižkovský Pepík: Žižkovský frajer v podání herce Karla Heřmánka ve filmu Fešák Hubert
Rodilé Žižkováky bylo snadné hned poznat podle intonace protahovaných slov. Učitelé a rodiče, kterým to vadilo, je často napomínali slovem „nezpívej„. Nikde jinde v Praze se tak nemluvilo, ale stačilo jen přejít ulici do té jejich země a hned bylo slyšet zpívání na každém rohu. „Cápkové“, dnes bychom řekli puberťáci, měli též specifickou chůzi a pohyby. Takové „ranařské“. Některým to vydrželo až do vyššího věku a pokud se někde někdo takto projevil, hned se s despektem řeklo, že ten je odněkud ze Žižkova. Žižkov byl dělnickou čtvrtí, ale byla zde samozřejmě zastoupena i různá drobná řemesla. Sociální tlaky v různých krizích, kdy se chudí stávali ještě chudšími, navozovaly drsnější atmosféru. Nikdo se ale nemusel bát vyjít na ulici, jako leckde dnes. Drobné neshody se vyřizovaly na místě a málokdo rád s něčím chodil na úřady a policii. Napětí vládlo hlavně na častých tancovačkách, hlavně když přišli „ometáci“ z jiných čtvrtí. Na to byli Žižkováci zvlášť citliví, aby jim sem někdo chodil za jejich holkama. Ti co si přesto troufli, také nebyli žádní „houskové či chabrusové„, tak bývalo někdy dost dusno.

Na Žižkově nikdy nikdo moc nechodil „do houslí“, tak ještě v padesátých letech,- i když to bylo „nesocialistické“, bylo zde snadnější než kde jinde „dostat na budku“. Ale jak se lidé, alespoň společensky, začali mít lépe atmosféra starého Žižkova  pomalu mizela a dnes již nikdo rodilého Žižkováka nepozná.

Karel Pokorný

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – popis památky | Kostel svatého Prokopa » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář