Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !
Dům U Černé Matky Boží – nejstarší kubistický dům v Praze
Mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem uvidíte jedno z nejvýznamnějších děl české kubistické architektury, dům U Černé Matky Boží. Budova byla dokončena jen krátce po nedalekém Obecním domě, tedy v roce 1912, přesto jsou obě budovy zcela odlišné. Z části se jednalo o záměr, dům měl být protipólem výrazně secesní budovy Obecního domu. Název budova nese po barokním domu, který stál původně na jejím místě, kromě názvu zůstalo i domovní znamení, černá soška madony, umístěná na rohu budovy. Dnes se zde nachází muzeum kubismu a příjemná kavárna Café Orient.
………………………………………………………………………………………………………………………
Rozcestník: více článků o DOMĚ U ČERNÉ MATKY BOŽÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Dům U Černé Matky Boží – panoramatická fotografie
Dům U Černé Matky Boží, nebo také známý jako „U zlaté mříže„, byl postaven v letech 1911 – 1912 architektem Josefem Gočárem. Na místě, kde tento dům vyrostl, stával v minulosti barokní dům rytířů Granovských. Granovští byli známi jako správci Ungeltu, tedy Týnského dvora. Představovali pražský měšťanský rod povýšený od krále Ferdinanda I. Habsburského do rytířského stavu za věrnost při prvním stavovském povstání. Díky přízni panovníka si také mohli vystavět honosný palác Granovských v již zmíněném a nedalekém Ungeltu. Tento palác je považován za jeden z nejkrásnějších renesančních domů Prahy. Z původního domu Granovských bylo na současný dům U Černé Matky Boží přeneseno domovní znamení – Soška černé madony ve zlaté mříži, od níž pochází i jeho nynější název.
Zadavatelem stavby domu U Černé Matky Boží byl obchodník František Herbst. Architektem se stal 31 letý Josef Gočár a měl zde vystavět impozantní obchodní dům. Zajímavostí stavby je, že se Gočárův první návrh nesetkal s pochopením pražského Magistrátu jako posuzovatele stavby ani veřejnosti. Vůbec prý neladil s tamějším historickým prostředím Starého Města. Sebejistý Gočár ovšem na výtky a výzvy k přepracování projektu zareagoval po svém. Doplnil do něj další a ještě výraznější kubistické prvky domu, jako balkónové zábradlí nebo nový vchod. A stavba byla zahájena. Gočár navrhl také interiér domu. V suterénu byla vinárna, v prvním patře slavná kavárna Grand Café Orient, ve 2. patře obchody s textilem, konfekcí a módním zbožím, ve třetím kanceláře, ve 4. patře byt a kancelář správce a v 5. patře komora, půda a prádelna.
Budova sloužila jako obchodní dům pouze do roku 1922. Kavárna zanikla již ve 20.letech, prý pro svoji nemodernost. Po I. světové válce vzaly za své i obchody a vy byste zde našli banku. Po II. světové válce se opět vše změnilo a usídlil se zde národní podnik Výstavnictví, který zde přečkal až do 90.let minulého století.
Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?TIP: Akce na tento víkend v Praze
Obnova budovy spolu se vznikem muzea
V letech 1993 – 1994 se v již značně poničeném domě rozběhla rozsáhlá rekonstrukce pod záštitou Karla Pragera. Dům byl opraven dle původního Gočárova projektu. Současně byla dostavěna i nádherná prosklená střecha, čím byl dokončen původní a nezrealizovaný plán z roku 1911. Po rekonstrukci byl dům opět otevřen široké veřejnosti a v budově je nyní Muzeum českého kubismu. V jeho prvním patře je opět otevřena kubistická kavárna „Grand Café Orient“, která se nese v duchu českého kubismu. V druhém a třetím poschodí domu je výstava Český kubismus, která je zaměřena na období let 1910 – 1919, tj. na nejvýznamnější etapu kubismu v českých zemích. Čtvrté poschodí je věnováno krátkodobým výstavám.
Dům U Černé Matky Boží byl v roce 2010 zařazen na seznam národních kulturních památek
Dům U Černé Matky Boží najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si
………………………………………………………………………………………………………………………
Legendy a zajímavosti domu U Černé Matky boží
Černá madona nebo také Černá Matka Boží. Tak se velmi často nazývá vyobrazení Madony s dítětem, které má kořeny již v předkřesťanské době. V Egyptě představovala nejuctívanější bohyni celé egyptské mytologie Isis. Jedna z nejstarších legend o Černých madonách říká, že se v jejich blízkosti nacházejí podzemní chodby, prameny a další mystické prostory a to se i zde skutečně potvrdilo.
Ungelt je jednou z nejcennějších a nejkrásnějších památek Prahy
Nalezneme jej nedaleko Staroměstského náměstí. K čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil a proč do jeho bran mířily tisíce lidí z celého světa?
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 18.5.2016 - 30.9.2031: Výstava Český kubismus v domě U Černé Matky Boží
Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...Kalendář akcí v Praze
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Dům U Černé Matky Boží
Praha 1 – Staré Město
Ovocný trh 569/19
110 00 Praha 1 – Staré Město
GPS: 50.0869719N, 14.4254936E
GPS: 50°5’13.099″N, 14°25’31.777″E
Expozice Český Kubismus
Email: objednavky@upm.cz,
Telefon: +420 725038628
Web: http://www.czkubismus.cz/
Otevírací doba:
Úterý – Neděle: 13.00 – 18.00
Informace o otevírací době klikněte zde
Vstupné:
Plné: 150,-Kč
Snížené: 80,-Kč
Informace o vstupném klikněte zde
Bezbariérovost: ne
Spojení:
Tram: 6, 8, 14, 15, 26, 51, 94, 96, 91, 92 - Náměstí Republiky
Bus: 207, 911, 905, 907 - Náměstí Republiky
Metro: B - Náměstí Republiky
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)
Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.
………………………………………………………………………………………………………………………
DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Věděli jste, že Obecní dům byl postaven jako reprezentativní stavba nejen po stránce architektonické, ale také technické? Hledali byste v něm 28 výtahů, vzduchotechniku s dálkovým ovládáním nebo první použití linolea u nás ?Obecní dům - nevídaná stavba tehdejší střední Evropy
Prašná brána byla součástí středověké hradby, která obepínala celé Staré Město a bylo jí možné do města vejít. Byla postavena roku 1475 v gotickém slohu Matějem Rejskem z Prostějova jako dar Staroměstských králi Vladislavu JagellonskémuPrašná brána byla součástí středověkých hradeb Prahy
………………………………………………………………………………………………………………………
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Dům U Černé Matky Boží – zajímavosti a legendy | Kostel sv. Jakuba » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.