Werichova vila na Kampě

Ostrov Kampa - Werichova vila

Vila, rozprostírající se na pražské Kampě v blízkosti Lichtenštejnského paláce a nedalekého parku, je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi, jako byl například významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský, či slavný český herec Jan Werich, jehož jméno vila dnes nese.

Vše o  Werichově vile na Kampě více čtěte zde

Historie domu Praha 1 - Werichova vila
Ohlédneme-li se do daleké historie, přeneseme se do období šestnáctého století. V té době se zde rozprostírala rozsáhlá zahrada, mezi místními obyvateli známá pod názvem Komínkovská. V zahradě byla roku 1635 vystavěna pozoruhodná barokní budova, ve které byla později zřízena koželužna, tedy místo, sloužící k výrobě a zpracování kůže. Koželužnu v té době vlastnil Servác Engl z Engelflusu. V osmnáctém století přešla vila do vlastnictví rodu Nosticů. Ti měli čtyři syny, pro které bylo potřeba obstarat vychovatele, kterým se stal Josef Dobrovský.

Josef Dobrovský Praha 1 - Werichova vila - Podkrovi
Dobrovský byl významný český historik a spisovatel, který se proslavil především v době českého národního obrození, kdy významně přispěl k posílení významu českého jazyka, a prosazení české literatury vůbec. Mezi Dobrovského tvorbu je nutno zmínit například dílo Dějiny českého jazyka a literatury nebo Zevrubná mluvnice jazyka českého. Vychovatel Nosticových dětí však roku 1798 velmi vážně onemocněl. Jelikož si jej hrabě Nostic velice vážil, nabídl mu, aby dům použil pro svůj léčebný pobyt, a nechal pro tyto účely domek upravit. Dobrovský zde bydlel až do roku 1803. V roce 1947 byl na jeho počest vytvořen pomník, který si v současné době můžeme prohlédnout právě na Kampě, nedaleko vily, ve které Dobrovský bydlel. Proto je dům někdy také označován jako Dům Josefa Dobrovského.

Další významné osobnosti
Kromě jména Josefa Dobrovského je vila spojena s mnoha dalšími významnými osobnostmi naší historie. Kupříkladu zde letech 1929 – 1940 žil významný vědec, historik Zdeněk Wirth, jehož pamětní deska s jeho bustou je umístěna u hlavního vchodu. Jelikož má vila dvě patra, bydlelo zde někdy hned několik lidí najednou. Od roku 1945 totiž v horním patře žil společně se svou rodinou, významný český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scenárista, Jan Werich. Od roku 1948  do roku 1968 ve vile společně s Werichovými, bydlel v přízemí domu také český básník Vladimír Holan. Rodina Werichova zde bydlela až do umělcovy smrti v roce 1980. O pět let později se do domu nastěhovala Anna Havránková – Slavíčková, která pocházela z rodiny významného malíře Antonína Slavíčka.

Voskovec, Werich – Osvobozené divadlo Praha 1 - Werichova vila
Jan Werich, společně se svým gymnaziálním přítelem Jiřím Voskovcem patří mezi nejvýznamnější představitele Osvobozeného divadla. Jeho činnosti byla prakticky zahájena první hrou Jiří Voskovce a Jana Wericha s názvem Vest Pocket Revue. Společně s oběma autory v divadle účinkoval také hudebník  Jaroslav Ježek. Tento významný hudební skladatel dokázal neprodleně složit hudbu i text písně k náhodně publikem vybraným slovům. Autorské hry těchto umělců měly velký úspěch a byly velmi populární. Mezi nejvýznamnější z nich patří například Balada z hadrů, Rub a líc, Pěst na oko, Nebe na zemi, Smoking revue, Osel a stín či Kat a blázen.

Současnost Praha 1 - Werichova vila - plakátový strop
Stejně tak, jako ostatní  památky na ostrově Kampa , nevyhnula se ani Werichova vila na Kampě ničivým povodním, které v roce 2002 postihly  území Hlavního města Prahy. Povodně se velmi podepsaly na stavu vily. Voda zaplavila velkou část budovy, a její následky doposud nebyly odstraněny. V roce 2008 získala Werichův dům nadace Jana a Medy Mládkových. Stavební práce na záchranu památky byly však provedeny pouze zvenku. Vnitřní prostory zůstaly nadále nezrekonstruovány.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Sovových mlýnů 4/506
ostrov Kampa
Praha 1, 110 00

GPS: 50°5’7.481″N, 14°24’28.854″E
GPS: 50.0854114N, 14.4080150E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Werichova vila 50.084959, 14.407926 Werichova vila Vila, rozprostírající se na pražské Kampě v blízkosti Lichtenštejnského paláce a nedalekého parku, je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi, jako byl například významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský, či slavný český herec Jan Werich, jehož jméno vila dnes nese. Adresa: U Sovových mlýnů 4/506 ostrov Kampa http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/werichova-vila-na-kampe

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Tram: 12, 20, 22, 57Malostranské náměstí
Bus: 292 – Malostranské náměstí
Metro: A – Malostranská (odtud 12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)
Odtud směrem ke Karlovu mostu, na mostě vpravo ulicí Na Kampě

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Werichova vila – stálá expozice | Mumie světa » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Werichova vila na Kampě”

  1. Niekoľko krát som navštívil Werichovu kampu v minulosti. V roku 2004 som sa dostal aj dnu. V roku 2005 som uviedol svoje producentské dielo, divadelnú hru Jakuba Nvotu a Kamila Žišku PIANO REVUE homage V+W,ktorú sme hrali v ŠTÚDIU L+S (u pána Lasicu). Hra bola zananmenaná Slovenským rozhlasom a STV, a vyšla knižne, pričom jej „krstným otcom“ je František Cinger.
    Chcel by som venovať záznamy (rozhlasový a televízny) ako aj kniu spolu s niekoľkými recenzimi z tlače do domu Jana Wericha ako súčasť výstavy. Táto produkcia je asi naväčšia pocta ktorá sa dvojici, či trojici V+W+J na Slovensku zrealizovala.S radosťou budem čakať na odpoveď. Jw

Zanechat komentář