Hummer centrum

Werichova vila na Kampě

Ostrov Kampa - Werichova vila

Vila, rozprostírající se na pražské Kampě v blízkosti Lichtenštejnského paláce a nedalekého parku, je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi, jako byl například významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský, či slavný český herec Jan Werich, jehož jméno vila dnes nese.

Rozcestník:vše o  Werichově vile na Kampě více čtěte zde

Historie domu Ostrov Kampa - Werichova vila a socha Dobrovského
Ohlédneme-li se do daleké historie, přeneseme se do období šestnáctého století. V té době se zde rozprostírala rozsáhlá zahrada, mezi místními obyvateli známá pod názvem Komínkovská. V zahradě byla roku 1635 vystavěna pozoruhodná barokní budova, ve které byla později zřízena koželužna, tedy místo, sloužící k výrobě a zpracování kůže. Koželužnu v té době vlastnil Servác Engl z Engelflusu. V osmnáctém století přešla vila do vlastnictví rodu Nosticů. Ti měli čtyři syny, pro které bylo potřeba obstarat vychovatele, kterým se stal Josef Dobrovský.

Ostrov Kampa - socha Josefa Dobrovského Josef Dobrovský
Dobrovský byl významný český historik a spisovatel, který se proslavil především v době českého národního obrození, kdy významně přispěl k posílení významu českého jazyka, a prosazení české literatury vůbec. Mezi Dobrovského tvorbu je nutno zmínit například dílo Dějiny českého jazyka a literatury nebo Zevrubná mluvnice jazyka českého. Vychovatel Nosticových dětí však roku 1798 velmi vážně onemocněl. Jelikož si jej hrabě Nostic velice vážil, nabídl mu, aby dům použil pro svůj léčebný pobyt, a nechal pro tyto účely domek upravit. Dobrovský zde bydlel až do roku 1803. V roce 1947 byl na jeho počest vytvořen pomník, který si v současné době můžeme prohlédnout právě na Kampě, nedaleko vily, ve které Dobrovský bydlel. Proto je dům někdy také označován jako Dům Josefa Dobrovského.

Další významné osobnosti
Kromě jména Josefa Dobrovského je vila spojena s mnoha dalšími významnými osobnostmi naší historie. Kupříkladu zde letech 1929 – 1940 žil významný vědec, historik Zdeněk Wirth, jehož pamětní deska s jeho bustou je umístěna u hlavního vchodu. Jelikož má vila dvě patra, bydlelo zde někdy hned několik lidí najednou. Od roku 1945 totiž v horním patře žil společně se svou rodinou, významný český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scenárista, Jan Werich. Od roku 1948  do roku 1968 ve vile společně s Werichovými, bydlel v přízemí domu také český básník Vladimír Holan. Rodina Werichova zde bydlela až do umělcovy smrti v roce 1980. O pět let později se do domu nastěhovala Anna Havránková – Slavíčková, která pocházela z rodiny významného malíře Antonína Slavíčka.

Pha1 - Kampa01

Kouzelná Pražská KAMPA a okolí

Pražský ostrov Kampa patří mezi nejvýznamnější památky Prahy. Je to malebné zákoutí se spoustou zajímavých míst a historických památek. Klikněte na tuto upoutávku a přejděte na stránku o Kampě.

» Pokračování »

Voskovec, Werich – Osvobozené divadlo Jan Werich - Císařův pekař – Pekařův císař
Jan Werich, společně se svým gymnaziálním přítelem Jiřím Voskovcem patří mezi nejvýznamnější představitele Osvobozeného divadla. Jeho činnosti byla prakticky zahájena první hrou Jiří Voskovce a Jana Wericha s názvem Vest Pocket Revue. Společně s oběma autory v divadle účinkoval také hudebník  Jaroslav Ježek. Tento významný hudební skladatel dokázal neprodleně složit hudbu i text písně k náhodně publikem vybraným slovům. Autorské hry těchto umělců měly velký úspěch a byly velmi populární. Mezi nejvýznamnější z nich patří například Balada z hadrů, Rub a líc, Pěst na oko, Nebe na zemi, Smoking revue, Osel a stín či Kat a blázen.

Současnost Ostrov Kampa - Werichova vila
Stejně tak, jako ostatní  památky na ostrově Kampa , nevyhnula se ani Werichova vila na Kampě ničivým povodním, které v roce 2002 postihly  území Hlavního města Prahy. Povodně se velmi podepsaly na stavu vily. Voda zaplavila velkou část budovy, a její následky doposud nebyly odstraněny. V roce 2008 získala Werichův dům nadace Jana a Medy Mládkových. Stavební práce na záchranu památky byly však provedeny pouze zvenku. Vnitřní prostory zůstaly nadále nezrekonstruovány.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Sovových mlýnů 4/506
ostrov Kampa
Praha 1, 110 00

GPS: 50°5’7.481″N, 14°24’28.854″E
GPS: 50.0854114N, 14.4080150E

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Malostranské náměstí
Bus: 292 – Malostranské náměstí
Metro: A – Malostranská (odtud 12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)
Odtud směrem ke Karlovu mostu, na mostě vpravo ulicí Na Kampě

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Werichova vila 50.084959, 14.407926 Werichova vila Vila, rozprostírající se na pražské Kampě v blízkosti Lichtenštejnského paláce a nedalekého parku, je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi, jako byl například významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský, či slavný český herec Jan Werich, jehož jméno vila dnes nese. Adresa: U Sovových mlýnů 4/506 ostrov Kampa http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/werichova-vila-na-kampe

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 8,9 MiB)

Aktualizováno: 5.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 16,5 MiB)

Aktualizováno: 27.12.2015 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

muzeum_ceskeho_granatu_web

Muzeum českého granátu

Zveme vás do nového Muzea českého granátu s jedinečnou expozicí šperků zdobených výhradně českým granátem. Kolekce je uceleným průřezem šperkařství od raných dob, kdy se granát začal ve šperkařství používat, až do počátku dvacátého století. Dozvíte se vše o historii těžby granátů v českých zemích, technologii broušení a lokalitách výskytu.

» Pokračování »


h

Aktuální tipy na každý víkend!

Sledujte aktuální tipy na víkend. Co dělat, co navštívit, kde zabavit děti. Doufáme, že Vám pomůže při rozhodování jak strávit volný čas.

» Pokračování »


The Chamber_upoutavka

Skutečné dobrodružství v centru Prahy. Nejlepší úniková hra.

Odhalte tajemství císaře Karla IV. v unikátních prostorách ze 14.století! nebo Porazte mocného Hackera a zachraňte svět! nebo Unikněte ze středověkého žaláře v napínavé a dlouho očekávané HŘE NOVÉ GENERACE na Petrském náměstí! a je vám to málo? Možností je mnohem víc ....

» Pokračování »


DumVLACKU_CMYK

Náš tip na prázdniny: 170 LET NEGRELLIHO VIADUKTU

Na jaře roku 1846 začala stavba nejstaršího železničního mostu v Praze. Po tragickém úmrtí Jana Pernera se stavby tehdy ujal rakouský inženýr Alois Negrelli. Současnou podobu viaduktu znázorňuje jeho 160x zmenšený a 7 metrů dlouhý model v Domě vláčků v Praze Na Petřinách. Přijďte si vyfotit jednu z 22 zde provozovaných souprav!

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Stahujte ZDARMA turistické průvodce a mapy Prahou !

NOVÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAHOU 3 S MAPOU A SLEVOVÝMI KUPÓNY! Projděte si pražský Žižkov, Vítkov, Parukářku, zažijte místní neopakovatelnou atmosféru a nezapomeňte cestou využít slevové kupóny ! Vytiskněte si celého průvodce nebo jen mapu se slevovými kupóny do restaurací a na akce, které budete cestou míjet ! Vyberte si tu nejlepší ! Můžete prohlížet i v tabletu nebo mobilu a kupóny ve vybraném podniku nemusíte mít vytištěné, stačí jen ukázat na obrazovce vašeho pomocníka !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DinoPark Žije !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Sochy na Karlově mostě, část VI. | Chrám sv. Mikuláše – jak probíhala stavba » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář