Werichova vila – co zde můžete vidět a zažít

Werichova vila01

Werichova vila – stálá expozice, klubová zóna s kavárnou a bohatý kulturní program. Werichova vila jako celek je díky nadaci Jana a Medy Mládkových otevřená veřejnosti v duchu Werichova hesla: „Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a pak zahyne…“. Werichova vila se od svého otevření skutečně stala oblíbeným místem pro setkávání lidí všech generací.

Vše o  Werichově vile na Kampě více čtěte zde

Praha 1 - Werichova vila Nejen stálá expozice ve sklepení a prvních patrech vily věnovaná Janu Werichovi, jeho době, tvorbě a současníkům, Osvobozenému divadlu, či Vladimíru Holanovi nebo přízemní relaxační klubová zóna s vyhlášenou kavárnou, ale i podkroví Werichovy vily láká návštěvníky svým různorodým kulturním programem. Pečlivě připravovaný program pro všechny stupně školního vzdělávání, divadelní představení, přednášky, koncerty, semináře a taneční vystoupení, workshopy a komentované prohlídky dotvářejí osobitost této unikátní stavby v srdci Kampy.

Historie vily Praha 1 - Werichova vila - Podkrovi
První zmínka o stavbě dnešní Werichovy vily pochází z roku 1580, minimálně od druhé čtvrtiny 17. století zde působila koželužna Serváce Engela, rodem z Belgie, který byl za obranu Prahy proti Švédům povýšen v roce 1648 do šlechtického rodu s přídomkem z Engelsflussu. Část zahrady s dnešní Werichovou vilou získal šlechtický rod Nosticů v roce 1725. Zrušili koželužnu, prostor obezdili a přičlenili jako zahradu k blízkému Nostickému paláci. V roce 1797 nechal Bedřich Nostitz bývalou koželužnu, využívanou do té doby jako zahradní domek, upravit architektem Ingácem Palliardim do dnešní klasicistní podoby. Po rekonstrukci se sem nastěhoval vychovatel rodiny Nosticů Josef Dobrovský. Většina areálu se stala po roce 1918 majetkem pražské obce, včetně tehdejšího Dobrovského domku, který byl rozdělen do několika bytů a využíván k obecnímu bydlení. Úprava objektu byla provedena podle návrhu architekta Bohumila Hübschmanna. V letech 1929 až 1941 bydlel ve Werichově vile, tehdy Dobrovského domku legendární historik umění prof. Zdeněk Wirth, který se vedle vlastní badatelské činnosti výrazně podílel na organizaci kulturního života první republiky a na způsobu uchování, péče a prezentace o movité i nemovité kulturní památky.

Nejznámějším obyvatelem domu čp. 501 na Kampě byl Jan Werich, po kterém nese vila i své současné jméno a jemuž je věnovaná expozice. Přestože Jiří Voskovec bydlel ve vile nejkratší dobu ze všech uvedených osobností, patří k ní stejně neodmyslitelně jako Jan Werich.

Vladimír Holan žil ve Werichově vile v letech 1948–1968. Patřil k nejvýznamnějším českým básníkům a překladatelům, jeho poezie je intelektuálně náročná a řeší základní filozofické otázky lidské existence.

Shodou okolností, daných často nepřehlednou situací během druhé světové války, ve vile v letech 1943–1945 bydlel i iniciátor vzniku československé koreanistiky, korejský historik, archeolog a překladatel Han Hŭng-su (한흥수 / 韓興洙).

Praha 1 - Werichova vila - Dramaticky workshop skoly Poté, co v roce 2002 museli poslední nájemníci opustit Werichovu vilu kvůli povodním, zůstávala vila na Kampě dlouho opuštěná a zchátralá. Po rozsáhlé rekonstrukci, která započala v roce 2012 a při které bylo maximálně zohledněno zachování původních prvků, byl ve výběrovém řízení finálně schválen projekt Musea Kampa-Nadace Jana a Medy Mládkových na oživení Werichovy vily a vila byla Městskou částí Praha 1 pronajata na 10 let.

Při slavnostním otevření v červenci 2017 uvítal první návštěvníky ve vile předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil se slovy: „Sen paní Medy Mládkové se po 15-ti letech úsilí konečně stává skutečností a já jsem moc rád, že v prostorách Werichovy vily vznikla stálá expozice s interaktivními prvky věnovaná mistru Werichovi. Doufám, že se Werichova vila stane oblíbeným místem setkávání. Jan Werich byl společenský člověk a my jsme jeho odkaz chtěli v atmosféře vily zachovat“.

Ostrov Kampa

Stálá xpozice
V prosinci 2017 nově rozšířená expozice v duchu hesla „Jak to bylo u Werichů“ nabízí všem návštěvníkům věrnou rekonstrukci některých místností bytu Jana Wericha podle dobových fotografií. Co měl Jan Werich rád a jak vlastně žil? A jak u Werichů, kde se neustále něco dobrého vařilo, skladovali potraviny? Co Jan Werich sbíral a s kým se přátelil? A jak to bylo s Osvobozeným divadlem?

Co měl Jan Werich rád?
Již poté, co návštěvník vystoupá do prvního patra vily, ocitne se v sále, jehož strop tvoří podsvícené plakáty a programy ke hrám Osvobozeného divadla.
Zde se může ponořit do Werichova světa díky fotografickému karuselu, na kterém najde dobové fotografie Pavla Váchy (Jak bývalo u Werichů, dny všední i sváteční na Kampě, 1966 – 1980), fotografa a rodinného přítele Jana Wericha.

Jelikož není žádným tajemstvím, že Jan Werich byl vášnivým gurmánem, celý život sbíral cizokrajné kuchařky a jídlo zkrátka hrálo v jeho životě výjimečnou a důležitou roli, nepřekvapí návštěvníky, že část karuselu zabírají kuchařské recepty. Rodinná přítelkyně a na čas i hospodyně v domácnosti ve vile na Kampě, paní Tůmová, i díky které můžeme nově přiblížit veřejnosti život Jana Wericha a jeho zvyky, se s námi podělila o jeho 5 nejoblíbenějších receptů.

Vžijte se do světa Osvobozeného divadla Praha 1 - Werichova vila Z divadla do pohadky
V sále věnovaném Osvobozenému divadlu se návštěvníci mohou alespoň na chviličku stát Voskovcem nebo Werichem. Stačí se jen nechat nasnímat kamerou u maskérského stolku a odeslat si svou tvář s bílou maskou, tak typickou pro hry V+W, na vlastní e-mailovou adresu.

Sál filmů a pohádek
Jestli pak znáte Werichovy filmy opravdu dokonale? Manuálně interaktivní kvíz s hláškami z filmů zvládnou jen ti největší fanoušci. Jde o to, přiřadit každou hlášku ke správné fotografii z filmu s Janem Werichem.

…a jak vlastně žil? Praha 1 - Werichova vila - pracovna
Dvě místnosti Werichova bytu postavené přesně podle fotografií – dobový nábytek, likérník, ve kterém měl Jan svou oblíbenou láhev Ballentine’s a slivovici, psací stroj, na kterém psala paní sekretářka to, co Jan diktoval, když již sám špatně viděl, nebo rádio, které hraje Polku nazpívanou Werichem v USA.

Ve skříni Werichovy osobní věci zapůjčené vnučkou Fančou a také spolkem Werichovci, třetinky plzeňského piva, pro které jezdila paní Tůmová Werichovi do Tuzexu a samozřejmě půllitrové láhve piva pro návštěvy za oknem… to vše lze najít v pokojíčku, ze kterého si určitě nezapomeňte zatelefonovat! (V telefonním sluchátku si návštěvník vyslechne Werichův vtip o Gagarinovi, v další místnosti pak druhý telefon a v něm rozhovor W a V přes oceán.)

V menší místnosti z Werichova bytu, ze které si také můžete zatelefonovat z dobového telefonu, shlédnete pohádku O zlaté rybce, kterou Werich převyprávěl v dokumentu pro ČST v roce 1974 a ve Werichově psacím stole spatříte jeho osobní věci, zapůjčené sběrateli. V kouzelném zrcadle na dveřích pokojíčku nahlédnete do Werichovy duše!

Kvelb Praha 1 - Werichova vila - Golem v hnilisti
A jak u Werichů, kde se neustále něco dobrého vařilo, skladovali potraviny? Když Jan Werich ve vile bydlel, byla vlhká a studená. Proto se jako ideální pro skladování potravin jevil chladný kumbálek pod schody na půdu, který byl zároveň poblíž kuchyně. A co přesně v něm bylo? Nakoukněte kukátkem v zelených dvířkách přímo do hlubin Werichovic kvelbu a nechte se překvapit tím, co uvidíte.

Golem ve sklepení ožívá
V hliništi, sklepení vily, můžete vymodelovat svého malého Golema nebo oživit velkého Golema šémem a zhlédnout interaktivní příběh, který vás stezkami čtyř živlů provede historií stvoření Golema. Vizualizovaná cesta, zahalená židovskou mystikou, protkaná tajemství hvězd a znamení rudolfinské Prahy, na které dostaneme životní poučení, vyústí ve Staronové synagoze.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

ADRESA A KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Sovových mlýnů 4/506
ostrov Kampa
Praha 1, 110 00

GPS: 50°5’7.481″N, 14°24’28.854″E
GPS: 50.0854114N, 14.4080150E

Tel.: (+420) 251 511 669

info@werichovavila.cz

http://www.werichovavila.cz

………………………………………………………………………………………………………………………

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

………………………………………………………………………………………………………………………

Okruh 1
stálá expozice, sklepní expozice, klubová zóna
Otevřeno 10 – 18 hodin

Jednorázový vstup
Dospělý: 90,- Kč
Student/ZTP/Senior: 50,- Kč
Dítě (3 – 15 let): 50,- Kč
Rodina (2 dospělí + 3 děti): 200,- Kč

Okruh 2
klubová zóna, sklepní expozice
Otevřeno 08 – 20 hodin
Jednorázový vstup: 20,- Kč
Půlroční členství: 50,- Kč

Aktuální kulturní program:
http://www.werichovavila.cz/udalosti/

Program pro školy:
http://www.werichovavila.cz/programy/

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Werichova vila 50.084959, 14.407926 Werichova vila Vila, rozprostírající se na pražské Kampě v blízkosti Lichtenštejnského paláce a nedalekého parku, je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi, jako byl například významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský, či slavný český herec Jan Werich, jehož jméno vila dnes nese. Adresa: U Sovových mlýnů 4/506 ostrov Kampa http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/werichova-vila-na-kampe

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Tram: 12, 20, 22, 57Malostranské náměstí
Bus: 292 – Malostranské náměstí
Metro: A – Malostranská (odtud 12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)
Odtud směrem ke Karlovu mostu, na mostě vpravo ulicí Na Kampě

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



 

« « Mumie světa | Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář