Vyšehrad – dům Popelky Biliánové a Jedličkův ústav.

Pha2 - Jedličkův ústav

Ještě před vstupem do nejstarší části pevnosti, od Táborské brány, najdeme dva domy. Jedná se o dům spisovatelky Popelky Biliánové a o známý Jedličkův ústav.

-

Vše o Vyšehradu najdete zde

Malý domek velké ženy Vyšehrad - dům Popelky Biliánové
Do slova pár kroků za torzem brány Špička, se nalézá nenápadný přízemní domek. Tato budova postavená v 19. století sloužila jako kancelář a byt úředníka vybírající clo a potravní daň. Tabulka vedle vchodu upozorňuje, že v něm žila a dožila Popelka Biliánová, která byla známou a významnou osobností Vyšehradu a Prahy. Popelka byla činná v mnoha hnutích, byla spoluzakladatelkou skautingu, spisovatelkou a zejména popularizátorkou místních i pražských pamětihodností. Její největší láskou byl Vyšehrad a přilehlé Podskalí. Ke vší nadšenecké činnosti, ještě sama provázela návštěvníky po zdejších památkách a kasematech.   

Jedličkův ústav Vyšehrad - Jedličkův ústav
Přímo naproti domku Popelky Biliánové se nachází jedna z budov takzvaného Jedličkova ústavu. Tento ústav byl zbudován v roce 1913 pro děti s vrozenými tělesnými vadami, o které   se rodiče nemohli a nebo nechtěli starat. Objekt byl vícekrát upravován a rozšiřován, aby se postiženým usnadnil a zhodnotil jejich život.

Budova ústavu
Budova ústavu byla zbudována na místě jedné ze sedmi mohutných gotických věží v 17. století sloužila jako   hospoda. Zajímavostí této budovy je její napojení na barokní opevnění a straně levé a  na krátký úsek původní gotické hradby na straně pravé. Tato hradba byla ale snížena a cimbuří nahrazeno v baroku střílnami. Z gotického hradu, který stál na Vyšehradě vedly tři únikové branky. Právě jedna z nich je patrná u zadního traktu této budovy a spatřit ji lze z levé strany Leopoldovy brány.

Profesor Mudr. Rudolf Hrdlička Vyšehrad - Jedličkův ústav (vlevo) a dům Popelky Biliánové (vpravo)
Předsedou představenstva Podolského sanatoria byl Mudr. Rudolf Jedlička, který se dal přesvědčit svými kolegy a z budovy na spadnutí, nechal vybudovat ústav pro tělesně postižené děti. Jako chirurg získal světovou pověst jako mecenáš a humanista, který léčil nemajetné lidi zásadně zadarmo. Ironií osudu je, že po vynálezu rentgenu, který ještě dostatečně vyšetřující lékaře nechránil, ho velmi často používal v diagnostice i v léčení nádorů.  Bohužel brzy tento mecenáš zemřel právě na nemoc z ozáření

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Dům Popelky Biliánové

loading map - please wait...

Dům Popelky Biliánové 50.062566, 14.422903 Dům Popelky Biliánové Do slova pár kroků za torzem brány Špička, se nalézá nenápadný přízemní domek. Tato budova postavená v 19. století sloužila jako kancelář a byt úředníka vybírající clo a potravní daň. Tabulka vedle vchodu upozorňuje, že v něm žila a dožila Popelka Biliánová, která byla známou a významnou osobností Vyšehradu a Prahy. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-dum-popelky-bilianove-a-jedlickuv-ustav

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Jedličkův ústav

loading map - please wait...

Jedličkův ústav 50.062608, 14.422345 Jedličkův ústav Přímo naproti domku Popelky Biliánové se nachází jedna z budov takzvaného Jedličkova ústavu. Tento ústav byl zbudován v roce 1913 pro děti s vrozenými tělesnými vadami, o které   se rodiče nemohli a nebo nechtěli starat. Objekt byl vícekrát upravován a rozšiřován, aby se postiženým usnadnil a zhodnotil jejich život. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-dum-popelky-bilianove-a-jedlickuv-ustav

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Vyšehrad – od napoleonských válek po současnost | Vyšehrad – brána Špička » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Vyšehrad – dům Popelky Biliánové a Jedličkův ústav.”

  1. PhDr. Martin Herzán napsal:

    Pokud by někoho zajímaly podrobnosti o této úžasné spisovatelce, vlastním unikátní originální sepsané vzpomínky na ni od lidí, kteří ji osobně znali i informace o jejím domě, v němž nakonec zemřela. Naopak od Vás uvítám jakékoliv doplnění k jejímu životu či onomu domu. Tel. 604 592 889 herzan.m@post.cz

  2. Jiřina Moringlová napsal:

    Dobrý den, Popelku Biliánovou jsem poznala jen jako čtenářka jejích knih, první byla Do panského stavu. Jedličkův ústav znám lépe, neboť můj syn je už 40 let vozíčkář a trávil tam také nějaký čas, dodnes tam jezdí hrát sport boccia, je členem TJ JÚŠ. Mám jen připomínku, opravte si prosím v nadpisu o Rudolfu Jedličkovi nadpis, máte tam omylem Rudolf Hrdlička… děkuji za vaše stránky.

Zanechat komentář