Vyšehrad – dům Popelky Biliánové a Jedličkův ústav.

Pha2 - Jedličkův ústav

Ještě před vstupem do nejstarší části pevnosti, od Táborské brány, najdeme dva domy. Jedná se o dům spisovatelky Popelky Biliánové a o známý Jedličkův ústav.

-

Vše o Vyšehradu najdete zde

Malý domek velké ženy Vyšehrad - dům Popelky Biliánové
Do slova pár kroků za torzem brány Špička, se nalézá nenápadný přízemní domek. Tato budova postavená v 19. století sloužila jako kancelář a byt úředníka vybírající clo a potravní daň. Tabulka vedle vchodu upozorňuje, že v něm žila a dožila Popelka Biliánová, která byla známou a významnou osobností Vyšehradu a Prahy. Popelka byla činná v mnoha hnutích, byla spoluzakladatelkou skautingu, spisovatelkou a zejména popularizátorkou místních i pražských pamětihodností. Její největší láskou byl Vyšehrad a přilehlé Podskalí. Ke vší nadšenecké činnosti, ještě sama provázela návštěvníky po zdejších památkách a kasematech.   

Jedličkův ústav Vyšehrad - Jedličkův ústav
Přímo naproti domku Popelky Biliánové se nachází jedna z budov takzvaného Jedličkova ústavu. Tento ústav byl zbudován v roce 1913 pro děti s vrozenými tělesnými vadami, o které   se rodiče nemohli a nebo nechtěli starat. Objekt byl vícekrát upravován a rozšiřován, aby se postiženým usnadnil a zhodnotil jejich život.

Budova ústavu
Budova ústavu byla zbudována na místě jedné ze sedmi mohutných gotických věží v 17. století sloužila jako   hospoda. Zajímavostí této budovy je její napojení na barokní opevnění a straně levé a  na krátký úsek původní gotické hradby na straně pravé. Tato hradba byla ale snížena a cimbuří nahrazeno v baroku střílnami. Z gotického hradu, který stál na Vyšehradě vedly tři únikové branky. Právě jedna z nich je patrná u zadního traktu této budovy a spatřit ji lze z levé strany Leopoldovy brány.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Profesor Mudr. Rudolf Hrdlička Vyšehrad - Jedličkův ústav (vlevo) a dům Popelky Biliánové (vpravo)
Předsedou představenstva Podolského sanatoria byl Mudr. Rudolf Jedlička, který se dal přesvědčit svými kolegy a z budovy na spadnutí, nechal vybudovat ústav pro tělesně postižené děti. Jako chirurg získal světovou pověst jako mecenáš a humanista, který léčil nemajetné lidi zásadně zadarmo. Ironií osudu je, že po vynálezu rentgenu, který ještě dostatečně vyšetřující lékaře nechránil, ho velmi často používal v diagnostice i v léčení nádorů.  Bohužel brzy tento mecenáš zemřel právě na nemoc z ozáření

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Dům Popelky Biliánové

loading map - please wait...

Dům Popelky Biliánové 50.062566, 14.422903 Dům Popelky Biliánové Do slova pár kroků za torzem brány Špička, se nalézá nenápadný přízemní domek. Tato budova postavená v 19. století sloužila jako kancelář a byt úředníka vybírající clo a potravní daň. Tabulka vedle vchodu upozorňuje, že v něm žila a dožila Popelka Biliánová, která byla známou a významnou osobností Vyšehradu a Prahy. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-dum-popelky-bilianove-a-jedlickuv-ustav

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Jedličkův ústav

loading map - please wait...

Jedličkův ústav 50.062608, 14.422345 Jedličkův ústav Přímo naproti domku Popelky Biliánové se nachází jedna z budov takzvaného Jedličkova ústavu. Tento ústav byl zbudován v roce 1913 pro děti s vrozenými tělesnými vadami, o které   se rodiče nemohli a nebo nechtěli starat. Objekt byl vícekrát upravován a rozšiřován, aby se postiženým usnadnil a zhodnotil jejich život. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-dum-popelky-bilianove-a-jedlickuv-ustav

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Vyšehrad – od napoleonských válek po současnost | Vyšehrad – brána Špička » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Vyšehrad – dům Popelky Biliánové a Jedličkův ústav.”

  1. PhDr. Martin Herzán napsal:

    Pokud by někoho zajímaly podrobnosti o této úžasné spisovatelce, vlastním unikátní originální sepsané vzpomínky na ni od lidí, kteří ji osobně znali i informace o jejím domě, v němž nakonec zemřela. Naopak od Vás uvítám jakékoliv doplnění k jejímu životu či onomu domu. Tel. 604 592 889 herzan.m@post.cz

  2. Jiřina Moringlová napsal:

    Dobrý den, Popelku Biliánovou jsem poznala jen jako čtenářka jejích knih, první byla Do panského stavu. Jedličkův ústav znám lépe, neboť můj syn je už 40 let vozíčkář a trávil tam také nějaký čas, dodnes tam jezdí hrát sport boccia, je členem TJ JÚŠ. Mám jen připomínku, opravte si prosím v nadpisu o Rudolfu Jedličkovi nadpis, máte tam omylem Rudolf Hrdlička… děkuji za vaše stránky.

Zanechat komentář