2018 Hunter Game - Kletba Vyšehradu

Vojanovy sady

Pha1 - Vojanovy sady

Vojanovy sady (také Vojanova zahrada)patří se svou rozlohou 2,5 ha k nejmenším, ale zároveň k nejhezčím a nejstarším pražským zahradám. Nachází se v úplném centru historické Prahy. J°sou obklopeny vysokou zástavbou domů a zdí, které je chrání před hlukem velkoměsta a tvoří jejich zcela komorní prostředí. První dojem, který zde získá návštěvník je absolutní ticho a klid. Pokud má apriorně dojem, že ze zahrady je třeba nutně vidět do plenéru nebo mít atraktivní vyhlídku, tak tento pocit ho rychle opustí. V zahradě se totiž cítí krásně sám.

Vše o: Zahrady a parky Prahy více čtěte zde

Vojanovy sady – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Trochu historie: Vojanovy sady
Zahrada byla založena spolu s biskupským dvorcem jako původně ovocný sad již roku 1248. Její prostor byl definitivně vymezen dvěma paláci ze severu – Thurn – Taxisovým a Windischgrätským a kostelem sv. Josefa ze západu, který je součástí kláštera bosých karmelitek. Za husitských válek byla velká část výstavby zničena a zahrada rozparcelován a prodána pražským měšťanům. Teprve za Ferdinanda III. v polovině 17.století byla znovu vykoupena, jako pozemek zcelena a předána do užívání jako dar bosým karmelitkám. Ty v jeho prostorech postupně vybudovaly vlastní klášter a kostel sv. Josefa. a v zahradě samé pak bohatě zdobenou kapli sv. Eliáše. Zahrada byla v té době využívána výhradně jako užitkový ovocný sad. Postupně se v zahradě objevily i další stavby a stavebně – dekorativní prvky, například barokní kaple sv. Terezie a schodištěm oddělená vyhlídková terasa. Na konci 18. století se zahrada stala majetkem spolku anglických panen a dostala i jiný účel. Stávala se pomalu z užitkového ovocného sadu anglickým parkem a příslušné úpravy měnily i její vzhled. Přibylo jezírko s rybami, okrasné jehličnany a další parkové okrasné prvky. V roce 1921 získal samostatný Československý stát zahradu do svého majetku a stává se součástí areálu ministerstva financí. Další dobu mírně chátrala a teprve v roce 1954 byla definitivně zpřístupněna veřejnosti. Byly v ní objeveny i další stavební historické klenoty jako kašna ve tvaru čtyřlístku nebo sluneční hodiny, které byly postupně citlivě zrestaurovány a zprovozněny a jsou zpřístupněny k prohlídce. Dnes slouží zahrada široké veřejnosti jako místo odpočinku a duševní relaxace s nabídkou ticha přímo posvátného.

Vojanovy sady Parková výzdoba:
Celá zahrada působí velmi příjemně a udržovaně. Návštěvník může vejít jediným přístupem – bránou ve zdi z ulice U Lužického semináře. I když se ocitne uprostřed vysokých staveb, vnímá pouze přítomnou zeleň. Cestou vpravo dojde mezi stromy k okrasnému jezírku s rybami a dál mezi upravenými záhony a skleníkem ke schodišti, které vede k renovované kašně. Pokud se podívá vpravo uvidí historický skvost – sluneční hodiny, které „opravdu jdou“. Cesta zpět vede mezi vzrostlými a dodnes plodnými ovocnými stromy.

Zahrada je nejkrásnější v pozdním jaru, kdy hýří barvami a vůněmi. Kromě ovocných kvetoucích stromů najdeme i magnolie, rododendrony a všudypřítomné krásně a citlivě upravené záhony s aktuální květinovou nabídkou. Dojem z pohledu nám doplňuje zpěv hnízdících ptáků a občas i trochu nepříjemné skřeky pávů, kteří se volně potulují zahradou, a kteří působí sice oku libě, zato luzným zpěvem neoplývají.

Dětské hřiště: Vojanovy sady
Dětský koutek  je umístěn vpravo od vchodu stranou hlavních cest. Je oddělen vzrostlou zelení, která tlumí zvuky případných dětských hlasitých projevů, takže děti a dospělí se vzájemně neruší. Na hřišti najdou maminky místo k odpočinku a jejich ratolesti dostatek atrakcí k hraní i k bezpečnému pohybu.

Co v zahradě nenajdete a co se nesmí: Vojanovy sady
V zahradě nenajdeme žádnou restauraci ani občerstvení, což ale není na překážku, protože v dosahu pár kroků od vchodu je množství dobře vybavených míst, kde se lze dobře najíst i napít. Do Vojanových sadů je  zákaz vstupu se psy. To je ale z důvodu jejich účelu i prostředí zcela pochopitelné a dokonce žádoucí.

Závěrem:
Vojanovy sady je krásná zahrada určená k především k duševnímu odpočinku. Pokud nechcete posedět, dá se projít a prohlédnout poměrně rychle, což však není jejím účelem. Je místem tiché pohody a azylem pro klid a relaxaci návštěvníků bez rozdílu věku. Její pohostinná náruč poskytuje vše, co si může dnešní uštvaný a stresem utrápený člověk přát. Přijďte a užijte si jí. Zde více, než kde jinde platí: „Ticho léčí. “

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Lužického semináře 43/17,
118 00 Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
V létě od 8:00 hod., večer nejméně do 19:00 hod.
V zimě od 9:00 hod. večer podle viditelnosti.

Dopravní spojení:
metro „A“: stanice Malostranská
tramvaj: linky 12, 18, 20, 22 – stanice Malostranská.

Od stanice metra i tramvaje ulicí U Lužického semináře cca 200 m.
Od parku Kampa pěšky přes Čertovku ulicí U Lužického semináře cca 300 m.
Od Malostranského náměstí ulicí Letenská, dále na Klárově vpravo ulicí U Lužického semináře – celkem cca 5 min.

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vojanovy sady 50.088670, 14.408653 Vše o  Vojanových sadech - více čtěte  zde

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,4 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Královská cesta – Pražský hrad | Vyšehrad – úvod » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář