Vojanovy sady

Pha1 - Vojanovy sady

Vojanovy sady (také Vojanova zahrada)patří se svou rozlohou 2,5 ha k nejmenším, ale zároveň k nejhezčím a nejstarším pražským zahradám. Nachází se v úplném centru historické Prahy. J°sou obklopeny vysokou zástavbou domů a zdí, které je chrání před hlukem velkoměsta a tvoří jejich zcela komorní prostředí. První dojem, který zde získá návštěvník je absolutní ticho a klid. Pokud má apriorně dojem, že ze zahrady je třeba nutně vidět do plenéru nebo mít atraktivní vyhlídku, tak tento pocit ho rychle opustí. V zahradě se totiž cítí krásně sám.

Vše o: Zahrady a parky Prahy více čtěte zde

Vojanovy sady – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Trochu historie: Vojanovy sady
Zahrada byla založena spolu s biskupským dvorcem jako původně ovocný sad již roku 1248. Její prostor byl definitivně vymezen dvěma paláci ze severu – Thurn – Taxisovým a Windischgrätským a kostelem sv. Josefa ze západu, který je součástí kláštera bosých karmelitek. Za husitských válek byla velká část výstavby zničena a zahrada rozparcelován a prodána pražským měšťanům. Teprve za Ferdinanda III. v polovině 17.století byla znovu vykoupena, jako pozemek zcelena a předána do užívání jako dar bosým karmelitkám. Ty v jeho prostorech postupně vybudovaly vlastní klášter a kostel sv. Josefa. a v zahradě samé pak bohatě zdobenou kapli sv. Eliáše. Zahrada byla v té době využívána výhradně jako užitkový ovocný sad. Postupně se v zahradě objevily i další stavby a stavebně – dekorativní prvky, například barokní kaple sv. Terezie a schodištěm oddělená vyhlídková terasa. Na konci 18. století se zahrada stala majetkem spolku anglických panen a dostala i jiný účel. Stávala se pomalu z užitkového ovocného sadu anglickým parkem a příslušné úpravy měnily i její vzhled. Přibylo jezírko s rybami, okrasné jehličnany a další parkové okrasné prvky. V roce 1921 získal samostatný Československý stát zahradu do svého majetku a stává se součástí areálu ministerstva financí. Další dobu mírně chátrala a teprve v roce 1954 byla definitivně zpřístupněna veřejnosti. Byly v ní objeveny i další stavební historické klenoty jako kašna ve tvaru čtyřlístku nebo sluneční hodiny, které byly postupně citlivě zrestaurovány a zprovozněny a jsou zpřístupněny k prohlídce. Dnes slouží zahrada široké veřejnosti jako místo odpočinku a duševní relaxace s nabídkou ticha přímo posvátného.

Vojanovy sady Parková výzdoba:
Celá zahrada působí velmi příjemně a udržovaně. Návštěvník může vejít jediným přístupem – bránou ve zdi z ulice U Lužického semináře. I když se ocitne uprostřed vysokých staveb, vnímá pouze přítomnou zeleň. Cestou vpravo dojde mezi stromy k okrasnému jezírku s rybami a dál mezi upravenými záhony a skleníkem ke schodišti, které vede k renovované kašně. Pokud se podívá vpravo uvidí historický skvost – sluneční hodiny, které „opravdu jdou“. Cesta zpět vede mezi vzrostlými a dodnes plodnými ovocnými stromy.

Zahrada je nejkrásnější v pozdním jaru, kdy hýří barvami a vůněmi. Kromě ovocných kvetoucích stromů najdeme i magnolie, rododendrony a všudypřítomné krásně a citlivě upravené záhony s aktuální květinovou nabídkou. Dojem z pohledu nám doplňuje zpěv hnízdících ptáků a občas i trochu nepříjemné skřeky pávů, kteří se volně potulují zahradou, a kteří působí sice oku libě, zato luzným zpěvem neoplývají.

Dětské hřiště: Vojanovy sady
Dětský koutek  je umístěn vpravo od vchodu stranou hlavních cest. Je oddělen vzrostlou zelení, která tlumí zvuky případných dětských hlasitých projevů, takže děti a dospělí se vzájemně neruší. Na hřišti najdou maminky místo k odpočinku a jejich ratolesti dostatek atrakcí k hraní i k bezpečnému pohybu.

Co v zahradě nenajdete a co se nesmí: Vojanovy sady
V zahradě nenajdeme žádnou restauraci ani občerstvení, což ale není na překážku, protože v dosahu pár kroků od vchodu je množství dobře vybavených míst, kde se lze dobře najíst i napít. Do Vojanových sadů je  zákaz vstupu se psy. To je ale z důvodu jejich účelu i prostředí zcela pochopitelné a dokonce žádoucí.

Závěrem:
Vojanovy sady je krásná zahrada určená k především k duševnímu odpočinku. Pokud nechcete posedět, dá se projít a prohlédnout poměrně rychle, což však není jejím účelem. Je místem tiché pohody a azylem pro klid a relaxaci návštěvníků bez rozdílu věku. Její pohostinná náruč poskytuje vše, co si může dnešní uštvaný a stresem utrápený člověk přát. Přijďte a užijte si jí. Zde více, než kde jinde platí: „Ticho léčí. “

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Lužického semináře 43/17,
118 00 Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
V létě od 8:00 hod., večer nejméně do 19:00 hod.
V zimě od 9:00 hod. večer podle viditelnosti.

Dopravní spojení:
metro „A“: stanice Malostranská
tramvaj: linky 12, 18, 20, 22 – stanice Malostranská.

Od stanice metra i tramvaje ulicí U Lužického semináře cca 200 m.
Od parku Kampa pěšky přes Čertovku ulicí U Lužického semináře cca 300 m.
Od Malostranského náměstí ulicí Letenská, dále na Klárově vpravo ulicí U Lužického semináře – celkem cca 5 min.

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vojanovy sady 50.088670, 14.408653 Vše o  Vojanových sadech - více čtěte  zde

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Královská cesta – Pražský hrad | Vyšehrad – úvod » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář