Vojanovy sady

Pha1 - Vojanovy sady

Vojanovy sady (také Vojanova zahrada)patří se svou rozlohou 2,5 ha k nejmenším, ale zároveň k nejhezčím a nejstarším pražským zahradám. Nachází se v úplném centru historické Prahy. J°sou obklopeny vysokou zástavbou domů a zdí, které je chrání před hlukem velkoměsta a tvoří jejich zcela komorní prostředí. První dojem, který zde získá návštěvník je absolutní ticho a klid. Pokud má apriorně dojem, že ze zahrady je třeba nutně vidět do plenéru nebo mít atraktivní vyhlídku, tak tento pocit ho rychle opustí. V zahradě se totiž cítí krásně sám.

Vše o: Zahrady a parky Prahy více čtěte zde

Vojanovy sady – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Trochu historie: Vojanovy sady
Zahrada byla založena spolu s biskupským dvorcem jako původně ovocný sad již roku 1248. Její prostor byl definitivně vymezen dvěma paláci ze severu – Thurn – Taxisovým a Windischgrätským a kostelem sv. Josefa ze západu, který je součástí kláštera bosých karmelitek. Za husitských válek byla velká část výstavby zničena a zahrada rozparcelován a prodána pražským měšťanům. Teprve za Ferdinanda III. v polovině 17.století byla znovu vykoupena, jako pozemek zcelena a předána do užívání jako dar bosým karmelitkám. Ty v jeho prostorech postupně vybudovaly vlastní klášter a kostel sv. Josefa. a v zahradě samé pak bohatě zdobenou kapli sv. Eliáše. Zahrada byla v té době využívána výhradně jako užitkový ovocný sad. Postupně se v zahradě objevily i další stavby a stavebně – dekorativní prvky, například barokní kaple sv. Terezie a schodištěm oddělená vyhlídková terasa. Na konci 18. století se zahrada stala majetkem spolku anglických panen a dostala i jiný účel. Stávala se pomalu z užitkového ovocného sadu anglickým parkem a příslušné úpravy měnily i její vzhled. Přibylo jezírko s rybami, okrasné jehličnany a další parkové okrasné prvky. V roce 1921 získal samostatný Československý stát zahradu do svého majetku a stává se součástí areálu ministerstva financí. Další dobu mírně chátrala a teprve v roce 1954 byla definitivně zpřístupněna veřejnosti. Byly v ní objeveny i další stavební historické klenoty jako kašna ve tvaru čtyřlístku nebo sluneční hodiny, které byly postupně citlivě zrestaurovány a zprovozněny a jsou zpřístupněny k prohlídce. Dnes slouží zahrada široké veřejnosti jako místo odpočinku a duševní relaxace s nabídkou ticha přímo posvátného.

Vojanovy sady Parková výzdoba:
Celá zahrada působí velmi příjemně a udržovaně. Návštěvník může vejít jediným přístupem – bránou ve zdi z ulice U Lužického semináře. I když se ocitne uprostřed vysokých staveb, vnímá pouze přítomnou zeleň. Cestou vpravo dojde mezi stromy k okrasnému jezírku s rybami a dál mezi upravenými záhony a skleníkem ke schodišti, které vede k renovované kašně. Pokud se podívá vpravo uvidí historický skvost – sluneční hodiny, které „opravdu jdou“. Cesta zpět vede mezi vzrostlými a dodnes plodnými ovocnými stromy.

Zahrada je nejkrásnější v pozdním jaru, kdy hýří barvami a vůněmi. Kromě ovocných kvetoucích stromů najdeme i magnolie, rododendrony a všudypřítomné krásně a citlivě upravené záhony s aktuální květinovou nabídkou. Dojem z pohledu nám doplňuje zpěv hnízdících ptáků a občas i trochu nepříjemné skřeky pávů, kteří se volně potulují zahradou, a kteří působí sice oku libě, zato luzným zpěvem neoplývají.

Dětské hřiště: Vojanovy sady
Dětský koutek  je umístěn vpravo od vchodu stranou hlavních cest. Je oddělen vzrostlou zelení, která tlumí zvuky případných dětských hlasitých projevů, takže děti a dospělí se vzájemně neruší. Na hřišti najdou maminky místo k odpočinku a jejich ratolesti dostatek atrakcí k hraní i k bezpečnému pohybu.

Co v zahradě nenajdete a co se nesmí: Vojanovy sady
V zahradě nenajdeme žádnou restauraci ani občerstvení, což ale není na překážku, protože v dosahu pár kroků od vchodu je množství dobře vybavených míst, kde se lze dobře najíst i napít. Do Vojanových sadů je  zákaz vstupu se psy. To je ale z důvodu jejich účelu i prostředí zcela pochopitelné a dokonce žádoucí.

Závěrem:
Vojanovy sady je krásná zahrada určená k především k duševnímu odpočinku. Pokud nechcete posedět, dá se projít a prohlédnout poměrně rychle, což však není jejím účelem. Je místem tiché pohody a azylem pro klid a relaxaci návštěvníků bez rozdílu věku. Její pohostinná náruč poskytuje vše, co si může dnešní uštvaný a stresem utrápený člověk přát. Přijďte a užijte si jí. Zde více, než kde jinde platí: „Ticho léčí. “

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Lužického semináře 43/17,
118 00 Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
V létě od 8:00 hod., večer nejméně do 19:00 hod.
V zimě od 9:00 hod. večer podle viditelnosti.

Dopravní spojení:
metro „A“: stanice Malostranská
tramvaj: linky 12, 18, 20, 22 – stanice Malostranská.

Od stanice metra i tramvaje ulicí U Lužického semináře cca 200 m.
Od parku Kampa pěšky přes Čertovku ulicí U Lužického semináře cca 300 m.
Od Malostranského náměstí ulicí Letenská, dále na Klárově vpravo ulicí U Lužického semináře – celkem cca 5 min.

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vojanovy sady 50.088670, 14.408653 Vše o  Vojanových sadech - více čtěte  zde

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,6 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2017 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Muzeum_Grevin_PataMat

Muzeum Grévin

Navštivte nejzábavnější muzeum voskových figurín v Praze! Nechte se okouzlit půvabem staropražské kavárny, navštivte ples s úchvatně zářícími reflektory a celebritami, poměřte se s nejlepšími sportovci světa nebo propadněte kouzlu našeho magického divadla.

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Královská cesta – Pražský hrad | Vyšehrad – úvod » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář