Události na Staroměstském náměstí – historické události

Praha 1 - Staroměstské náměstí

Na Staroměstském náměstí se odehrálo množství událostí, které měly veliký význam pro utváření celkové historie naší země. Víte co znamenají křížky na chodníku nedaleko Staroměstské radnice? Pojďme nahlédnout do historie v dobách husitských či do období stavovského povstání.

Staroměstská defenestrace Praha 1 - Staroměstské náměstí
Píše se rok 1483 a za vlády Ladislava Jagellonského dochází k častým nepokojům ze strany pražského obyvatelstva. To neváhalo, a uchopilo osud do vlastních rukou. Bylo tomu tak v důsledku rozbrojů mezi kališníky a katolíky o to, kdo bude mít ve městě větší moc. Lidé zorganizovali násilný převrat, během kterého vnikali na radnice, a vyhazovali purkmistry a radní. Tyto události se nevyhnuly ani Staroměstské radnici, kde tou dobou převažovali katoličtí radní. V noci na pětadvacátého září vtrhli kališníci na Staroměstskou radnici, zde poranili purkmistra Jana z Klobouků, kterého následně vyhodili z okna Staroměstské radnice na ulici.

 

České stavovské povstání Staroměstské náměstí - Poprava českých pánů
Povstání českých stavů proti Habsburské
nadvládě se datuje do historického období v letech 1618 – 1620. Stavy byly v historii určité skupiny obyvatelstva, jako například šlechta, které postupem času získávaly určitý podíl na vládnutí v zemi. Tento spor mezi panovníkem a šlechtou vyústil v rozsáhlé nepokoje a válečná střetnutí. Stavy byly poraženy dne 8. listopadu roku 1620 v bitvě na Bílé hoře. Panovník následně, na důkaz svého vítězství, a pro výstrahu všem, kteří by se chtěli takto bouřit, nechal na Staroměstském náměstí popravit sedmadvacet vůdců stavovského povstání.

Poprava na Staroměstském náměstí Praha 1 - Staroměstské náměstí
Před Staroměstskou radnici byl popraven například Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Diviš Černín z Chudenic, Ján Jesenský z Jesenova a další. Poprava se konala dne 21. června 1621. Provedl ji kat Jan Mydlář, který odsouzencům uťal hlavy mečem. Pro tuto příležitost měl připraveny čtyři meče, kdy na každý z nich následně vyryl jména těch, které pod jeho čepelí zemřeli. Těla popravených byla následně předána rodinám, dvanáct hlav však bylo pro výstrahu všem vystaveno na Staroměstské mostecké věži. Zde byly umístěny až do roku 1631. Vraťme se ale zpět na Staroměstské náměstí. Místo popravy zde připomínají dlažební kostky ve tvaru sedmadvaceti bílých křížů nedaleko Staroměstské radnice. Jen díky tomu se máte možnost představit, jak to asi na Staroměstském náměstív roce 1621 vypadalo, a kde přesně bylo popraviště umístěno

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město, 110 00

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 133 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

GPS: 50.086764,14.419971

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde


« « Dům U Kamenného zvonu skrýval po staletí mnoho pokladů | Staroměstský orloj – kalendářní deska » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář