Tajný kód Novoměstské radnice na Karlově náměstí

Pha2 - Novomestska radnice092013

O Novoměstské radnici můžeme říct, že toho zažila opravdu mnoho. Ono se není co divit, když její minulost sahá až k roku 1348. Není ovšem sporu, že byla svědkem mnoha významných událostí. Povětšinou ale nebyly zrovna příjemné. 

-

Rozcestník:vše o  Novoměstské radnici více čtěte zde

Novoměstská radnice Historie  Radnice a ne vždy příjemná
Spousty let totiž prostranství na nádvoří radnice sloužilo jako popraviště (mimo jiné i za nacistické okupace) a ve sklepení se nacházela věznice, kde na svůj neblahý osud čekal například vůdce selské rebelie Jan Sladký Kozina anebo slavný loupežník Václav Babinský. Toto vězení bylo tak známé svými různorodými „obyvateli“, až tento fakt neunikl veřejnosti a vznikl lidový popěvek: „V novoměstský věznici je plno hovoru – zloděj, cikán a redaktor seděj´ tu pospolu“.

Novoměstská radnice Novoměstská radnice a I. Pražská defenestrace
Ještě před tím, než v radnici nedobrovolně sídlili vězni, obývali ji konšelé vládnoucí městu. V roce 1419 však husité narušili její klidný chod. Po kázání Jana Želivského se k ní dostavili jeho notně ozbrojení přívrženci a dožadovali se propuštění vězňů, zavřených z důvodu přijímání podobojí. Protest se ale vyhrotil. Rebelové vtrhli na radnici a z oken vyhodili purkmistra, dva konšely a pár měšťanů. Jak všichni dobře víme, říká se této události první pražská defenestrace a započala tak husitská revoluce.

První defenestrací to ale neskončilo. O pár desítek let později došlo opět ke sporu mezi katolíky a kališníky. Katolíci, podporovaní králem Vladislavem Jagellonským, zatýkali a zavírali jak pražské měšťany, tak i kněží, aby z nich mučením dostali nějaké informace o údajném spiknutí proti králi. Při tomto vyslýchání jeden ze zmiňovaných zemřel. Toto všechno vedlo k tomu, že v roce 1483 došlo k dalšímu vyhazování z oken radnice – tentokrát to odnesli purkmistr a 7 konšelů.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Radniční věž – dominanta Karlova náměstí
Abychom se ale nezabývali jen touto pochmurnou minulostí, podíváme se na Novoměstskou radnici také z trochu jiného úhlu. Dominantou radnice je bezpochyby 70 metrů vysoká věž. K jejímu zdolání je potřeba vystoupat 221 schodů. V prvním patře můžeme najít původně gotickou, dnes barokně přestavěnou, kapli. Věž v minulosti sloužila především ke svolávání obyvatel, pokud došlo k požáru, který pro středověké město představoval opravdu velké nebezpečí. Později však tento význam ztratila a využíval ji jen hlásný, který z ní vytruboval čas. Málokdo ví, že zde byl vedle hodin umístěn i orloj.

Pražský loket – přesná míra Novoměstská radnice
Protože Karlovo náměstí, na kterém se Novoměstská radnice nachází, bylo především obchodním místem, na boku věže můžeme vidět tzv. etalon. Jinak řečeno český nebo pražský loket. Podle něj se obchodníci mohli ujistit, že jim byla naměřena správná míra a nikdo je neošidil.

Dále je zde ke spatření zbytek řetězu, kterým se v noci zamezoval příjezd vozů na náměstí. Toto opatření mělo místním dopřát klidnější spánek, jelikož vozy na dlažebních kostkách způsobovaly značný hluk.

Obyčejný nápis a nebo Tajný kód:
Asi nejzajímavější, co můžeme na zdech radnice najít, je tzv. palindrom, což je text, který se čte stejně zleva i zprava. V latině tento text zní takto:
„SIGNA TE SIGNA TEMERE ME TANGIS ET ANGIS“
„ROMA TIBI SUBITO MOTIBUS IBIT AMOR“

O jeho významu panují mnohé názory. Jedním z nich je, že poukazoval na vztah mezi Římem a Čechy: „Ukazuj se jako znamení (na obloze), marně se mne dotýkáš a po mně toužíš, Říme, skrze pohyby (hvězd) náhle přijde k tobě láska.“

Jiný, a pravděpodobně bližší realitě, se vztahuje k popravám, které se u radnice konaly. Odsouzený se mohl pomodlit a poté směl políbit kříž. K tomu se váže výklad nápisu: „Znamenej se, znamenej, směle se mě dotýkáš, z Říma ti rychlými kroky pomoc přijde.“

Na samotný závěr zde zmíníme ještě jeden výklad, podle kterého šlo o jakousi ochranu před zlými duchy a jinými nepříjemnostmi. Je-li tato interpretace správná, přejme Novoměstské radnici, ať ji i v budoucnu tajemný nápis na jejích zdech ochrání od všeho zlého.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Novoměstská radnice

Praha 1 – Nové Město
Karlovo náměstí 1/23
(vstup přes nádvoří z Vodičkovy ul. 1/3)
tel: 224 948 229
e-mail: info@nrpraha.cz,
web: www.nrpraha.cz

GPS: 50°4’42.039″N, 14°25’15.280″E
GPS: 50.0783442N, 14.4209111E

Otevřeno: úterý – neděle 10 – 18 hod.

Bezbariérovost: ne

Spojení:
Metro linka B stanice Karlovo náměstí

Tram – 3, 4, 10, 14, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55 – Karlovo náměstí

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Novoměstská radnice 50.078147, 14.421269 Novoměstská radnice O Novoměstské radnici můžeme říct, že toho zažila opravdu mnoho. Ono se není co divit, když její minulost sahá až k roku 1348. Není ovšem sporu, že byla svědkem mnoha významných událostí. Povětšinou ale nebyly zrovna příjemné. Adresa: Novoměstská radnice Praha 1 – Nové Město Karlovo náměstí 1/23 (vstup přes nádvoří z Vodičkovy ul. 1/3) http://www.praguecityline.cz/pamatky/novomestska-radnice

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Emauzy – klášter se slovanskou liturgií a Remešský evangeliář | Kostel svaté Voršily » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář