Synagoga na Smíchově

Smichovska synagoga110306_006

Při výpravě za další židovskou památkou se vypravíme na Pražský Smíchov, kde vedle mamutího obchodního centra Nový Anděl najdeme neobvyklou židovskou památku – Synagogu na Smíchově.  Objekt synagogy  je zařazen jako kulturní památka.

Rozcestník: Synagoga na Smíchově

Průběh stavby a historie synagogy: Smíchovská synagoga
Synagoga byla vybudována v maurském a novorománském slohu.   Bohužel brzy po dokončení synagogy nezbyly Židovské obci peníze na provoz synagogy a synagoga byla uzavřena. Na toto reagoval tehdejší starosta Smíchova bohatý průmyslník František Ringhoffer, který celou synagogu odkoupil včetně dluhů.  Budovu synagogy nechal zbourat a nechal podobnou synagogu vystavět na dnešním místě ve Stroupežnického ulici.

Interiér budovy:
Hlavním sál byl podsklepen a bylo zde zavedeno zcela nově teplovzdušné topení. Vnitřek budovy je vystaven v maurském slohu, oproti tomu vnější část ve slohu novorománském. Za zmínku stojí i překrásné nástěnné malby a klenuté klenby. Takovýto styl byl nazván baldachýnovým. Zde je nutné se zmínit o velmi důležité historické události. Při dokončení stavby 30.8.1863 byla sepsána pamětní listina. Zajímavé na to právě je to, že tato listina byla při poslední rekonstrukci v roce 2003 opět nalezena, a v současné době je součástí Židovského muzea v Praze, které ji střeží, jako jeden ze svých pokladů.

Rozcestník: Židovská Praha

Pamětní listina
Tato unikátní pozůstalost byla po dokončení stavby uložena pod původní opukovou podlahou u paty pravého sloupu před svatostánkem 30. srpna 1863. Jedná se o velmi zajímavou a ojedinělou listinu, rozdělenou do dvanácti polí. Každé z polí je napsáno a také ozdobeno jiným stylem písma. Nalezneme zde jak klasické empírové vzory, jemnou lineární kresbu, ale také novogotickou frakturu nebo naturalistický ornament. Samotný text listiny připomíná dlouhou historii smíchovské židovské obce, která dosahuje až do poloviny osmnáctého století. Listina pochází z rukou známého pražského židovského portrétisty a litografa Josefa Bindelese.

Smíchovská synagoga Rekonstrukce
Budova synagogy prošla také mnohými rekonstrukcemi. Mezi jednou z výrazných je řazena především rekonstrukce probíhající v roce 1930, kdy byla provedena přístavba s vestibulem, celé galerie pro ženy a v hlavním sále pěvecká galerie s varhany.

Vývoj událostí
Bohoslužby se zde kovaly až do začátku druhé světové války. Během válečného období byla synagoga uzavřena a sloužila nacistům jako skladiště majetku, který byl Židovským obyvatelům zkonfiskován.

období komunistického režimu byla zase tato budova využívaná podnikem ČKD jako sklad materiálu. V tomto období docházelo k různým úpravám, ale nedošlo k vážnému poškození památek. V roce 1992 byl objekt vrácen zpět Židovské obci.

V současné době synagoga slouží jako archiv Židovského muzea. V přízemí se nachází prodejna knih, antikvariát a také studovna. Kromě již zmíněných prostorů, je synagoga pro veřejnost uzavřena.

Zajímavost
Na severní straně synagogy se můžete povšimnout tohoto nápisu v českém jazyce „ Mír a zdar dalekému i blízkému“. Druhý nápis naleznete na straně západní a je psán hebrejsky „ Ne mocí ani silou, nýbrž mým duchem – praví Hospodin.“

 

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Smíchovská synagoga čp. 290
Stroupežnického 32
Praha 5 Smíchov

GPS: 50°4’20.973″N, 14°24’14.565″E

Spojení:
Metro trasa B – stanice Anděl
Tram – 4, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 20, 58, 59 – Anděl
Bus -  508 – Anděl

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Synagoga na Smíchově 50.071748, 14.402950 Synagoga na Smíchově Při výpravě za další židovskou památkou se vypravíme na Pražský Smíchov, kde vedle mamutího obchodního centra Nový Anděl najdeme neobvyklou židovskou památku - Synagogu na Smíchově.  Objekt synagogy  je zařazen jako kulturní památka. Adresa: Smíchovská synagoga čp. 290 Stroupežnického 32 Praha 5 Smíchov web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/synagoga-na-smichove

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

-

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Malostranské náměstí – plánek náměstí | Nový židovský hřbitov » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář