Whisky festival Prague 2014

Staroměstský orloj – historie

Praha 1 - Orloj

Jedno z nejtajemnějších míst Prahy, které denně přitahuje tisíce turistů je orloj na Staroměstské radnici. Čím je orloj tak výjimečný?  Proč, když diváci shlédnou malé představení apoštolů a lakomec zatřese svým měšcem, začnou nadšeně tleskat ?  Je orloj obyčejný hodinářský stroj anebo má v sobě i něco jiného ? Pojďme si orloj představit a podívat se na jeho historii:

 

 

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Představení orloje pha1-orloj001
Podle některých badatelů je možné si všimnout, že je orloj rozdělen do čtyř pomyslných pater.  Dávní alchymisté a astrologové věřili, že je vesmír složen ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Tyto živly jsou znázorněny i na rozvržení orloje. Země – vstupní dvířka orlojníka, voda – kalendářní deska, vzduch – astroláb a nakonec oheň -   apoštolové a kohout. Opravdu orloj znázorňuje vesmír – kosmos?  Těžko dnes odhadovat. Pojďme si raději podívat na jeho dlouhou a pohnutou historii

Počátky vzniku
Roku 1402 byly na věž Staroměstské radnice umístěny nejprve klasické hodiny a o několik let později byl do věže usazen velký zvon. První písemná zmínka o pražském orloji pochází ze dne 14. října roku 1410. Podlé této písemnosti orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně, který jej vytvořil za pomoci výpočtů tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma, Jana Šindela. Do podoby, v jaké orloj známe dnes, jej uvedl až později mistr Jan Hanuš a Jan Táborský. Důležité je zmínit sochařskou výzdobu orloje    kterou vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře. Ostatní sochařská výzdoba pochází z doby pozdější.

Staroměstský orloj Staroměstské náměstí - Orloj - Kalendářní deska
Vraťme se, ale zpět do roku 1410. Z tohoto roku totiž pochází nejstarší část orloje, mechanický hodinový stroj a astronomický číselník. Jan jsme již uvedli, vytvořil je hodinář Mikuláš z Kadaně. Dlouhá léta se, ale historici domnívali, že byl orloj vytvořen až v roce 1490 hodinářem Janem Růžem, který je spíše znám pod jménem Mistr Hanuš. Ten však Staroměstský orloj nesestrojil, ale pouze jej spravoval v letech 1475 – 1497. Během těchto let provedl na orloji rozsáhlé úpravy. Po smrti Mistra Hanuše převzal správu nad orlojem hodinář Jakub, kterého Hanuš ještě za svého života s chodem přístroje seznámil. Po jeho smrti se orlojníkem stal Václav Zvůnek, ale ten svůj úkol zcela svědomitě neplnil a tak byl posléze správcem ustanoven Jan Táborský, který zde provedl také několik úprav.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Rekonstrukce orloje Staroměstské náměstí - Orloj - Apoštolové
Opravován byl orloj za dobu své existence několikrát. Dokonce se také stalo, že se mnohokrát zcela zastavil. V osmnáctém století lidé o časoměrný stroj zcela ztratili zájem a tak upadl v zapomnění a začal chátrat. Dokonce se díky jeho dezolátnímu stavu uvažovalo o prodeji do starého železa. Avšak díky Antonínu Strnadovi, profesorovi Univerzity Karlovy, byl následně orloj opraven. Podařilo se mu totiž přesvědčit vedení Prahy k rekonstrukci této významné historické památky. Opravu Staroměstského orloje provedl hodinář Šimon Landsperger v letech 1787 – 1791. O několik let později byl orloj doplněn o sošky apoštolů a po další rekonstrukci, která se uskutečnila v letech 1865 – 1866 měl orloj svého ozvučeného kohouta a také zcela obnovené veškeré astronomické funkce orloje. Další poničení postihlo Staroměstský orloj na konci II světové války během bojů při Pražském povstání v roce 1945. V důsledku požáru celé radnice došlo i rozsáhlému poškození zařízení. Oheň zasáhl nejen celou dřevěnou konstrukci, ale především celý mechanismus a sochy apoštolů. Díky neuvěřitelné práci bratrů Veseckých byl orloj v roce 1948 opraven a opět plně funkční, a je tomu tak dodnes.

Adresa:
Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 3, 4/1,
Praha 1 – Staré Město, 110 00

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207, Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

GPS: 50°5’13.571″N, 14°25’14.397″E

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »

« « Kostel svatého Mikuláše – představení památky | Památník Heydrichiády – Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Staroměstský orloj – historie”

  1. napsal:

    to je dobréé jako ale me je to na nic :D DDDDD

Zanechat komentář