Stadion AC Sparta na Letné

Pha7 - Letna - Stadion AC Sparta120106_006

Už více než sto let patří Sparta mezi nejznámější fotbalové kluby naší republiky. Mnohokrát uslyšíte, jak se kluci baví „ jsi Sparťan anebo Slávista ?“. Sparta je prostě pojem. A víte že stadion tohoto klubu je právě na Letné a zde se hrají domácí utkání a často i mezistátní zápasy české reprezentace. Pojďme si stadion blíže představit.  

Rozcestník: vše o stadionu AC Sparta Praha více čtěte zde

Historie letenského stadionu Praha 7 - Stadion AC Sparta Praha
Provoz letenského stadionu byl zahájen
v roce 1917, kdy zde začaly trénovat pražské fotbalové kluby. Postupem času však přestal stadion vyhovovat některým požadavkům a došlo k jeho rekonstrukci. V roce 1934 byla rozšířena kapacita stadionu na 45 000 diváků. V témže roce se rozpoutal požár, kterému podlehla hlavní tribuna stadionu. V roce 1937 byla vybudována zcela nová ze železobetonu.

Dalšími železobetonovými stavbami byl stadion na Letné zrekonstruován v letech 1967 – 1969. Ty totiž nahradily stávající dřevěné tribuny. V blízkosti stadionu pražské Sparty stávaly v minulosti také celkem dva stadiony pražské Slavie. Slavia je využívala jako své domácí stadiony do doby, kdy přesídlila do pražského Edenu.

Modernizace stadionu Praha 7 - Stadion AC Sparta Praha
Další modernizace fotbalového zázemí byla dokončena v roce 1994. Od té doby dosahuje kapacita 21 tisíc diváků. Všechna místa ke stání byla nahrazena sedačkami. V roce 2002 byl vybudován vyhřívaný trávník, který výrazně zlepšil hrací podmínky. Kromě vzhledu stadionu se několikrát změnil i jeho název. U fotbalových fanoušků byl od roku 2003 známý jako Toyota Arena, poté byl v roce 2007 přejmenován na AXA Arena a od roku 2009 nese název Generali Arena.

Stadion dnes
Fanoušci si dnes mohou svůj oblíbený sport vychutnat pomocí dvou velkoplošných obrazovek, díky kterým je sportovní viditelný pro všechny a to zcela detailně. Součástí stadionu je i malé hřiště, na kterém se konají tréninky fotbalových družstev a zápasy týmu B. Letenský stadion nyní pro své domácí zápasy využívá fotbalový klub AC Sparta Praha a česká fotbalová reprezentace.

Adresa:
Milady Horákové 1066/98
17000 Praha

Spojení:
Tram: 1, 8, 15, 25, 26, 51, 56 – Sparta

GPS: 50.10037,14.414833

Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají  1, 8,12,  25, – Sparta, linka metra C a dále  pak tramvají  1,  25,  – Sparta.

2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou

3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde


« « Jan Amos Komenský | Památník Heydrichiády – Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “Stadion AC Sparta na Letné”

 1. Ilona Strnadová napsal:

  Dobrý den, mám prosbu ohledně zabavené zdravotní lahve a termosky mému synovi při fotb.zápase Sparta-Plzeň 24.4.2016 při vstupu na váš stadion, zda se u Vás nachází a mohli bychom si ji případně vyzvednout.
  Děkuji.
  Strnadová

 2. Bohuslav Jelínek napsal:

  Chtěl bych navštívit ( jen z vnitřku si prohlédnout – nahlédnout) stadion Sparty se svým 13 letým vnukem, v dopoledních hodinách v pátek 17.6.2016. Prosím dejte mi vědět zda-li je to možné?
  Předem děkuji. Bohuslav Jelínek

 3. Vilém Šmidt napsal:

  Dobrý den,
  píši povídku ve které se objevuje a popisuje pohled na starou tribunu z r. 1962. Pohled je z Letenské pláně. Nemáte k dispozici nějeké fotky z tohoto období?
  Děkuji
  Vilém Šmidt

Zanechat komentář