Sochy na Karlově mostě – základní informace

11. Socha sv. Krystofa110628_004

Gotický skvost, táhnoucí se přes Vltavu je unikátní z mnoha důvodů. Kromě skutečnosti, že se je to druhý nejstarší kamenný most v České republice a nejstarší most přes řeku Vltavu vůbec, patří mezi další poklady, kterými se most pyšní, jeho barokní sochařská výzdoba. Ta je dílem mnoha významných světových sochařů období baroka.

Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Karlův most – panoramatická fotografie

Sochy na Karlově mostě 3. Sousoší sv. Barbory, Markéty a Alžběty
Jedinečná sochařská výzdoba nepatřila k původnímu záměru stavitele mostu Petra Parléře. Sochy a sousoší byly na most instalovány v průběhu staletí, až do podoby, v jaké je známe dnes z procházek po Karlově mostě. V současné době je na Karlově mostě umístěno na třicet soch a sousoší, které památku po obou stranách lemují. Umělecká díla pocházejí z dílem těch nejvýznamnějších umělců v oblasti sochařství té doby. Sochy pocházejí především od Matyáše Bernarda Brauna, Jano Brokoffa a jeho synů Michala Jana Josefa, Ferdinanda Maxmiliána a mnoha dalších sochařských mistrů.

Proměna výzdoby 10. Sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Počátky výzdoby sahají až do počátku sedmnáctého století, kdy první zásah představoval rekonstrukci starého mostního kříže. Jako první socha byla na most usazena plastika Jana Nepomuckého v roce 1683. V letech 1695–1696 byla na mostě umístěna socha Piety, ale ta byla později přenesená do nádvoří nemocnice pod Petřínem. Roku 1700 bylo na most nainstalováno sousoší svatého Václava, které se však na mostě bohužel také nedochovalo.

 Pro barokní výzdobu mostu bylo důležité období od roku 1706 do roku 1714, kdy bylo na most usazeno dalších šestadvacet soch a sousoší. V druhé polovině devatenáctého století se Karlovu mostu dostalo další pocty, tentokrát v podobě sochy svatého Kryštofa a zcela nového sousoší svatého Václava. Posledním sousoším, které bylo na most umístěno, bylo sousoší Cyrila a Metoděje v roce 1938.

Alej soch a sousoší
Pokud se vydáme po mostě směrem od Staroměstské mostecké věže na Malou Stranu, postupně si prohlédneme tyto sochy: Sousoší svatého Iva, Sousoší svaté Barbory se svatou Markétou a svatou Alžbětou, Sousoší Piety, Socha svatého Josefa, Sousoší svatého Františka Xaverského, Socha svatého Kryštofa, Sousoší svatého Františka Borgiáše, Socha svaté Ludmily, Sousoší svatého Františka Serafínského, Socha Bruncvíka, Socha svatého Mikuláše Tolentinského, Sousoší svaté Luitgardy, Socha svatého Vojtěcha, Sousoší svatého Jana z Mathy se svatým Felixem z Valois a svatým Ivanem, a Socha svatého Václava.

6. Sousoší sv. Kříže (Kalvárie) Vydáme-li se po mostě zpět z Malé Strany na Staré Město, nachází se za sebou v tomto směru: Sousoší svatého Salvátora se svatým Kosmou a Damiánem, Socha svatého Víta, Socha svatého Filipa Benicia, Socha svatého Kajetána, Socha svatého Augustina, Socha svatého Judy Tadeáše, Socha svatého Antonína Paduánského, Socha svatého Jana Nepomuckého, Sousoší svatého Norberta se svatým Václavem a svatým Zikmundem, Socha svatého Jana Křtitele, Sousoší svatého Cyrila a Metoděje, Socha svaté Anny, Sousoší svatého Kříže s Kalvárií, Sousoší Madony se svatým Dominikem a svatým Tomášem Akvinským a na samém konci Sousoší Madony se svatým Bernardem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel Panny Marie pod řetězem | Karlův most byl stavěn z vajec a červeného vína » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář