Ubytování Jagellonská

Šlechtova restaurace – základní informace

Pha7 - Stromovka_Slechtovka110506_001

Romantická procházka klikatými uličkami Královské oboryStromovky nás zavedla až do bývalé Šlechtovy restaurace. Habsburský letohrádek byl reprezentativním panským sídlem, jež se stal dokonce svědkem velké císařské korunovační slavnosti. Připomeňme si právě ony doby slávy, kdy se v pražské Stromovce scházeli významné osobnosti, které se vždy do proslulé Šlechtovy restaurace rádi vraceli.

 Rozcestník: vše o Šlechtovce čtěte zde

Praha 7 - Stromovka - Šlechtovka V srdci Královské obory byl v letech 1689 – 1692 vystavěn raně barokní letohrádek. O jménu stavitele si řada historiků doposud pouze domnívá. Do nádherné přírody, obklopené rybníky a okrasnými dřevinami, dal podnět ke stavbě letohrádku prezident české komory hrabě Kryštof František Wratislav z Mitrovic, jako rezidenci rakouského císaře Leopolda I. Je však s podivem, že byl letohrádek spíše využíván jako skladiště sena a obilí pro zvířata v Královské oboře, než jako habsburská rezidence. Při příjezdu habsburské rodiny byl letohrádek pomocí několik rychlých stavebních úprav uzpůsoben zpět do podoby reprezentativního sídla.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Oslava císařské korunovace
Významnější stavební úpravy se uskutečnily v roce 1726, kdy hlavním podnětem k jejich realizaci byl špatný stav krovu a střechy. Spolu s renovací bylo vybudováno překrásné dominantní točité schodiště. Další velká událost na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 1792 zemský výbor rozhodl, že se v letohrádku uskuteční honosná lidová slavnost u příležitosti korunovace císaře Františka I. Pro účely slavnosti byl na západní straně přistavěn přízemní dřevěný sál.

Proměna v restauraci Praha 7 - Stromovka - Šlechtovka
V roce 1803 císař rozhodl, že bude Královská obora otevřena i pro veřejnost a spolu s ní bude veřejnosti věnován i letohrádek. Na tuto skutečnost hbitě reagoval pražský kavárník Václav Steinitzsi, který si budovu letohrádku pronajal a od 20. let 19. století začal v unikátních historických prostorách provozovat restauraci. Významných stavebních úprav se budova dočkala v letech 1855 – 1858, kdy jí Bernard Grueber vtiskl novogotickou podobu. Nového vlastníka se restaurace dočkala záhy roku 1882, kdy si letohrádek pronajal Václav Šlechta, po kterém byla restaurace pojmenována. Ten zde restaurační zařízení provozoval až do po počátku II. světové války. Po válce se začalo uvažovat, jaký osud dále restauraci stihne. Nakonec došlo k jejímu znárodnění v 60. letech byla pro svůj dezolátní stav nadobro uzavřena. Od té doby se do budovy stále hlouběji zařezával zub času. Naštěstí od roku 2010 probíhají na záchranu památky rozsáhlé stavební práce, které byly vyčísleny na 180 milionů korun. Po rekonstrukci by se do prostor Šlechtovy restaurace měla opět navrátit restaurace a kavárna.

Před objektem rekonstruované restaurace dnes najdete menší restauraci s půjčovnou in-line bruslí, koloběžek a jiného vybavení pro zábavu.

Adresa:
Královská obora
Praha 7

GPS: 50.104754,14.417558
GPS: 50°6’17.041″N, 14°25’3.110″E

Kontakty:
info@slechtovka.com
607 816 817
www.slechtovka.com

Spojení:
MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 12, 24 a 17  do zastávky “Výstaviště Holešovice” Dále vstupte  do areálu Stromovky a dejte se vlevo  okolo planetária stále rovně až dojdete ke Šlechtovce .

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague_Boat-hodinova-plavba-po-vltave

A co takhle vyplout ?

Plavby po Vltavě s Prague Boats a Pražskou Paroplavbou. Pro všechny romantiky, milovníky plaveb, všechny, kdo se chtějí podívat na Prahu z jiného úhlu, mají rádi vůni vody nebo jednoduše nechtějí při poznávání šlapat pěšky máme skvělou nabídku na plavbu po Vltavě.

» Pokračování »


Vinobrani Uvodni

Vinobraní nejen v Praze

Navštivte nejvyužívanější stránku o Vinobraní. Najdete zde akce, které se k oslavě vína konají. S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce.

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DINOPARK ŽIJE !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »Muzeum Kouzlo starych casu 1

Neminout - Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »

« « Tip na výlet v Praze – Prokopské údolí | Lapidárium Národního muzea – základní informace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář