Rotunda sv. Kříže

Praha 1_Rotunda sv. Krize106

Rotunda sv. Kříže – střed unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Dnes naše cesty povedou opět na Staré město. Při procházce mezi zástavbou domů na nároží ulice Konviktské a ulice Karoliny Světlé je ukryta nejstarší pražská románská rotunda. Nahlédněme tedy za dni Rotundy Nalezení sv. Kříže.

Rozcestník: vše o  Rotundě sv. Kříže více čtěte zde

Místo opředené pověstmi: Praha 1 - Rotunda sv. Kříže
Jako ke každé zajímavé historické stavbě, tak právě i k naší rotundě se váže zajímavá pověst. Na místě rotundy totiž v minulosti stával rybník, do kterého byla vhozena ukřižovaná dívky. Ta byla tímto způsobem potrestána, že proti vůli svých rodičů přijala křesťanskou víru. V noci prý došlo k mohutné bouřce, během které se kříž vzedmul nad hladinu vody. ,, Boží znamení,“ říkali lidé. Během oprav rotundy byl opravdu v jejích základech nalezen velký ztrouchnivělý kříž. Podle jiné legendy je prý pod kostelem sklepení s obrovským pokladem, což dokládá skutečnost, že byl v blízkosti rotundy nalezen denár knížete Jaromíra, pocházející z roku 1012.

Důležité informace:
Rotunda pochází z období jedenáctého století, čím je právem považována za nejstarší pražskou románskou rotundu. Byla vybudována na důležité obchodní cestě, která vedla z Vyšehradu k přechodům přes Vltavu. Návštěvníky uchvátí svou okrouhlou lodí a půlkruhovou apsidu zdobenou obloučkovým vlysem. V apsidě a lodi byly zazděny keramické nádoby, natočené hrdlem do vnitřního prostoru. Díky tomu měla být mnohem lepší akustika. Jedna z možností, proč byla postavena je, že měla možná sloužit jako soukromá svatyně některého z panských dvorců na Starém Městě. Poblíž stávala fara, která v husitském období zanikla, a hřbitov.

Zajímavost kolem názvu: Praha 1 - Rotunda sv. Kříže
A odkud byl odvozen název? Rotunda se nachází v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Základní osa kříže spojuje chrám svatého Víta s rotundou sv. Longina u kostela sv. Štěpána na Novém Městě. Kolmo na tuto přímku vede spojnice kostela sv.Klimenta na Starém městě a dnes již neexistujícího kostela sv. Filipa a Jakuba, nacházející se na Arbesově náměstí. A právě naše rotunda se nachází na středu těchto os. Vzdálenost dvojic kostelů je zcela stejná a jejich strany vytvářejí kříž s rameny měřícími dva tisíce čtyři sta metrů.

Záchrana před demolicí:
V sedmnáctém století dokonce rotunda patřila dominikánům od sv. Jiljí. Za vlády císaře Josefa II. byla kaple zrušena a začalas sloužit jako charitativní sklad. Celá budova začala postupem času chátrat a dokonce se začalo uvažovat i o jejím zbourání. Díky včasnému zásahu umělecké besedy byla budova opět uvedena do původního stavu, zchátralé zdi a prvky byly opět opraveny a o obnovení výzdoby interiéru se zasloužil také Josef Mánes. Dnes je rotunda farním kostelem starokatolické církve.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Roh ulic Karolíny Světlé a Konvitské
110 00 Praha 1

GPS: 50°4’58.068″N, 14°24’53.072″E
GPS: 50.0827967N, 14.4147422E

Spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Márodní divadlo dále do ulice DIvadelní a do ulice Konviktská.
Tramvaje číslo:  6, 9, 18, 22, 53, 57, 58, 59 -  stanice Márodní divadlo dále do ulice DIvadelní a do ulice Konviktská.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rotunda sv. Kříže 50.082839, 14.414728 Rotunda sv. Kříže Rotunda sv. Kříže - střed unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Dnes naše cesty povedou opět na Staré město. Při procházce mezi zástavbou domů na nároží ulice Konviktské a ulice Karoliny Světlé je ukryta nejstarší pražská románská rotunda. Nahlédněme tedy za dni Rotundy Nalezení sv. Kříže. Adresa: Roh ulic Karolíny Světlé a Konvitské 110 00 Praha 1 GPS: 50°4\'58.068\"N, 14°24\'53.072\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/rotunda-sv-krize

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel Panny Marie Sněžné – popis památky | Kostel sv. Františka z Assisi » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář